Reklama

Užite si dovolenku naplno. Nezabudnite na cestovné poistenie

Pláž Mesakti na severozápade Ikarie

Zdroj: PETER HUPKA

Reklama

Život je plný nepredvídaných situácií a tie sa nám nevyhýbajú ani na dovolenkách. Preto je dobré uzatvoriť si pred cestovaním poistenie, ktoré vám môže výrazne uľahčiť ich zvládnutie.

Cestovné poistenie je určené na pokrytie nákladov, pokiaľ v zahraničí ochoriete alebo sa zraníte, môže tiež zahŕňať prípady, keď vám ukradnú veci alebo potrebujete právnu pomoc. V prípade choroby, úrazu, či inej udalosti, ktorú ste si poistili, sa potom môžete obrátiť na asistenčnú spoločnosť s prosbou o pomoc.

Dôležité je uzavrieť cestovné poistenie už pred odchodom do zahraničia, treba naň teda myslieť vopred. Väčšina poisťovní má priamo v zmluvných podmienkach uvedené, že poistenie uzavreté až po odchode zo Slovenska je neplatné.

Kartička poistenca nestačí

V rámci cestovania po Európe sa oplatí mať pri sebe európsky zdravotný preukaz – občanom Európskej únie musí byť poskytnutá neodkladná starostlivosť v každom členskom štáte. Treba však myslieť na to, že takzvaná kartička poistenca platí len pri ošetrení vo verejných zdravotníckych zariadeniach a máte s ňou nárok len na urgentnú starostlivosť. Pokrýva len základnú úhradu liečebných nákladov.

Zdroj: Matej Kalina

Európsky preukaz poistenca

Ako na svojej stránke informuje aj Všeobecná zdravotná poisťovňa, tento preukaz nepokrýva náklady na spoluúčasť poistenca a tiež nekryje náklady v prípade potrebného prevozu na Slovensko. Ideálne je preto nielen mať pri sebe európsky zdravotný preukaz, ale zabezpečiť si aj poistenie. A nezabúdajte, že poistenie potrebujú aj deti.

Ako si vybrať poistenie

Základom každého cestovného poistenia je úhrada nákladov spojených s ochorením alebo úrazom počas pobytu v cudzine. Pri uzatváraní poistenia si všímajte, či má daná ponuka neobmedzený limit liečebných nákladov.

Zdroj: Shutterstock

Na cestovné poistenie myslite vopred.

Ak ide o poistenie s istým finančným stropom, zvážte si ho na základe krajiny, kam sa chystáte – v každej krajine sú náklady na zdravotnú starostlivosť iné, vyhľadajte si preto vopred informácie alebo sa spýtajte niekoho, kto už danú krajinu navštívil.

Myslite na to, že cestovné poistenie má zvyčajne určené oblasti krytia. Najčastejšie sú k dispozícii tieto varianty:

  • Európa,
  • Európa a Turecko,
  • svet.

Pokiaľ však cestujete do Kanady a USA, špeciálne si skontrolujte, či nie sú z poistenia vylúčené. Keďže zdravotná starostlivosť je tam veľmi drahá, zvyčajne ich nájdete v oblasti „svet + Kanada a USA“.

Skontrolujte si, či daný produkt kryje aj liečebné náklady spojené s ochorením Covid-19. Nie je to totiž samozrejmosť pri všetkých poskytovateľoch cestovného poistenia.

Poisťovne ponúkajú rôzne balíčky poistení, respektíve si môžete vyskladať z ponuky presne to, čo potrebujete. Pokiaľ sa chystáte v zahraničí športovať, nezabudnite do poistenia zahrnúť aj krytie pre bežné a rekreačné športy. Pokiaľ sa na dovolenke venujete adrenalínovým športom, potrebujete pripoistenie pre tento druh aktivity. Nezabudnite si ale dobre skontrolovať zoznam, či pripoistenie naozaj kryje aj vašu športovú zábavu.

Zdroj: Shutterstock

Pripoistenia si vyberajte podľa oho, čo plánujete na dovolenke robiť.

Čo kryje poistenie

Okrem liečebných nákladov cestovné poistenie zvykne kryť:

  • stratu alebo poškodenie batožiny,
  • zodpovednosť za škodu, ktorú neúmyselne spôsobíte,
  • storno poistenia, ak musíte zrušiť cestu,
  • náklady v prípade neočakávaného prerušenia cesty.

Do cestovného poistenia môžete zahrnúť napríklad aj zrušenie letu, náklady na zubára, poistenie domáceho miláčika, technickú pomoc, poistenie elektroniky, asistenčné služby či storno zaplatených služieb.

Zdroj: Shutterstock

Pri malých deťoch myslite aj na poistenie, ktoré zahŕňa aj poplatky za prítomnosť rodiča v nemocnici.

Vždy si dobre prečítajte poistné podmienky, ktoré definujú, čo je a čo nie je považované za poistnú udalosť. Sú v nich zahrnuté nielen služby, na ktoré máte nárok a do akej výšky ste krytí, ale aj situácie, v akých vás poistenie nechráni. Nezabúdajte, že pri udalostiach pod vplyvom alkoholu alebo keď ste porušili nejaké bezpečnostné predpisy, si poistný nárok uplatňovať nemôžete.

Zdroj: pixabay.com

Keby ste napríklad ochoreli alebo niekomu spôsobili škodu, bez poistenia sa v cudzej krajine nedoplatíte!

O jednotlivých ponukách sa môžete informovať v poisťovniach a bankách, na ich webových stránkach, alebo môžete využiť rôzne poistné kalkulačky. Samotné poistenie potom môžete uzavrieť online z pohodlia domova.

Typy poistenia

Cestovné poistenie môžete uzatvoriť jednorazovo pred vycestovaním, takzvaný krátkodobý variant sa dá uzatvoriť už na jediný deň.

Ako druhú možnosť máte k dispozícii celoročný variant. Ten sa môže vyplatiť v prípade, keď viete, že budete cestovať viackrát počas roka. Nemusíte tak uzatvárať zmluvu pred každou jednou cestou a tiež si pri ňom môžete zvoliť pripoistenia, ktoré považujete za potrebné.

Zdroj: Shutterstock

Úraz v zahraničí môže byť bez poistenia veľmi drahá záležitosť.

Celoročný variant môže mať podobu poistenia bez obmedzenia pobytu, keď môžete v zahraničí stráviť neobmedzene dlhý čas. Poistenie opakovaných ciest vás kryje iba po dobu 45 dní a znovu začne platiť, až keď sa vrátite domov a neskôr opäť vycestujete.

Najčastejšie chyby

  • Nedostatočná výška krytia – ako sme už spomínali, nie každé poistenie je neobmedzené. Oplatí sa preto poznať cenu zdravotných výkonov v krajine, kam cestujete a tiež hodnotu vecí, ktoré si so sebou beriete, aby poistenie splnilo naozaj svoju úlohu a dovolenka sa nezmenila na nočnú moru.
  • Základná ponuka – ak si neprispôsobíte poistenie na mieru, nemusí sa vám to vyplatiť. Hlavne, ak dopredu viete, že plánujete športovať, či vyraziť na hory, pripoistite sa.

Zdroj: shutterstock

Mnohí sa stále spoliehajú len na európsky preukaz zdravotného poistenia, ten však nemusí stačiť.

  • Neoznámenie udalosti – pri každej poistnej udalosti kontaktujte asistenčnú službu, kde sa dozviete, ako ďalej postupovať.
  • Chýbajúce údaje – dôležité je nielen uzatvoriť poistenie, ale mať vždy poruke aj číslo svojej zmluvy.