Užite si more aj počas chladných mesiacov: Babie leto v TUNISKU
6. 10. 2024, 8:00

Zdroj: Zuzana Petrovičová
Až do polovičky novembra si môžete užiť príjemnú dovolenku na pobreží Stredozemného mora s partnerom či s partiou kamarátok. Čo sa vám oplatí vidieť, kde sú najkrajšie pláže a ktoré suveníry si určite musíte doviezť?
Zdroj: Zuzana Petrovičová
Zdroj: Zuzana Petrovičová
Zdroj: Zuzana Petrovičová
Galéria k článku
Tunisko síce nie je u Slovákov známe ako jesenná destinácia, no je viac dôvodov, pre ktoré by sa ňou mohla stať. Predovšetkým sú to tamojšie príjemné teploty – kým v septembri je to okolo 30 stupňov, v októbri okolo 25 stupňov, začiatkom novembra ešte stále teploty vzduchu ani vody neklesajú pod 21 stupňov. Najmä počet slnečných dní je určite vyšší ako u nás. V októbri a na prelome novembra si tu môžete užiť krásny slnečný týždeň, pozrieť si pamiatky, dopriať si prechádzky pri mori a keď vám neprekáža svieža voda (21-22 stupňov), môžete sa cez obed aj okúpať.

Zdroj: Zena.sk
Tento typ dovolenky je skvelý nielen pre seniorov, ale pre všetkých, ktorým horúčavy nesvedčia. Tunisko je navyše dostupné aj z Bratislavy, let trvá len dve a pol hodiny a všetko, čo by ste chceli vidieť v Tunisku je veľmi blízko. Výlety môžete navyše absolvovať aj na vlastnú päsť – všetky zaujímavé miesta sú prístupné verejnou dopravou alebo cenovo dostupným taxíkom a dostanete sa k nim za hodinku či dve. A predovšetkým, cestovanie po krajine je bezpečné aj pre single ženy.
Anketa
Boli ste na dovolenke v Tunisku?
- Áno50%
- Nie50%
Hlasovanie bolo ukončené
Tunis a medina
Hlavné mesto je úžasným spojením moderného a historického. V jednu chvíľu ste na rušnej ulici veľkomesta, v druhej sa už prechádzate starobylou medinou, ktorá je na zozname UNESCO. Spleť úzkych uličiek je plná obchodíkov, čajovní a počas hlavnej sezóny na prasknutie plná ľudí. Na jeseň je tu o niečo príjemnejšie, môžete obdivovať tovar a zjednávať cenu. Oplatí sa, pretože za kabelky či bundy z kvalitnej kože, ručne tkané koberčeky, kašmírové a hodvábne šatky, tepané riady a tradičnú keramiku zaplatíte občas až smiešne málo. Prídete si na svoje aj pri voňavom korení, prírodných olejoch a samozrejme orientálnych parfumoch. Ak sa však do Tunisu nedostanete, nezúfajte – tieto mediny nájdete v každom meste a dostanete sa k nim z ktoréhokoľvek hotela v prímorských letoviskách.
NÁŠ TIP
Národné múzeum v Bardo
Ak sa ocitnete v hlavnom meste, prehliadku múzea v Bardo si nedajte ujsť. Nájdete v ňom jednu z najkrajších zbierok rímskych mozaík na svete a množstvo ďalších zaujímavých artefaktov.
Sidi bou said
Mestečko je pravdepodobne rovnako známe ako samotné ruiny Kartága. Obe miesta sú na skok od Tunisu a nemusíte sa medzi nimi rozhodovať. Za jeden deň stihnete navštíviť hlavné mesto, ruiny Kartága a Antoniove kúpele, aj samotné modro-biele mestečko Sidi Bou Said. Okrem toho, že sa tu natáčala Angelika, výhľad zhora na záliv rozhodne stojí za to.
Zdroj: Zuzana Petrovičová
Sidi bou said
Nabeul a keramika
Rušné mesto je prvým prímorským letoviskom v Tunisku a je známe predovšetkým ako centrum umeleckých ručných prác. Hrnčiarsku výrobu si môžete ísť pozrieť do ikonického obchodíku, kde budete obdivovať prácu šikovného hrnčiara na kruhu či originálnu maľbu s prvkami rímskej kultúry. Zaručene odtiaľ neodídete bez suveníru, aj keby to mala byť len miska na oriešky alebo kachlička. Tento výlet je výborne dostupný z Hammametu aj z hlavného mesta.
Hammamet s prekvapením
Najstaršie tuniské letovisko ponúka všetky plusy - dlhé pieskové pláže, historickú medinu, mešitu a hradby, no prekvapí aj moderným zábavným parkom s kolotočmi, strašidelnými zákutiami, plavbou v pralese a to všetko za hradbami mesta. Môžete tam stráviť zábavný a chvíľami aj adrenalínový deň. Atrakcie sú síce primárne určené pre rodiny s deťmi, ale so správnou partiou vyčarí úsmev na tvári aj veľkým dievčatám. Len si zoberte niečo na prezlečenie, pretože sa určite zamočíte. Bola by totiž škoda, ak by ste už nemali chuť prejsť sa novou medinou Yasmine Hammamet plnou malebných zákutí a fotogenických stien s maľbami umelcov.
Zdroj: Zuzana Petrovičová
Hammamet
Najkrajšie pláže
Vyzdvihnúť treba pláž La Marsa, pri hlavnom meste alebo aj spomínaný Hammamet, no za všetky sa oplatí spomenúť nasledujúce dve pre svoju skvelú polohu, nekonečné pieskové pláže a čistučké more.
Sousse – je tretie najväčšie mesto Tuniska a právom jedným z najobľúbenejších letovísk. Pláž akoby nikde nekončila a prechádzky popri rezortoch, ale aj na pobreží mesta vás neprestanú baviť. Vždy si môžete odskočiť do mediny alebo si len tak sadnúť a pozerať na vodu.
Mahdia – vyhlásená perla tuniských letovísk vás očarí bielym pieskom, stovkami mušličiek, ktoré už majú vyšúchané dierky na zavesenie, no predovšetkým tyrkysovou farbou mora. Budete si pripadať ako v exotickom Karibiku. Mestečko má po celej svojej dĺžke promenádu či impozantný starý cintorín s výhľadom na more.
Zdroj: Zuzana Petrovičová
Kairouan
Prezidentov Monastir
Rodisko prvého tuniského prezidenta Habiba Bourguiby je letoviskom so všetkým, dokonca aj vlastným letiskom. Jeho hlavným ťahákom je však práve Bourguibovo mauzóleum – nádherná stavba so zlatou kopulou a osemstenným minaretom vysokým 41 metrov, v ktorej je prezident pochovaný. Priniesol krajine množstvo moderných zákonov. Tunisanky študujú, pracujú aj šoférujú, môžu sa vydať aj za nemoslima, rozvádzať sa či dediť majetok. Nosenie šatiek je dobrovoľné, zakrývajú si väčšinou iba vlasy a celkovo to pôsobí skôr ako módny doplnok farebne zladený s oblečením, často úplne civilným a moderným.
Z historických pamiatok za zmienku stojí tiež pevnosť Ribat, ktorá je jedna z najstarších v severnej Afrike. A keď máte radi modernú históriu, oplatí sa vám zájsť si aj do prezidentovho domu, kde zostalo všetko zakonzervované, ako keby sa mal zajtra vrátiť z dovolenky.
Kairouan – sväté mesto
Štvrté posvätné miesto moslimov na svete leží vo vnútrozemí Tuniska, je však veľmi dobre prístupné z hlavných letovísk v Monastire a v Sousse, ale oplatí sa urobiť si výlet aj z Hammametu či južnejšej Mahdie. Podľa niektorých zdrojov sedem ciest k Veľkej Kaioruanskej mešite môže nahradiť púť do Mekky. Do tejto pamiatky UNESCO sa môžete ísť pozrieť – vyžaduje sa však šatka a oblečenie, ktoré zakrýva kolená a plecia. Opäť nevynechajte medinu, je ešte o niečo starobylejšia a pokiaľ sa dostanete na niektorú zo striech, napríklad v ikonickom obchode s kobercami, rozhodne sa choďte pozrieť na mesto pútnikov zhora.
Praktické informácie pred cestou do Tuniska
Amfiteáter El Jem
Rovnomenné malé mestečko skrýva túto veľkolepú rímsku pamiatku z 3. storočia pred naším letopočtom. Vyzerá ako zmenšenina svojej veľkej a viac známej sestry v Ríme. Tuniské koloseum má veľkú prednosť – kvôli vstupnému nebudete stáť celé hodiny a vo vnútri sa môžete poprechádzať úplne všade. Vojsť do podzemia s katakombami, kde kráčali nohy gladiátorov, aby potom bojovali so šelmami či medzi sebou. A môžete relatívne pohodlne vystúpiť po schodoch až do horného radu a sadnúť si na miesta, odkiaľ Rimania povzbudzovali svojich šampiónov. Pri troche fantázie budete počuť rev levov a rinčanie šablí ako vo filme Gladiátor. A vôbec vás neprekvapí, že ho natáčali práve na tomto impozantnom mieste.
Viac FOTO nájdete v GALÉRII