Vaše telo aj myseľ sa menia? Ako prekonať krízu stredného veku s menopauzou?
12. 1. 2024, 15:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: Shutterstock
Všetci starneme. To je jasné. Ale staroba nemusí byť iba trápenie. Aj keď máte pocit, že na vás prišla kríza stredného veku alebo si v súčasnosti prechádzate menopauzou vedzte, že všetko sa dá zvládnuť ľavou zadnou.
Čo je to kríza stredného veku?
Definície sa môžu líšiť. Ide o obdobie emocionálneho nepokoja, ktoré sa vyznačuje najmä silnou túžbou po zmene. Kríza môže nastať vo veku od 35 až do 60 rokov. Každá žena reaguje na túto nepríjemnú situáciu rôzne. Zvyčajne sú to zmeny v správaní a cítení. Taktiež sa mení váš postoj k životu. Kríza môže nastať kedykoľvek a trvať môže aj niekoľko rokov.

Zdroj: Žena
Aké sú jej symptómy?
Prekonať krízu stredného veku je náročné, ale dá sa to zvládnuť. Prvý dojem môže byť samozrejme hrozný. Ale pamätajte, že všetko zlé je na niečo dobré. V prvom rade potrebujete zistiť, či si naozaj krízou prechádzate.
Neexistuje jednoduchý kontrolný zoznam bežného správania sa žien, ktoré si krízou prechádzajú. Niekedy je naozaj ťažké prísť na to, či vás skutočne postihla. Niektoré príznaky sa však zdajú byť spoločné. Sú to napríklad dramatické zmeny návykov alebo zmeny nálad, či pocity hnevu. Taktiež úzkosti, emocionálne výbuchy alebo impulzívne rozhodovanie sa a riskovanie v rôznych životných situáciách.
Ak ste boli doteraz energickou a šťastnou ženou, z ktorej sršal entuziazmus na všetky smery a zrazu ste sa jedného dňa zobudili necítili sa svojej koži, môže to byť varovný signál.
A čo spúšťače?
Krízu stredného veku môže vyvolať aj samotný fakt, že starneme. Kombinácia starnutia a veľkých životných zmien ju môže urýchliť a ešte viac ju vyeskalovať. Možno ste sa rozviedli, navždy vás opustili vaši rodičia, deti s vami už nebývajú alebo vás vyhodili z práce. Tento poriadne negatívny kokteil tragických udalostí je "ideálnym" katalyzátorom pre krízu stredného veku. Pridajte k tomu menopauzu a máte pocit, že zo života zmizla všetka radosť.
Ach tá menopauza...
Menopauza je ďalším významným míľnikom v živote každej ženy. Zmeny nie sú len fyzické, ale aj psychické. Návaly tepla, potenie, problémy so spánkom a výkyvy nálad. To všetko môžete zažívať počas tohto neľahkého obdobia. K tým fyzickým zmenám patrí najmä strata plodnosti.
Každopádne, nemusí to byť až také náročné. Stačí sa k tomu postaviť zodpovedne a krízu aj menopauzu zvládnete úplne hravo. Ako na to?
1. Komunikácia je základ
Neuzatvárajte emócie do svojho vnútra. Zverte sa niekomu, komu dôverujete, napríklad priateľovi alebo partnerovi. Ak nikomu nedôverujete, stále sú tu odborníci. Ako napríklad lekári alebo terapeuti. Ak by ste svoje emócie nevypovedali, v krajnom prípade to môže zájsť až tak ďaleko, že si privodíte psychické problémy. Rozhodne svoje pocity neignorujte.
2. Pozrite sa na to z druhej stránky
Na svoju mladosť sa zvyčajne pozeráme ako na "staré dobré časy" a zabúdame na všetky výzvy a ťažkosti, ktorými sme si vtedy prechádzali. Starnutie však prináša mnohé benefity. Už ste si predsa niečo odžili. A všetka múdrosť a skúsenosti nadobudnuté počas života sú na nezaplatenie.
Možno ste si nie raz pomysleli: "Moje najlepšie dni sú už za mnou". Ale pozrite sa na to presne opačne. Čo môžete urobiť pre to, aby váš život bol ešte lepší než doteraz? Aké sú vaše sny, ktoré ste si doteraz nesplnili? Chcete cestovať? Rada by ste zoskočili s padákom? A čo potápanie sa s delfínmi? Urobte to a čo najskôr. Život ešte nekončí.
3. Upracte si v živote
Ste nespokojná? Všetko dobré sa vytratilo? A máte pocit, že to bude už len horšie? Tak to zmeňte. Napíšte si na papier všetko negatívne, čo sa vám práve deje. Následne sa ku každému bodu postavte zodpovedne a navrhnite efektívne riešenie. Hnevá vás, že už nemáte toľko energie ako kedysi? A čo tak skúsiť jogu? Bojíte sa o peniaze a či o 10 rokov dokážete vyžiť? Založte si ďalšie investičné sporenie. Alebo vás zrazu nafukuje z jedál, ktoré ste doteraz milovali. Tak si upravte jedálniček na mieru. Vždy je tu nádej. Stačí iba chcieť a veriť.