Za verbálne násilie môžete ľudí žalovať
9. 9. 2011, 7:30 (aktualizované: 15. 7. 2024, 10:51)

Nadávky, urážky, vyhrážanie, zastrašovanie a mnohé ďalšie „nepríjemnosti“, ktoré väčšina z nás zažila na vlastnej koži. To všetko sú formy verbálneho násilia, ktoré v našej legislatíve spadá pod trestný čin násilia.
Patrí sem verbálne týranie, znevažovanie hodnoty alebo schopností, ponižovanie, nadávky a urážky týkajúce sa napríklad vzhľadu, charakteru a podobne. Vystavovanie človeka neustálym negatívnym reakciám a kritike je tiež považované za verbálne násilie.
V začarovanom kruhu
Obeťami verbálneho násilia sa žiaľ často stávajú najslabší členovia rodín, ktorí sa ešte nevedia brániť, pretože nevedia rozprávať - malé deti. Bývajú svedkami hlasných hádok ostatných členov rodiny alebo sa takéto agresívne rozprávanie obráti priamo na nich. Deti tak preberajú takéto negatívne vzorce správania odmalička, považujú ich za normálne, nebránia sa im a neskôr ich sami praktizujú.
Deti sa s verbálnym násilím stretávajú ďalej v školách, táto forma sa často vyskytuje aj pri šikane. Niektoré štatistiky (najmä z USA) informujú o verbálnom násilí na učiteľoch zo strany študentov. Hoci, prípady sa vyskytujú aj naopak.
Násilie sa väčšinou začína práve verbálnymi útokmi – nadávkami, urážkami alebo vyhrážaním. Osobitnú kapitolu tu tvoria prípady domáceho násilia, najmä na ženách (ženy sú vôbec najčastejšími obeťami násilia akéhokoľvek druhu), ďalej na deťoch a starších členoch rodín.
Ako proti tomu bojovať?
Deti treba už odmalička viesť k zdravej asertivite, aby poznali svoje práva a vedeli rozlíšiť, kedy sa už na nich niekto pokúša dopustiť verbálneho násilia. Naučiť ich zároveň reagovať skôr pozitívne a neoplácať násilné prejavy rovnako nevhodným správaním.
Autor: Benita