Viete, ako neprísť o peniaze? Lebo podvodníci nespia a útočia cez internet aj „osobne“...
30. 7. 2024, 17:00

Zdroj: Shutterstock
Možno sa to stalo už aj vám. Z účtu vám začali „miznúť“ peniaze a pritom ste žiaden nákup neurobili. O svoju skúsenosť sa s nami podelila naša čitateľka Eva.
„Bola som na prechádzke bez mobilu a po návrate domov som si všimla, že mi odišli z účtu dve platby a svietili mi ďalšie upozornenia na autorizáciu iných platieb, ktoré som nerealizovala. Keď som volala do banky, pracovníčka mi skontrolovala účet a všimla si, že ich oddelenie už identifikovalo podozrivé transakcie a moju kartu hneď zablokovali. Potom ešte z môjho poverenia vyplnila žiadosť o vrátenie peňazí, ktoré mi z účtu odišli, bolo to okolo 70 eur. Neskôr mi volal ešte iný pracovník, aby si ešte raz overil, ci som podala reklamáciu a peniaze mi vrátili. Následne mi banka vydala novú platobnú karta k účtu,“ povedala Eva a uvažovala, že internetoví zlodeji jej zrejme ukradli citlivé dáta, keď si kupovala prostredníctvom e-shopu letenku...
Zdroj: Aliter Technologies
S finančnými podvodmi sa opäť ako keby roztrhlo vrece a ohrozený je každý od mladých ľudí až po seniorov. Tak sme sa spýtali Sylvii Ďatelinkovej, právničky Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie, ako čo najviac eliminovať riziko finančných podvodov a nedať sa okradnúť.
Ako rozpoznám podvodný e-shop?
Vo všeobecnosti platí, že pokiaľ sa rozhodnete realizovať online nákup, mali by ste si preveriť obchodníka, načítať si recenzie. Poznať by ste mali tiež obchodné podmienky, reklamačný poriadok, už samotná absencia týchto dokumentov na webovej stránke môže vyvolávať nedôveryhodný dojem. Podstatné je tiež poznať kontaktné údaje na obchodníka. Spozornieť by ste preto mali pri nedostatočných informáciách o obchodníkovi, neexistujúcej zákazníckej podpore.
Ako nakupovať bezpečne?
Predtým než pristúpite k záväznej objednávke, prečítajte si obchodné podmienky obchodníka a reklamačný poriadok. Nakupujte výlučne u autorizovaných a dôveryhodných obchodníkov. Dôveryhodnosť obchodníka si môžete overiť na základe verejne dostupných recenzií a doporučení od predchádzajúcich zákazníkov. Skutočnosť či internetový obchodník používa na odosielanie údajov šifrovanú komunikáciu si môžete veľmi ľahko overiť v URL lište kliknutím na ikonu visiaceho zámku. Bezpečnú webovú stránku rozpoznáte tak, že táto začína v tvare https:// a nezabezpečená t.j. nešifrovaná začína v tvare http://.
Zdroj: Shutterstock
Dôveryhodnosť webovej stránky obchodníka si môžete tiež overiť na webovej stránke https://www.scamadviser.com. Serióznych slovenských internetových obchodníkov rozpoznáte podľa certifikátu SAEC. Ďalším podstatným pravidlom je nákupy realizovať len zo zariadenia, ktoré je zabezpečené proti zneužitiu dôverných údajov. To znamená, že ide o zariadenie, ktoré má pravidelne aktualizovaný operačný systém, internetový prehliadač a antivírusový program. Vyvarujte sa tiež sťahovaniu neznámych programov a príloh do zariadenia, ktoré využívate na prihlasovanie do elektronického bankovníctva.
Je bezpečné používať pri platení v kamenných obchodoch platobnú kartu?
Pri nákupoch odporúčam, v čo najvyššej možnej miere, využívať platobnú kartu, nakoľko patrí k bezpečným platobným nástrojom. Je však potrebné dodržiavať bezpečnostné zásady.
Zdroj: Shutterstock
Má platenie platobnou kartou výhody?
K platobnej karte sú často poskytované rôzne doplnkové služby, ako napríklad poistenie zodpovednosti za škody pre prípad odcudzenia, straty, zneužitia alebo krádeže platobnej karty, či výhody v podobe percenta z hodnoty nákupu alebo účtu bez poplatku za splnenia určitých podmienok. Navyše, ak platíte kartou a stretnete sa s nepoctivým obchodníkom, môžete vašu banku požiadať o sprostredkovanie vrátenia platby tzv. služby chargeback.
Zdroj: Shutterstock
Aké bezpečné zásady by sme mali dodržiavať?
Medzi základné pravidlá patrí skontrolovať si pred potvrdením platby výšku sumy uvedenú na platobnom termináli. PIN kód zadávať prekrytím klávesnice tak, aby nebola viditeľná vami zadávaná číselná kombinácia. Ak potrebujete vybrať peniaze z bankomatu, vyberte si bankomat umiestnený na frekventovanom mieste, pri zadávaní PIN kódu dbajte na bezpečnosť. Počkajte, kým vám bankomat nevydá peňažné prostriedky a doklad o výdaji peňažnej hotovosti. Pre účely nákupov vyberajte hotovosť iba v takej výške, v akej plánujete nákupy realizovať. Ďalším mimoriadne dôležitým pravidlom je chrániť citlivé údaje o platobnej karte, či PIN kód ku platobnej karte. To znamená, že nikomu tieto údaje neposkytujte, nikam si ich nezapisujte, ani ich nikomu neoznamujte.
V strehu by však mali byť aj ľudia, ktorí nepoužívajú platobné karty. O koho ide?
Ohrozenou skupinou sú aj seniori. Podvodníci ich kontaktujú telefonicky, pričom sa vydávajú za falošných policajtov a pod vymyslenou legendou o páchateľoch trestnej činnosti, ktorí ich sledujú a chcú ich pripraviť o úspory, im ponúkajú pomoc s riešením tejto situácie. Pritom zisťujú informácie o výške úspor a či ich uchovávajú v hotovosti alebo si ich sporia na účte.
Zdroj: Shutterstock
Kedy byť v strehu? Môžu sa podvodníci nejako prezradiť?
Podvodníci pôsobia naliehavo a miestami až nátlakovo. Využívajú nielen moment prekvapenia, ale predovšetkým zraniteľnosť seniora. Pri žiadostiach o poskytnutie peňažných prostriedkov, nie je výnimkou ponuka pomoci podvodníkov s odvozom seniora do banky či k najbližšiemu bankomatu. Rozpoznať podvodné konanie môžu seniori aj tak, že podvodník pri takejto žiadosti nadiktuje číslo účtu, kam je potrebné peňažné prostriedky poslať, usmerňuje ich, aby to urobili čo najskôr, alebo ich núti vybrať úspory a odovzdať im ich pod zámienkou, aby boli v „bezpečí“.
Ako na nich reagovať?
Najlepšie je žiadosti od neznámych osôb ignorovať a neposkytujte telefonicky ani iným spôsobom citlivé údaje o platobnej karte alebo prístupové kódy do elektronického bankovníctva. Pri akejkoľvek komunikácii s neznámou osobou by mal byť teda každý z nás ostražitý. Ak sa niekto cudzí snaží od seniora vylákať informácie o účte, či o tom, koľko má peňazí, kde ich má uložené a podobne, je to znak, že ide s veľkou pravdepodobnosťou o podvodníka, ktorý sa snaží zarobiť na cudzí účet. Senior by mal bezodkladne kontaktovať svojich blízkych a informovať o nekalej praktike aj políciu.