Viete, ako šetriť na kúrení? Osvojte si tieto zásady
9. 1. 2024, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: shutterstock
Vykurovacia sezóna je v plnom prúde a mnohí uvažujú, koľko ich bude teplo domova stáť. Viete, že na kúrení sa dá ušetriť aj v obyčajnom panelákovom byte? Stačí dodržať pár zásad.

Zdroj: Eva Janovická
Základom je mať dobre tesniace okná a vetrať síce pravidelne, ale krátko a intenzívne. Na krátky čas otvorte okná na oboch stranách bytu a nechajte čerstvý vzduch previať priestorom. Výrazne sa dá ušetriť aj vďaka rekuperačnej jednotke, ktorá odvádza vydýchaný vzduch a privádza do priestoru nový. Vetrá teda za vás – šetrí vám tak energie a zabraňuje vzniku vlhkosti.
Zdroj: MICHAL SMRČOK
Dobre tesniace okná sú základom.
Pohodlie aj úsporu môže tiež priniesť podlahové kúrenie, ktoré prináša do domácnosti rovnomerné rozloženie tepla. Elektrický variant je jednoduchší na inštaláciu, teplovodný systém má ale nižšie náklady na vykurovanie.
Prekurovanie škodí aj zdraviu
Ideálne je tiež mať v domácnosti termostat, kde si môžete nastaviť rôzne programy vykurovania. Teploty v bytoch by sa mali pohybovať v istom rozpätí, ktoré je prívetivé pre našu peňaženku, ale aj zdravie. Prekúrené prostredie nám neprospieva ekonomicky ani zdravotne, znižuje totiž imunitu a zvyšuje náchylnosť na prechladnutia.
Zdroj: Pixabay
Počas dňa by sa teploty v obytných priestoroch mali pohybovať medzi 19 a 23 stupňami, v noci stačí mať doma 16 až 18 stupňov. Ak máte možnosť udržiavať v každej izbe inú teplotu, urobte to.
Ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach
Každý z nás je iný a každému vyhovuje iná teplota, aby sa cítil príjemne. Existuje však aj odporúčanie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, v akom rozpätí by sa mali pohybovať teploty v rôznych miestnostiach našich bytov.
Zdroj: Shutterstock
Príliš nízke teploty tiež nie sú vhodným riešením.
Obývačka: 22 – 26 °C
Spálňa: 16 – 20 °C
Kúpeľňa a WC: 22 – 24 °C
Chodby a schodiská: 15 – 18 °C
Teploty určené pre obývačku platia aj pre jedálne, pracovne, či detské izby. Ide o miestnosti, kde dlhšie sedíme.
Tak, ako nie je vhodné priestory prekurovať, netreba nastavovať teploty ani príliš nízko. V konečnom dôsledku sa vám to tiež neoplatí. V byte sa potom tvorí príliš veľká vlhkosť, steny vlhnú a vznikajú plesne. Obyvatelia bytu sa necítia pohodlne a sú náchylnejší na prechladnutia. A izbové rastliny sa vám tiež nepoďakujú.
Ventily na radiátoroch
Termostatické ventily sú už každému asi dobre známe, používame ich však skôr intuitívne. Viete, akým teplotám zodpovedajú jednotlivé úrovne? Keď si ich hneď nastavíte správne, ušetríte čas aj peniaze.
Zdroj: Shutterstock
0: Neznamená to, že sa vôbec nebude kúriť. Udržuje sa teplota okolo 7 °C.
1: Teplota sa drží okolo 13 až 15 °C.
2: Približne 16 až 18 °C je vhodných počas spánku.
3: Teplota sa pohybuje okolo 20 až 22 °C.
4: Získate teplotu okolo 25 °C.
5: Dovolenkových 28 °C je akosi nadbytočných, iba plytváte teplom.
Niektoré ventily majú aj takzvaný nočný režim označený symbolom mesiaca. Vtedy sa teplota pohybuje okolo 16 až 17 stupňov.
Drobnosti, čo sa počítajú
Aby ste zbytočne neprichádzali o teplo, skúste dodržiavať tieto zásady:
Zdroj: Shutterstock.com
- umiestnite za radiátory odrazové fólie, tie budú teplo odrážať naspäť do miestnosti a znížia únik tepla cez steny,
- dbajte na to, aby neboli radiátory zakryté napríklad závesmi, aj to zapríčiňuje stratu tepla,
- pri odchode z bytu na víkend nevypínajte kúrenie, aby vám vykurovanie studeného bytu po návrate nezhltlo všetky ušetrené energie, zachovajte temperovanie na teplotu okolo 15 stupňov,
- znížte teplotu v miestnosti, kde sa dlhšie nikto nezdržiava,
- celkové zníženie teploty o 1 stupeň môže ušetriť asi 6 % nákladov,
- ak udržiavate v každej miestnosti inú teplotu, zatvárajte dvere, aby vám teplo neunikalo napríklad do chladnejšej chodby,
- počas slnečných dní odtiahnite rolety a závesy, aby ste využili aj prirodzené teplo a svetlo.
Najčastejšie chyby pri vykurovaní
Ak sa chcete doma cítiť príjemne, neškodiť svojmu zdraviu ani peňaženke, odborníci varujú, aby ste nerobili tieto chyby.
* Nechávate pootvorené okná dlhší čas a v každej miestnosti osobitne? Zbytočne si vzácne teplo púšťate doslova „von oknom“.
* Máte pocit, že radiátor nepracuje správne, lebo na dotyk nie je horúci? Je to omyl. Naozaj nepotrebujete používať úroveň 5 a vykúriť si byt tak, že vám je teplo ešte aj v bielizni.
* Vypínate radiátory na noc alebo počas dlhšej neprítomnosti? Naozaj neušetríte, pretože múry vám príliš vychladnú a vykúrenie bytu s chladnými stenami je potom opäť energeticky o niečo náročnejšie.
* Sušíte na radiátoroch oblečenie? Mali by ste s tým prestať. Strácate tak teplo, ktoré sa nedostáva ďalej do miestnosti a zvyšujete jeho spotrebu.
Zdroj: Shutterstock
Veci na radiátore znamenajú stratu tepla.
* Máte radiátor prekrytý nábytkom alebo závesmi? Rovnako tak blokujete distribúciu tepla do miestnosti.
* Neodvzdušňujete radiátory? Môžete to tiež pocítiť – kvôli tejto chybičke nehrejú totiž rovnomerne.
* Vykurujete kúpeľňu len pred použitím? Nezahrejú sa vám steny a vo vlhkom prostredí sa potom darí plesniam.
Ročné vyúčtovanie
Aké sú naše náklady za bývanie, sa vždy dozvieme najneskôr v posledný májový deň, keď dostaneme faktúru za dodávky tepla, vodné a stočné. Snažili ste sa šetriť a aj tak sa vám zdá suma za teplo privysoká?
Zdroj: Tony Štefunko
Vyúčtovanie musíte dostať najneskôr v posledný májový deň.
Máte právo reklamovať ju. Najprv si však dobre skontrolujte, či naozaj uvedená suma nesedí. Odvíja sa od podlahovej plochy bytu, počtu osôb v byte a hlavne od preddavkov, ktoré ste počas roka uhrádzali. Ak ich máte nastavené príliš nízko a skutočné náklady ich pravidelne prevyšujú, zariaďte si radšej vyššie pravidelné platby.
Ak ste presvedčení, že vám naúčtovali viac, na každom ročnom vyúčtovaní musí byť uvedený dátum, dokedy ho môžete reklamovať. Zvyčajne to býva 30-dňová lehota. Obráťte sa na správcu alebo spoločenstvo vlastníkov bytov.