Reklama

Viete, čo je to popôrodný bonding?

Reklama

Deväť mesiacov nosíte v sebe svoje dieťatko a už sa neviete dočkať, kedy ho konečne uvidíte, budete môcť zobrať do náručia, pohladiť a pritúliť si ho. A keď príde tá veľká chvíľa a vy po ťažkých hodinách porodíte, dieťa vám ukážu na pár minút a hneď ho odnášajú preč.

Matka a dieťa bývajú u nás zatiaľ po pôrode zvyčajne oddelení a bábätko mamičke donesú až po niekoľkých hodinách, prípadne ho môže mať pri sebe na pôrodnej sále, ale zabalené a na výhrevnom lôžku. Prax v iných krajinách je ale často iná a matka bezprostredne po pôrode dostáva svoje nahé bábätko na svoje telo, aby tak mohli byť v kontakte koža na kožu a prežiť spolu prvé vzácne chvíľky. Viete, prečo by to takto malo fungovať?

Bonding
Slovíčko „bonding“ v súvislosti s pôrodom sa u nás začína čoraz častejšie skloňovať. Je to vlastne pomenovanie pre vytvorenie silného puta matky a dieťaťa ihneď po pôrode. K tomu dochádza, ak je matke a dieťatku umožnené zostať spolu hneď po pôrod.

Vytvárane citového puta medzi matkou a dieťaťom sa, samozrejme, nedeje len v prvých chvíľach života dieťaťa. Začína sa už v tehotenstve a následne pokračuje po narodení. Chvíľky krátko po príchode dieťatka na svet sú však z pohľadu citovej väzby matky a dieťaťa veľmi vzácne a dôležité a je veľká škoda, ak sa premárnia.

Bábätko patrí k vám hneď po pôrode
V mnohých krajinách je to bežné – dieťa po narodení sa len osuší a putuje na mamičkinu hruď. Bábätko je pripravené na takýto kontakt s matkou a spravidla vtedy ani neplače, je pokojné, pretože sa cíti v bezpečí. Novorodenec, ktorý je v kontakte koža na kožu s matkou po pôrode, je schopný sám sa doplaziť k bradavke a prvýkrát sa nadojčiť.

Tento jav sa nazýva samoprisatie a predstavuje ten najlepší začiatok dojčenia. Veľmi silným zážitkom počas popôrodného bondingu je aj prvý pohľad z očí do očí – novorodené bábätko s naširoko otvorenými očkami prvýkrát pozrie do očí svojej matky a tento okamih je nezabudnuteľný.

Aj vyšetrenia bábätka sa vykonávajú na tele matky, aby nemuselo byť dieťatko separované.
V kontakte koža na kožu je novorodenec zohrievaný telom matky (zvrchu prikrytý nejakou prikrývkou) a matkino telo je to najlepšie „výhrevné lôžko“. Pre matky má kontakt s bábätkom tiež ohromný význam – posilňuje sa jej sebadôvera ako matky (pocit, že sa dokáže o bábätko postarať), znižuje sa hladina stresových hormónov, dochádza k ľahšiemu odlúčeniu placenty, znižuje sa aj riziko popôrodnej depresie.

Prax u nás
U nás je to zatiaľ vo väčšine prípadov tak, že dieťa po pôrode mamička vidí len chvíľku, potom ho odnesú, umyjú, ošetria, odvážia a odmerajú a zabalené do perinky buď prinesú matke a položia ho vedľa nej na výhrevné lôžko, alebo ho odnesú na novorodenecké oddelenie a matke dajú až o niekoľko hodín.

Prirodzený bonding si zatiaľ zvyčajne musia mamičky žiadať a aj tak im nie je vždy vyhovené.
Ak nechcete o tieto vzácne chvíľky po pôrode s vaším bábätko prísť, dopredu si zistite, ako ktorá pôrodnica v tomto smere postupuje, či je to mamičkám umožnené a za akých podmienok.
Bonding je možný aj v prípade cisárskeho rezu a v prípade, že mamičkin zdravotný stav po pôrode nedovoľuje mať bábätko pri sebe, môže ju nahradiť i otecko.

Autor: Mária

Vyberáme pre vás niečo PLUS