Vinárske mesto na západe Slovenska: Vydajte sa za dobrodružstvom do Svätého Juru
21. 1. 2024, 8:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: Shutterstock
Toto starobylé vinohradnícke mestečko vás rozhodne očarí nielen svojou zaujímavou históriou. Ale aj bohatými kultúrnymi akciami, chutným vínom a očarujúcou prírodou. Vydajte sa za dobrodružstvom a preskúmajte zákutia západnej časti našej malebnej krajiny.

Drevená zvonica pri kostole svätého Juraja
Zvonička pochádza zo 17. storočia. Tvrdí sa, že bola postavená po tureckom vpáde. Nachádza sa v nej zvon z roku 1400, ktorý sa v roku 1802 poškodil pri požiari a po oprave v roku 1848 sa poškodil opäť. Podľa povesti ho v čase tureckých vojen zakopali a náhodne ho vyryla pasúca sa sviňa.

Gotický kostol svätého Juraja
Jedna z najstarších historických pamiatok Svätého Jura je gotický kostol bez veže. Bol postavený v poslednej štvrtine 13. storočia. Jeho vyvýšené presbytérium s podzemnou kaplnkou je dôkazom toho, že gotický kostol nadviazal na staršiu románsku sakrálnu stavbu. Najvzácnejšou umeleckou pamiatkou je Oltár svätého Juraja. Ten je z bieleho pieskovca z roku 1527 z dielne Štefana Pilgrama. Oltár predstavuje život svätého Juraja a prechod gotického slohu k renesančnému.
Šľachtická kúria Zichyovcov
Pôvodne renesančná kúria bola obnovená v roku 1865. Odvtedy v tejto budove sídli mestská správa. V strede strechy sa nachádza neogotický štít s erbom mesta Svätý Jur. Na prízemí sídli mestské múzeum, ktoré dokumentuje históriu mesta. Je historickou expozíciou Vlastivedného a literárneho múzea vo Svätom Jure.
Svätojurské hody
Najväčšie hody vo Svätom Jure, ktoré sa konajú každoročne počas posledného aprílového víkendu majú skutočne bohatý program. Tešiť sa môžete na rôzne vystúpenia hudobných skupín, folklór, súťaže, či ohňostroj. Počas Svatojurských hodov nesmie chýbať ani degustácia miestnych vín. Do apríla máte ešte kopec času. Preto si nezabudnite naplánovať výlet už teraz a navštívte hody s celou rodinou.
Chránená prírodná rezervácia Šúr
Šúr je jedinečnou prírodnou rezerváciou už od roku 1952. Nachádza sa tu poriadne hustý les a mnoho chránených rastlinný a živočíšnych druhov. Južnú časť tvorí chránený Panónsky háj s dubovo-brestovým porastom a teplomilnými druhmi rastlín. Je vyhľadávaným miestom pre botanikov a zoológov. Prastarý Šúr bol osídlený ľudom mladšej doby kamennej na rozhraní 4. a 3. tisícročia pred Kristom.
V blízkosti Šúra smerom k mestu sa nachádzajú pramene s alkalickou sírnatou vodou. Chemický rozbor liečivej vody uverejnil v roku 1859 Dr. Alexander Bauer. Od začiatku 17. storočia tu boli sírnaté kúpele, neskôr ústav pre postihnutú mládež. Ak máte rada vodu a kúpanie sa, neďaleko narazíte dokonca aj na termálny prameň v Chorvátskom Grobe, kde môžete zrelaxovať celé telo a dopriať si konečne vytúžený oddych. Okúpať sa tu môžete celoročne.