Reklama

Vyčítate si, že ste nedali svojim deťom maximum? Takto sa zbavíte pocitu zlej matky

Hádka matky a dcéry

Zdroj: shutterstock

Reklama

Možno ste niekedy zažili chvíle, keď ste sa samej seba spýtali: „Robím dosť pre svoje deti?“ Pocit, že ste nedali svojim deťom maximum, je bežný medzi mnohými matkami. Odkiaľ sa tieto pocity berú a ako sa s nimi vyrovnať?

Prečo cítite vinu?

Pocit viny je často spojený s očakávaniami, ktoré si ako matka kladiete alebo ktoré vám spoločnosť neustále pripomína. Perfekcionizmus a túžba byť dokonalou matkou môžu viesť k neustálemu pocitu, že robíte niečo zle alebo že vaše deti nemajú všetko, čo potrebujú. Tento tlak môže byť ešte väčší v dnešnej dobe, kedy sa na vás z každej strany valí enormné množstvo informácií a názorov zo sociálnych sietí.

Aké sú najčastejšie príčiny, prečo sa tak cítite?

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Katka Brychtová má ideálne manželstvo: Kríza neobišla ani ich. Chcela sa rozvádzať ale...
    Zdroj: Žena

    Vysoké očakávania

    Či už si ich kladiete vy sama alebo ich získavate od okolitého prostredia, vysoké očakávania môžu byť zdrojom stresu a viny. Perfekcionistický prístup k rodičovstvu znamená, že sa neustále snažíte dosiahnuť dokonalosť, čo je nerealistické a neudržateľné.

    Nedostatok podpory

    Bez podpory od partnera, rodiny alebo priateľov môže byť ťažké vyrovnať sa s každodennými výzvami materstva. Izolácia a nedostatok emocionálnej podpory môžu zosilniť pocity viny a preťaženia. Matky, ktoré sa nemajú komu zdôveriť ohľadom svojich pocitov, môžu zápasiť so stresom.

    Môže za to vaše podvedomie

    Vaše vlastné skúsenosti z detstva alebo nedostatok sebadôvery môžu ovplyvniť vaše vnímanie seba ako matky. Ak vaši rodičia nemali najlepší vzťah, môže to viesť k pocitu, že nie ste dobrá matka.

    Ako sa ale týchto pocitov zbaviť raz a navždy?

    1. Prijmite svoje emócie

    Je dôležité uznať a prijímať svoje pocity bez odsudzovania. Pocit viny je prirodzenou súčasťou rodičovstva, ale nemal by vás definovať. Uvedomenie si, že každý rodič prechádza podobnými pocitmi, vám môže pomôcť získať perspektívu a lepšie sa s nimi vysporiadať. Namiesto potláčania ich skúste vyjadriť. Píšte si denník, porozprávajte sa s mužom alebo niekým blízkym.

    2. Stanovte si realistické očakávania

    Byť perfektnou matkou nie je dosiahnuteľné a môže to viesť k neustálemu pocitu viny a stresu. Stanovte si ciele, ktoré sú reálne a dosiahnuteľné, zohľadňujúc vaše vlastné schopnosti a okolnosti. Uvedomte si, že každý deň prináša nové výzvy a nie vždy je možné všetko zvládnuť dokonale. Napríklad sa neviňte za to, ak ste boli s deckami na dovolenke 10 dní namiesto 14. Alebo, že ste naposledy nestihli prísť načas po svoje dieťa do školy. Buďte k sebe láskavá aj vtedy, keď veci nejdú podľa plánu, a pripomeňte si, že vaša láska a snaha sú pre vaše deti najdôležitejšie.

    3. Vyhľadajte pomoc

    Nebojte sa požiadať o pomoc. Či už ide o rozhovor s vašim mužom, kamoškou alebo v krajnom prípade terapeutom, podpora je kľúčová pre prekonanie pocitov viny. Veľmi dobrým spôsobom je aj socializácia s inými matkami, ktoré prežívajú podobné skúsenosti. To vám môže poskytnúť úľavu a nový nadhľad. Nezabúdajte, že je v poriadku priznať si, že potrebujete pomoc.

    4. Zamerajte sa na pozitívne momenty

    Určite sa vo vašom materstve vyskytujú aj svetlé momenty. A na to sa presne zamerajte. Spomínajte s láskou v srdci a úsmevom na perách na chvíle, keď sa vaše deti tešili alebo ste im s niečím dôležitým pomohli. Tieto pozitívne momenty vám pripomenú, že robíte správne veci a posilnia váš pocit sebahodnoty. Aby ste mali vždy na pamäti, čo všetko z vás robí úžasnú matku, môžete si viesť denník alebo si tieto momenty jednoducho odfoťte.

    5. Starajte sa o seba

    Možno vám to príde ako zbytočný krok, ale starostlivosť o svoje fyzické a duševné zdravie je nevyhnutná. Doprajte si čas na oddych, relaxáciu a aktivity, ktoré vás napĺňajú a robia šťastnou. Udržiavanie zdravého životného štýlu, pravidelné cvičenie a dostatok spánku vám pomôžu lepšie zvládať stres a zvýšiť vašu celkovú pohodu. Nezabúdajte, že starostlivosť o seba nie je prejavom sebectva. Ak dáte seba na prvé miesto, dokážete byť pre svoje deti tou najlepšou matkou, ktorá tu pre ne bude za každých okolností a plná energie.

    6. Odpustite si

    Vždy je to len o vás a vašom vnímaní sveta. Ak cítite vinu, tento pocit vaše deti možno ani len nevnímajú. Každá matka robí chyby a je dôležité si uvedomiť, že nikto z nás nie je dokonalý. Uznajte svoje chyby bez prílišnej sebakritiky. Buďte k sebe láskavá a snažte sa pozerať na svoje zlyhania s rezervou. Ak si odpustíte a prestanete na seba vyvíjať tlak uvidíte, že zázraky sú naozaj skutočné.