Reklama

Výpoveď v tehotenstve?

Reklama

Plánujete rodinu a bojíte sa, že vás zamestnávateľ kvôli tehotenstvu vyhodí? Pokiaľ nieste v skúšobnej dobe, výpoveď doručená v tehotenstve je neplatná, a to i keď o tehotenstve v dobe doručenia ešte neviete. Porušenie zákazu výpovede môže zamestnávateľa vyjsť pekne draho. On to však väčšinou dobre vie.

TR001734

TR001734

V tejto veci bývajú často nejasnosti, pretože si ľudia pletú dva hlavné dôležité pojmy - ochrannú dobu a ochrannú lehotu. Ochranná doba nie je to isté čo ochranná lehota zamestnanca.

Pojem ochranná doba je spojený so zákonníkom práce a rozumie sa ním doba, kedy je zamestnanec v určitých situáciách chránený pred skončením pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa. Konkrétne sa jedná o tieto situácie:

Dobu, kedy je pracovník uznaný dočasne neschopným práce pre chorobu alebo úraz, pokiaľ si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil v opilosti, ako aj v niektorých ďalších podobných situáciách.

Dobu pri povolaní k službe v ozbrojených silách odo dňa, kedy bol zamestnancovi doručený povolávací rozkaz (alebo hromadný povolávací rozkaz pri mobilizácii) až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takejto služby.

Dobu kedy je zamestnanec plne uvolnený pre výkon verejnej funkcie.

Dobu, kedy je zamestnankyňa tehotná alebo čerpá materskú dovolenku alebo trvalo sa stará (týka sa to i manžela) o dieťa do 3 rokov a v niektorých ďalších podobných situáciách.

Pojem ochranná lehota súvisí s nemocenským poistením. Predpis hovorí: Poistenec má nárok na dávky nemocenského poistenia, ak sa splnili podmienky dôležité pre ich priznanie, to sú:

-nárok platí v dobe trvania nemocenského poistenia

-nárok platí i po skončení poistenia, avšak ešte počas doby, kedy zamestnanec poberá nemocenské dávky, podporu pri ošetrovaní člena rodiny alebo peňažnú pomoc v materstve

-v ochrannej lehote. Ochranná lehota činí 42 dní od skončenia zamestnania. Ak by bol však zamestnanec zamestnaný kratšiu dobu ako oných 42 dní, činí táto ochranná lehota len toľko dní, koľko bol zamestnanec naposledy zamestnaný.

Inými slovami. Ochranná lehota nemá s výpoveďou nič spoločného. Zákaz výpovede súvisí jedine a len s pojmom ochranná doba.

Z textu teda vyplýva, že výpovedná lehota sa prerušuje a jej zostávajúca časť dobehne až po skončení ochrannej doby - pokiaľ zamestnanec neprehlási (a to môže), že na takomto predĺžení netrvá.

Konkrétne: Ak zamestnanec v prvom mesiaci dvojmesačnej výpovednej lehote na dva týždne ochorie, nemá jeho ochorenie na dĺžku výpovednej lehoty vplyv. Ak ale ochorie na dva týždne až posledné dva dni pred lehotou výpovede, potom sa výpovedná lehota predĺži o ochrannú lehotu, konkrétne o 12 dní.

Pre zákaz výpovede je rozhodný stav v dobe, kedy bola výpoveď daná, tj. doručená zamestnancovi. Výpoveď, ktorú dá zamestnávateľ v ochrannej dobe - bez ohľadu na to, či vie alebo by mohol vedieť, že začala bežať (dokonca to nemusí vedieť ani sama tehotná žena, ako je uvedené na začiatku!) nie je platná. Rozhoduje teda existencia objektívnej skutočnosti a nie vedomosť o nej. Najmarkantnejším príkladom tejto situácie je práve spomínané "tiché tehotenstvo".

A na záver si ešte povedzme čo sa čaká od zamestnávateľa, pokiaľ zákaz výpovede poruší. Nároky z neplatného rozvádzania pracovného pomeru - okrem postihov zo strany kontrolných orgánov, a tie bývajú tvrdé - sú predovšetkým závislé na tom, či zamestnanec na ďalšom zamestnávaní trvá alebo nie. Pokiaľ áno, musí svoje nároky uplatniť na súde, najneskôr v lehote do dvoch mesiacov odo dňa, kedy mal pracovný pomer týmto neplatným rozvádzaním skončiť. Po uplynutí tejto lehoty už nie je možné neplatné skončenie pracovného pomeru napadnúť.

Autor: Emil Dočkal

Vyberáme pre vás niečo PLUS