Reklama

Vytopilo vás? Ako nahlásiť škodu a čo všetko poisťovňa potrebuje

Na snímke zatopené domy v Devínskej Novej

Zdroj: Jaroslav Novák

Reklama
Eva Janovická

Eva Janovická

Redaktorka týždenníka Báječná žena

Pretrvávajúce dažde spôsobili škodu v mnohých domácnostiach. Prinášame vám návod, ako tieto udalosti hlásiť poisťovni.

Záplavy sa neobjavujú len v rizikových oblastiach alebo v bezprostrednej blízkosti rieky či potoka. Často prekvapia obyvateľov aj v novozastavaných oblastiach na rovine, kde boli predtým polia. Pri veľmi intenzívnych zrážkach sa voda jednoducho nestihne vsakovať do pôdy. Po niekoľkodňových dažďoch majú hlavu v smútku mnohí obyvatelia.

Zdroj: Getty Images - Gabriel Kuchta

Povodeň v strednej Európe

Keď zistíte, že máte v dome vodu, v záujme bezpečnosti vypnite poistky. Hoci vaše inštinkty vám kážu začať tú skazu hneď upratovať, je dôležité, aby ste všetko nechali tak, ako ste to našli. Neodstraňujte vodu, nepremiestňujte nábytok. Najprv škody dobre zdokumentujte a urobte fotografické záznamy. Kontaktujte poisťovňu!

Hlásenie škody

Keď hlásite škodovú udalosť svojej poisťovni, potrebujete oznámiť niekoľko údajov:

  • číslo poistnej zmluvy,
  • údaje o poistenom,
  • všetko o škode – miesto, dátum, popis.

Zdroj: thespruce

Upratovať začnite, až keď zdokumentujete škody.

Keď máte poistenie domácnosti, ktoré pokrýva škody spôsobené vodou, skontrolujte si v zmluve, či máte k dispozícii aj asistenčné služby poisťovne. Tá vám potom môže poskytnúť elektrikára, plynára, inštalatéra, kúrenára, či iného potrebného remeselníka. Po takejto škodovej udalosti je naozaj vhodné nechať si skontrolovať všetky rozvody vody a elektriny. A na steny použiť prípravky proti plesni.

Čo vyžaduje poisťovňa

Poisťovňa vyšle na miesto škodovej udalosti zamestnanca, ktorý vykoná obhliadku priestoru a posúdi rozsah škôd. Napriek tomu platí už spomínané: Nezabudnite vopred zdokumentovať škody. Poisťovňa vie posúdiť rozsah škôd aj priestoru, ktorý medzitým uschol, najlepšie však je, ak máte k dispozícii čo najreálnejšie fotografie vášho domova aj zariadenia.

Zdroj: Michal Smrčok

Voda dokáže narobiť nepríjemné škody.

Na posúdenie rozsahu škôd poisťovňou budete potrebovať:

  • vašu fotografickú alebo videodokumentáciu škôd,
  • doklady o vlastníctve nehnuteľnosti,
  • súpis poškodených vecí,
  • účtovné doklady o kúpe zariadenia, cenností a elektroniky.

Poisťovňa si od vás môže vypýtať aj odhad, akú škodu vám voda spôsobila. Neskôr budú potrebné aj doklady o oprave zničeného zariadenia, stien a podláh, teda faktúry a pokladničné doklady.

Poisťovňa posiela na obhliadku technika, ktorý nielen spíše rozsah škôd. Zvyčajne tiež:

  • odhadne čas potrebný k sanácii,
  • odporučí vám najvhodnejší postup likvidácie škody,
  • môže vám odporučiť aj najvhodnejšiu spoločnosť, ktorá vám dá nehnuteľnosť do poriadku.

Technik vám môže poskytnúť zoznam firiem, ktoré spolupracujú s vašou poisťovňou, cenovú ponuku si však musíte nechať vopred odsúhlasiť. Ak vaše poistenie takéto partnerské služby nepokrýva, využiť ich môžete, ale v tom prípade už na vlastné náklady. Po doručení všetkých dokladov a posúdení situácie poisťovňou vám poisťovňa vyplatí poistné krytie.

Autor článku

Eva Janovická

Redaktorka týždenníka Báječná žena
V médiách začínala koncom roka 2006 ako redaktorka denníka Plus 1 deň. Po 15-ročnom pôsobení v šoubiznisovej redakcii istého online média sa rozhodla začať novú etapu v redakcii magazínu Báječná žena.