Vyvolávaný pôrod – bolí viac?
14. 5. 2012, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:17)

Termín pôrodu máte už za sebou a bábätku sa stále nechce von? Veľa žien, ktoré bábätko prenášajú, nakoniec podstupujú vyvolanie pôrodu. No nielen kvôli prenášaniu sa lekári rozhodnú pôrod vyvolať, príčiny bývajú rôzne. Medzi prirodzeným pôrodom a pôrodom vyvolávaným sú však rozdiely. A jedným z tých zásadných býva aj fakt, že vyvolaný (alebo indukovaný) pôrod bolí viac!
Prirodzený verzus umelý oxytocín
Pôrod môže byť indukovaný rôznymi spôsobmi. Často sa však na spustenie alebo zefektívnenie kontrakcií používa oxytocín, ktorý sa podáva v podobe infúzie (známy aj pod názvom Pitocin). Po podaní umelého oxytocínu bývajú typické veľmi silné kontrakcie. Navyše, je spravidla potrebné monitorovanie plodu (monitor sa upevní mamičke na bruško a kontrolujú sa ozvy dieťatka), pričom rodička musí byť kvôli tomu neraz v nepohodlnej polohe a nemôže sa voľne pohybovať, čo bolesť ešte prehlbuje.
Kontrakcie vyvolané umelým oxytocínom bývajú tiež neprirodzene časté, teda nasledujú rýchlo za sebou a mamička tak nemá dosť času nabrať nové sily. To potvrdzuje aj Alena (30), ktorá má za sebou tri pôrody, pričom jeden z nich bol vyvolávaný: „Pre mňa to bol neporovnateľne ťažší pôrod. Oxytocín mi spôsobil šialené kontrakcie, že som jednoducho nevládala predýchavať, bola som z toho nesmierne vyčerpaná, plakala som. Navyše mi prepichli i plodovú vodu a neustále ma monitorovali, vyšetrovali. Už by som to nechcela zažiť. Ďalšie dva pôrody boli prirodzené a bolesti pre mňa jednoznačne znesiteľnejšie než pri tom prvom vyvolávanom...“
Prirodzený hormón oxytocín, ktorý naše telo vylučuje pri spontánnom pôrode (ale tiež pri milovaní či dojčení bábätka) má aj bolesť tíšiace účinky, teda pomáha žene lepšie zvládať bolesť. Avšak keď rodičke podajú umelý oxytocín cez infúziu, jeho „protibolestivý“ účinok nefunguje a tak sú bolesti zvyčajne vnímané oveľa intenzívnejšie.
Rôzne skúsenosti
Nie všetky mamičky ale vnímajú vyvolávaný pôrod v porovnaní s tým spontánnym ako viac bolestivý. Každá sme iná, máme iné vnímanie bolesti a tiež každý pôrod je jedinečný. Rozdiel býva aj v tom, či je pôrod vyvolávaný v stave, keď telo ešte vôbec nie je na pôrod pripravené, alebo v stave, keď už aspoň ako-tak pripravené je.
Autor: Mária