Ako píše plus7 dni.sk, medzi šetrnosťou a lakomstvom je veľmi tenká hranica. Niektorí muži či ženy sporenie povýšili na modlu, ktorej na oltár obetujú pohodlie i radosť z nových vecí a zážitkov. V mene väčšej úspory odopierajú určitý komfort nielen sebe, ale aj partnerovi a deťom. Iste, mať svoje príjmy pod kontrolou a zvážiť vplyv neprimeraného utrácania na domáci rozpočet, úspory a neraz aj na životné prostredie má svoje opodstatnenie.
Každý extrém je však nebezpečný. „Môj muž by bol najradšej, keby sme sa všetci kúpali v tej istej vode a potom ňou splachovali toaletu. Kupuje zásadne veci v zľave, v domácnosti nemôže byť zapnuté viac než jedno svetlo, takže večer musíme byť buď potme, alebo s deťmi v jednej izbe,“ opisuje Milada.
Darina sa za svoju šetrnosť vôbec nehanbí. „Mojou slabosťou je všetko lacné a zadarmo. Zbožňujem ten pocit, keď sa mi podarí niečo výhodne nakúpiť. Na bazároch mnohí ponúkajú nábytok za odvoz - neverili by ste, ako sa dá takýmto spôsobom zariadiť byt,“ spokojne sa usmieva 52-ročná žena. „Človek toho veľa nepotrebuje, vyspím sa aj na matraci alebo na posteli z paliet,“ šokuje. Niet divu, že dnes žije sama. „Každého partnera moja šetrnosť odradila. Neznášam utrácanie za kaviarne či kino, keď si môžem film pozrieť v televízii. Nakupujem iba v secondhandoch a ani to nie je každému mužovi po vôli. Alebo sa im nepáči môj vkus - vraj je príliš hipisácky,“ usmeje sa.
Vynachádzaví lakomci
Medzi hity držgrošov patrí šetrenie na toaletnom papieri - postačí dvojvrstvový alebo nebodaj noviny. Niektorí ušetria tak, ušetriť tak, že nevaria, jedia len surovú zeleninu a ovocie. Chladničku zapínajú len na pár hodín týždenne Chorobní šetriči sú neskutočne vynachádzaví. Mnohí z držgrošov pritom nie sú na extrémne sporenie odkázaní. Nedokážu však fungovať inak. Kde sa v človeku berie potreba nakupovať čo najlacnejšie veci a obracať v ruke každý cent?