Zle výsledky AFP testov: Potrat?
12. 9. 2011, 7:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:17)

Dnešné budúce mamičky majú v mnohých ohľadoch výhody oproti tehuľkám spred rokov. Mnohé vážne ochorenia bábätka sa totiž dajú zistiť už počas tehotenstva vďaka moderným vyšetrovacím metódam a prístrojom. Bežným testov, ktorý sa u nás robí budúcim mamičkám, je takzvaný AFP test alebo tripple test.
Čo vlastne zisťujú genetické testy?
Takzvaný AFP alebo tripple test zisťujú v krvi budúcej mamičky hladinu alfafetoproteínu (AFP test), v prípade tripple testu ešte aj ďalšie dve hodnoty- hCG hormón a estradiol. Výsledky potom môžu poukázať na zvýšené riziko Downovho syndrómu alebo poškodenia neurálnej trubice.
Keď sú výsledky zlé...
Neraz sa stane, že výsledky týchto testov bývajú nedobré a budúca mamička je o tom, samozrejme, informovaná. Netreba to však brať hneď tragicky, pretože tieto testy sú zamerané len na zisťovanie rizika vyššie spomenutých porúch, nepoukazujú automaticky na ich prítomnosť u bábätka. Toto si treba uvedomiť. Často bývajú tieto testy falošne pozitívne, to znamená, že napriek zlým výsledkom sa narodí celkom zdravé bábätko.
Ak vám teda aj vyjdú zlé hodnoty, nie je to hneď dôvod myslieť na prerušenie tehotenstva. Väčšina lekárov odporúča v takých prípadoch ženám podstúpiť ďalšie presnejšie vyšetrenia, ako napríklad amniocentézu.
Toto vyšetrenie nemusíte absolvovať, ak ste rozhodnutí bábätko si nechať za každých okolností. Odber plodovej vody sa tiež spája s určitým rizikom potratu, takže je dobré premyslieť si aj to, či vám to za to stojí. Výsledky amniocentézy môžu poukázať na to, že bábätko bude s najväčšou pravdepodobnosťou postihnuté (nezistia sa však všetky možné ochorenia, len to, na ktoré sa testuje, najčastejšie Downov syndróm). Podľa závažnosti výsledkov sa potom môžete rozhodnúť, či si dieťatko necháte alebo sa ho vzdáte a teda podstúpite interrupciu.
Najťažšie rozhodovanie
Keď viete, že vaše dieťatko bude s najväčšou pravdepodobnosťou postihnuté, radosť z rozšírenia rodiny je zrazu poriadne skalená. Sú rodičia, ktorí sa necítia dosť silní nechať si bábätko s postihnutím a sú i takí, ktorí si dieťa nechajú napriek všetkým nepriaznivým výsledkom. Niektorí tieto vyšetrenia odmietajú, pretože nechcú rozhodovať o živote svojho dieťatka na základe podozrení na nejaké ochorenia.
Navyše je pravdou, že výsledky žiadneho vyšetrenia nie sú 100%-né (amniocentéza na zistenie Downovho syndrómu má presnosť asi 99%). Tiež platí, že všetky prípadné poškodenia a vážne ochorenia bábätka sa zistiť pred jeho narodením ani nedajú, takže až po narodení vášho drobčeka budete s istotou vedieť, či je alebo nie je celkom zdravý.
V každom prípade je to vaša voľba a mali by ste zvážiť všetky aspekty. Pýtajte sa, čo presne zisťuje dané vyšetrenie, konzultujte s lekárom svoje možnosti a obavy a keď sa vám nepáči prístup vášho lekára, nebojte sa osloviť aj ďalších odborníkov.
Autor: Mária