Zmeniť banku u nás nie je bežné a mnohí ostávajú v tej istej aj celý život. Dôvodom však nie je vysoká spokojnosť so službami, ale skôr zmierenie sa s podmienkami, ktoré neraz môžu byť aj nevýhodné. Kedy je naozaj čas na zmenu?

RADÍ odborník na osobné financie Michal KOZÁK

Hranica tolerancie

Mesačné poplatky za vedenie účtu v bankách sa dnes pohybujú v rozmedzí od 0 do 15 eur. A práve horná hranica mesačných poplatkov by mala byť prvým signálom, že je najvyšší čas poobzerať sa po lepšej ponuke. Navyše, často sa stáva, že ani táto vysoká suma nepokrýva služby, ktoré najčastejšie využívate.

Michal KOZÁK
Zdroj: Fotogravity
Michal KOZÁK

„Mnohí klienti bánk sa jednoducho zmieria s vyššími mesačnými poplatkami a ani neskúšajú osloviť svoju banku so žiadosťou o výhodnejší balík služieb a nižší poplatok,“ hovorí Michal Kozák. Klienti tak iba za vedenie účtu preplatia každoročne o viac než stovku eur.

Aké služby potrebujete?

Výber bežného účtu by mal kopírovať váš aktuálny životný štýl a s ním súvisiace požiadavky. Niekto nepotrebuje kamennú pobočku, pretože uprednostňuje online bankovníctvo, chce využívať jednoduché aplikácie a mať možnosť vyberať peniaze bez poplatku v bankomatoch na Slovensku aj v zahraničí. Iní zasa chcú mať vo svojom okolí pobočku či širokú sieť bankomatov svojej banky. „Tieto kritériá a rovnako aj služby, ktoré využívate, sa premietajú do celkovej výšky mesačných poplatkov,“ vysvetľuje odborník.