Máte pocit, že priberáte aj zo vzduchu, nedarí sa vám schudnúť a zhodené kilá aj tak rýchlo naberiete späť? Možno za to môže vaša psychika a medziľudské vzťahy. „Poupratujte“ si v nich a možno budete štíhla ako prútik. O tom, ako si napraviť psychiku a popritom ešte aj schudnúť, písali pred časom v časopise Zdravie. Odpovede hľadali u psychiatričky a psychoterapeutky Natálie Kaščákovej.  

Vedci ešte pred deviatimi rokmi  spojili obezitu hlavne s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP) a dokonca o nej hovoria ako o „kľúčovom“ faktore obezity. Traumatický stres totiž vplýva na reguláciu telesných pochodov viacerými spôsobmi. Jednak sa pri ňom zvýši krvný tlak a pulz, ale do tela sa začne aj vyplavovať noradrenalín. Vyplavuje sa viac kortizolu a cez jeho vystúpenú hladinu dochádza k poruchám metabolizmu a ku sklonu k priberaniu. Ďalší mechanizmus spočíva v tom, že psychická nepohoda môže spôsobovať emocionálne prejedanie.  

Obezita patrí k najväčším ničiteľom srdca.
Zdroj: Shutterstock

Pýtate sa, aký druh stresu môže za to, že sa vám v tele „pokazí“ metabolizmus? Rozhodne nejde o bežný stres. PTSP nadväzuje na nejakú zaťažujúcu alebo potenciálne traumatizujúcu udalosť, napríklad, ak vám hrozila smrť, boli ste vážne zranená, alebo vystavená sexuálnemu násiliu. Priberanie môžu spustiť aj opakované traumatizujúce udalosti, ktoré človek zažíva napríklad v detstve.