Reklama

Veľké POROVNANIE potravín v slovenských a zahraničných obchodoch

supermarket

Zdroj: Pixabay.com

Reklama

Napriek niekoľkým európskym zákonom proti dvojakej kvalite, mnohí pre ceny a kvalitu potravín naďalej cestujú k neďalekým hraniciam okolitých štátov.

Slováci najčastejšie do rakúskych, Česi do nemeckých supermarketov. V prieskumoch uvádzajú, že najmä po mliečne výrobky, údeniny a sladkosti. Stále sa to oplatí? Inšpektori zo Spoločnosti ochrany spotrebiteľov navštívili nemecké, rakúske, české, maďarske, poľské a slovenské obchody a porovnali potraviny!

Tabuľku nájdete na konci galérie.

potraviny

Zdroj: Pixabay.com

Šunka ako tak obstála

Kvalita najlacnejšieho tovaru sa v jednotlivých krajinách líši. Asi najvýraznejšie rozdiely zaznamenali spotrebiteľské organizácie v prípade údenín - najlepšiu BRAVČOVÚ ŠUNKU priviezli z Nemecka - aj tá najlacnejšia u nich obsahovala 94 % mäsa, v ostrom kontraste s maďarským výrobkom na poslednej priečke s deklarovanými 57 % mäsa a prídavkom separátora, bravčovej kože či farbív.

Pri prepočte cien pritom paradoxne vyšiel maďarský výrobok drahšie ako nemecký (0,95 verzus 0,74 eur za 100 g). Slovenská šunka s 93%-ným podielom mäsa (a cenou 0,88 eur/100 g) obsadila tretie miesto.

Zdroj: Pixabay.com

Mliečny trojboj

České a slovenské predajne ponúkali najlacnejšie syr EIDAM s 30 % tuku, všade inde eidam začínal na 40 až 45 %-tách tuku v sušine, čo u nás predstavuje drahší akostný stupeň. Napriek tomu české a slovenské syry obsadili prostrednú priečku, zachránil ich vyšší obsah bielkovín, ako aj absencia prídavných látok.

Zdroj: Pixabay.com

 Najkvalitnejší, no v prepočte najdrahší jahodový JOGURT našli spotrebiteľský analytici zase v Poľsku. Jeho slovenský kolega nedopadol dobre, ale až na chvoste jednu priečku pred Maďarskom.

Zdroj: Pixabay.com

potraviny

Poslední zástupcovia mliečneho mliečnych výrobkov boli z detskej ponuky – MLIEČNE DEZERTY s orieškami a kakaom Zott Monte alebo značku pripomínajúce. Nemecký originál predbehol rakúsky, totožný slovenský a český  skončili posledné pre nízky mliečneho tuku.

Zdroj: Pixabay.com

 Vaječný patriotizmus

Čo sa týka VAJEC, v každej krajine sa najlepšie predávala tamojšia produkcia. Za zmienku však stojí nemecká pečiatka, ktorá okrem povinných údajov o pôvode a chove navyše uvádzala aj dátum spotreby vajec. Vo všetkých ostatných štátoch sa dátum spotreby objavil len na škatuli.

Zdroj: Pixabay.com

Náš nákup je druhý najdrahší

Rovnako ako pred tromi rokmi, aj tentoraz sa ukázalo, že úroveň najlacnejších potravín sa v stredoeurópskych obchodoch líši. Z pohľadu slovenského spotrebiteľa platí, že za kvalitu sa pripláca. Zahraničné potraviny na prvých miestach boli väčšinou drahšie ako slovenské, no nemecký tovar s najvyšším počtom prvých miest nebol najdrahší. Bol to s predstihom rakúsky, najmä pre tamojšie výrazne drahšie údeniny a vajcia.

Zdroj: Pixabay.com

 Tip Spoločnosti ochrany spotrebiteľov:

Trhy v rôznych štátoch majú odlišnú úroveň toho, čo „ešte“ (v rámci kvality) zákazníkom ponúkajú. V praxi to znamenať aj pomerne vysokú kvalitu najlacnejších výrobkov v Nemecku či Rakúsku. To je však otázka šírky ponuky: Ak chcete aj doma nakupovať kvalitnejšie, nevyberajte si len podľa cenovky, ale aj etikety. 

Zdroj: Pixabay.com

Tabuľky nájdete tu ---->>>>

Najkvalitnejšie je nemecké,
najdrahšie rakúske
a najhoršie maďarské

Pre vzorky najžiadanejších najlacnejších potravín sa inšpektori vydali do nemeckého ALDI, poľskej BIEDRONKY, rakúskeho SPARU, maďarského AUCHANU a českého i slovenského KAUFLANDU. Takto to dopadlo:

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com

Zdroj: Pixabay.com