Reklama

Straťte sa vo hviezdach: Vydajte sa do slovenských planetárií!

ilustračné foto

Zdroj: Pixabay

Reklama

Astronomické observatórium alebo hvezdáreň je ústav zameraný na astronomické pozorovania. Planetárium je budova určená na projekciu a prezentáciu nočnej oblohy alebo nacvičovanie nebeskej navigácie. Viete, ktorá máme na Slovensku?

: „Astronómia je merítkom kultúry národy.“

— M. R. Štefánik.

Meteorologické observatórium na Lomnickom štíte
S 2 632 nm je najvyšším miestom na Slovensku, na ktorom pravidelne pracujú ľudia, vrátane meteorológov a astronómov z SAV. Poskytuje možnosti na cenné výskumy a merania. Budova, ktorú postavili v roku 1940 spolu s visutou lanovkou, je zároveň pozoruhodným technickým dielom.

Zdroj: TASR/Slovakia.Travel

Planetárium Hurbanovo
Okrem populárneho piva juhoslovenské mestečko preslávila aj najstaršia slovenská hvezdáreň z roku 1871. Veľké zásluhy na nej mal miestny rodák Dr. Mikuláš Konkoly-Thege, ktorý celý svoj majetok vrátane domu a zariadenia observatória v roku 1899 venoval štátu. Budova sa nachádza v mestskom historickom parku a je prístupná cez deň i večer.

Zdroj: TASR/Slovakia.Travel

Hvezdáreň a planetárium Hlohovec
Hlohovecká hvezdáreň na prímestskom kopci Svinná hora organizuje exkurzie, prednášky na dohodnuté témy či astronomické pozorovania Slnka i nočnej oblohy a to rôznych ročných období a zemepisných šírok.

Zdroj: TASR/Slovakia.Travel

Tekovská hvezdáreň v Leviciach
Zariadenie sa pýši stredoeurópskym unikátom, prenosným planetáriom STARLAB. Tento hviezdny projektor vám umožní zažiť noci južnej pologule. Hromadné pozorovania oblohy sa konajú najmä počas zaujímavých astronomických úkazov.

Zdroj: TASR/Slovakia.Travel

Krajská hvezdáreň a planetárium
Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom

Kultúrno-výchovné prírodovedné zariadenie slúži na ukazovanie astronomických javov na umelej oblohe planetária, populárno-vedecké aj odborné prednášky a besedy, premietania, projekcie či pozorovania nočnej oblohy. Založili ho v 60. rokoch astronomickí nadšenci z hutníckeho závodu ZSNP.

Zdroj: TASR/Slovakia.Travel

Vihorlatská hvezdáreň v Humennom
Dominantou humenského observatória je Vihorlatský národný teleskop – najväčší ďalekohľad Slovenska typu Cassegrain s priemerom hlavného zrkadla až 1 meter. Vedci v ňom skúmajú premenné hviezdy, meteory, zákryvy hviezd Mesiacom a fotosféry Slnka a podobne aj na vysunutom pracovisku v Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle pod chránenou oblasťou Vihorlatských vrchov, asi 38 kilometrov od Humenného.

Zdroj: TASR/Slovakia.Travel