Reklama

Začína ODVOZ STROMČEKOV: Kam s nimi a iným ODPADOM

stromčeky

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Po sviatkoch stačí živý stromček zbaviť ozdôb a nechať voľne položený na jednom mieste vedľa kontajnerov na odpadky. Aby vám nešpatil prostredie, môžete ho tiež odniesť do vyhradených zberní miest alebo mobilných zberov, ktoré sa postarajú o jeho recykláciu.

Treba si len zistiť na stránke obce, mesta alebo mestskej časti otváracie hodiny zberov.

Odvoz živých vianočných stromčekov, ktoré treba kompletne odzdobiť, vo väčšine slovenských miest štartuje po piatku 10. januára.

—  

Stovky ohrádok v Bratislave

V uliciach Bratislavy nainštalovali vyše 500 špeciálnych drevených ohrádok, ktoré slúžia na systematický zber a odvoz vianočných stromčekov a ich následné kompostovanie. Cieľom takéhoto zberu z drevných ohrádok je lepšia organizácia a posviatočný boj so znečistením verejných priestranstiev i zberných hniezd, kde odpad podlieha poveternostným podmienkam.

Ohrádky sú osadené v každej bratislavskej mestskej časti až do 11. februára 2022. Vyzbierané stromčeky mestský podnik vyvezie do kompostárne, kde sa premenia na živiny pre pôdu a napokon sa vrátia späť do prírody.

Zdroj: TASR/AP

Košice znova prenajímali

Správa mestskej zelene v Košiciach už po ôsmykrát prenajímala Košičanom zasadené živé vianočné stromčeky aj s možnosťou dovozu. Stovka stromčekov v rozmeroch od 120 do 150 cm v jednotnej cene 39 eur sa okamžite „rozchytala“. V januári sa znova zozbierajú a na jar vysadia do okrasnej škôlky. Službu už ponúkajú aj firmy v ďalších slovenských mestách.

Zdroj: TASR/AP

Zdroj: TASR/AP

Zdroj: TASR/AP

Kam s iným odpadom
  • Papierové obaly z darčekov, krabice či letáky, ktoré nie sú znečistené, mokré alebo mastné, patria do modrého kontajnera či vreca na papier.

Zdroj: Pixabay.com

  • Plastové obaly, fľaše alebo tégliky z jogurtov je treba vyhodiť do žltého kontajnera alebo vreca určeného na plasty a treba ich stlačiť.

Zdroj: Pixabay.com

  • Sklenené fľaše a zaváraninové poháre patria do zeleného kontajnera alebo vreca, pričom je rovnako potrebné ich pred vyhodením vyprázdniť.

Zdroj: Pixabay.com

  • Žiarovky alebo batérie z hračiek či svetelných dekorácií možno odovzdať v obchodoch, kde sa tieto výrobky predávajú. Obyčajné žiarovky patria do zmesového odpadu.

Zdroj: Pavol Zachar

  • Veľké spotrebiče môžete odovzdať v predajni elektra. Musia ho, prípadne za poplatok vziať, ak si kúpite nový.

Zdroj: Pixabay.com

  • Ťažké spotrebiče ako práčku, sporák či chladničku treba odviezť do zberného dvora.

Zdroj: Pixabay.com

  • V prípade vianočných svetielok ide o elektroodpad, ktorý odoberú zberné dvory či mobilné zbery, ale aj zdarma predajne elektrospotrebičov.

Zdroj: Pixabay.com

  • Zvyšky jedla či potravín živočíšneho pôvodu, je potrebné vytriediť ich do kuchynského odpadu. Šupky z ovocia či zeleniny, škrupiny z vajec, vrecká z čaju a podobne patria do bioodpadu.

Zdroj: Pixabay.com

  • Použitý kuchynský olej sa dá odovzdať v uzatvorenej nádobe na niektorej z čerpacích staníc, vyhodiť do kontajnera pri niektorých supermarketoch či bežných stojiskách.

Zdroj: Pixabay.com