Má vaše bábätko zležanú hlavičku?

Má vaše bábätko zležanú hlavičku?

Pekná guľatá hlavička nemusí byť u bábätiek vôbec pravidlom. Samozrejme, každý človek môže mať trochu iný tvar hlavy, no niekedy sa deformity hlavičky stanú kvôli nesprávnemu či nedostatočnému polohovaniu bábätka. Často sa u detí objavuje problém s takzvanou zležanou hlavičkou. Viete, ako vzniká a či ide o nebezpečný stav?

Pružná lebka
Keď príde bábätko na svet, jeho lebka je mäkká a pružná, čo umožňuje prechod dieťaťa pôrodnými cestami pri pôrode. Bábätká majú dve takzvané fontanely, čo sú neuzatvorené časti lebky (postupne zaniknú cca do 18 mesiacov veku). Kvôli týmto faktorom sa môže hlavička bábätka v prvých mesiacoch ľahko deformovať.

Niektoré bábätká sa s určitou deformitou hlavičky už narodia a dôvodom býva najmä ich uloženie v maternici. Častejšie vznikajú deformácie u bábätiek z viacpočetného tehotenstva (ak ide o dvojičky, trojičky, atď.) alebo ak má matka úzku panvu. K deformáciám neraz prispieva aj komplikovaný pôrod. Takéto deformácie sa ale zvyknú postupne pri dostatočnom polohovaní bábätka upraviť.

Zležaná hlavička
Ak rodičia svoje novorodeniatko dostatočne nepolohujú, môže sa u dieťaťa objaviť problém so zležanou hlavičkou. Ide o sploštenie hlavičky na pravej či ľavej strane, prípadne sploštenie zadnej strany hlavy. Tento jav vzniká vtedy, ak rodičia ukladajú bábätko v prvých týždňoch a mesiacoch stále najmä na chrbátik (vtedy dochádza k symetrickému zležaniu hlavičky) alebo ak dieťatko spáva a trávi najviac času s hlavičkou otočenou doľava či doprava (asymetrické zležanie).

Príčinou býva najmä nedostatočné polohovanie bábätka, niekedy však aj nedostatok vitamínu D. V tom prípade lekár upraví jeho dávkovanie. U niektorých bábätiek dochádza k javu s názvom torticollis, čo je jednostranné svalové stuhnutie šije. V tomto prípade bábätká zvyknú tiež preferovať jednu stranu a tu prichádzajú na rad často aj špeciálne metódy cvičania (Vojtova metóda a podobne). Tento jav sa spravidla odhalí už v pôrodnici a lekári odporučia rodičom vhodné postupy a metódy liečby.

Ako tomu predísť?
Predísť vzniku zležanej hlavičky sa dá tým, že bábätko sa snažíme už od narodenia polohovať. To znamená, že striedame ležanie na chrbátiku aj s ležaním na brušku (neodporúča sa ale spánok na brušku) a na oboch bokoch. Bábätko by sme ale nemali ukladať vyslovene na bok, skôr do „poloboku“, kedy je mierne nahnuté dozadu, pričom ako oporu možno použiť nejaký vankúš či bočnicu postieľky. Ide o to, aby sa zabránilo prípadnému prevráteniu bábätka na bruško.

Estetický problém
Vo väčšine prípadov ide pri zležanej hlavičke len o estetický problém. V detstve si to dieťa nemusí nejako uvedomovať, no neskôr ho takáto chybička krásy môže výrazne potrápiť. Je preto lepšie urobiť všetko preto, aby sme sa u svojho dieťatka k zležaniu hlavičky nedopracovali.

Autor: Mária
Foto: Profimedia

Focus Media

Video

Diskusia

Podobné články nájdete v týždenníku Báječná ŽENA

Cennik predplatneho

"Najnovšie z Bábätká"

Poradňa