10 najjedovatejších izbových rastlín. Pestujete ich doma?
15. 2. 2023, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:38)

Zdroj: Shutterstock
Hovorí sa, že svokrin jazyk je jedovatý, a platí to aj pre obľúbenú rastlinu s touto prezývkou. Nie je však jediná, ktorá môže vážne ublížiť deťom alebo domácim zvieratám.

Poznáte ich aj podľa mena? Ktoré z nasledujúcich jedovatých rastlín pestujete?
1. Sansevieria
Svokrin jazyk patrí k najznámejším a najodolnejším izbovkám. V interiéri funguje ako čistička vzduchu, ale po požití spôsobuje otravu, ktorá sa prejavuje vracaním a bolesťami hlavy a brucha. Riziková pre malé deti a zvieratá, ktoré rady okusujú rastliny.
Zdroj: Shutterstock
Sansevieria
2. Dracéna
Elegantná dracéna patrí do rovnakej čeľade ako sansevieria a obsahuje jedovaté glykozidy a saponíny. Nebezpečná je najmä pre mačky, ktoré pokúšajú šplhať sa po jej kmieniku alebo dočahovať prevísajúce listy.
Zdroj: Shutterstock
Dracéna
3. Diffenbachia
Pochádza z dažďového lesa a domorodci ju využívali na výrobu šípového jedu. Tekutina, ktorá sa objavuje na horných listoch, pri kontakte dráždi kožu a môže vyvolať prudkú alergiu. Pri olíznutí alebo pri požití listov spôsobuje pálenie a opuch jazyka a krku a hrozí udusenie.
Zdroj: Shutterstock
Diffenbachia
4. Aglaonema
Kráska s farebnými listami je obľúbená aj preto, že sa jej darí aj na tmavších miestach. Jej jed má podobné účinky ako jed diffenbachie, len trocha slabšie.
Zdroj: Shutterstock
Aglaonema
5. Potosovec
Obľúbená popínavka, ktorá sa ľahko pestuje, je vzdialená príbuzná diffenbachie a rovnako nebezpečná. Pomerne rýchlo rastie, preto ju držte v bezpečnej vzdialenosti od detí, domácich zvierat i klietky s vtákmi.
Zdroj: Shutterstock
Potosovec
6. Kaládium
Nádherne sfarbené listy sú také jedovaté, že sa neodporúča dotýkať sa ich bez rukavíc. Dráždia nielen kožu, ale aj sliznice. Mimoriadne nebezpečné najmä pre domáce zvieratá.
Zdroj: Shutterstock
Kaládium
7. Antúria
Nenáročná izbovka so zaujímavými červenými kvetmi, ale prudko jedovatá. Otrava sa prejavuje vracaním, opuchom úst a hrdla, zhoršeným dýchaním a dusením. Môže vyvolať aj krvácanie tráviaceho traktu a zlyhanie obličiek.
Zdroj: Shutterstock
Antúria
8. Zamiokulkas
Zaujímavý a vydrží skoro všetko – sucho, prítmie aj zanedbávanie, preto jeho popularita rastie. Celá rastlina je jedovatá a pri manipulácii s ňou sa odporúča mať rukavice, alebo si aspoň dôkladne umyť ruky.
Zdroj: Shutterstock
Zamiokulkas
9. Lopatkovec
Populárny je hlavne preto, lebo je nenáročný a nepotrebuje veľa svetla. Jedovatá je celá rastlina. Biele kvety by mohli lákať deti i zvieratá, preto ju pestujte mimo ich dosahu, ak sa jej nechcete vzdať.
Zdroj: Shutterstock
Lopatkovec
10. Cykas
Úžasná exotická rastlina patrí medzi najstaršie na svete, ale nehodí sa k malým deťom ani k štvornohým miláčikom. Celá je prudko jedovatá a požitie ktorejkoľvek časti vyvoláva vracanie a hnačku, môže spôsobiť zlyhanie pečene.
Pri podozrení na otravu nevyvolávajte vracanie ani nepodávajte mlieko, ale okamžite vyhľadajte lekársku, prípadne veterinárnu pomoc.