Reklama

Aj vy predávate na bazároch? Takto sa zbavíte nepotrebných vecí rýchlejšie

secondhand

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak sa aj vo vašej skrini kopí oblečenie, doplnky či iné veci, ktoré už nepotrebujete, ale nechcete ich len tak vyhodiť do odpadu, predajte ich. My vieme, ako sa ich zbavíte čo najlepšie a ešte aj zarobíte.

Privyrobiť si zopár drobných aj na nepotrebných háboch, totiž nie je žiaden problém, stačí, ak sa poobzeráte po niektorom z množstva internetových bazárov. Ak budete robiť toto, nepotrebné veci sa u vás dlho neohrejú.  

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:50
Remaining Time 0:50
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Takto sa starajte o trávnik a on sa vám za to odvďačí. Jednoduché pravidlo!

    Jeseň je na triedenie šatníka ideálny čas, lebo každý zamieňa krátke tričká za teplejšie oblečenie. Tak spravte zopár fotografií, vymyslite krátky popis a čakajte na správneho záujemcu...
     
    Kde inzerovať? 
    Dôležité je, aby ste zvolili stránku, na ktorú chodí čo najviac ľudí, inak môžete nepotrebné veci doma skladovať dlhé mesiace a nezbavíte sa ich. Môžete si vybrať niektorý z inzertných portálov ako napríklad bazos.sk, bazar.sk, modrykonik.sk a podobne. K pridaniu ponuky zvyčajne musíte byť členom, alebo aspoň potrebujete uviesť svoje meno, telefonický kontakt alebo e-mailovú adresu a popis k produktu. 

    Zdroj: Sincerely Media on Unsplash

    Na Slovensku tiež existujú aukčné portály, na ktorých môžete vaše ponúkané veci vydražiť (napr. aukro.sk, onetwosold.sk). Majú výhodu v tom, že vďaka nim môžete zarobiť viac, ako ste očakávali, lebo ich cena sa postupne navyšuje. Ak chcete predávať bez registrácie, ideálne je pre vás naťuknúť si napríklad Facebook Market. Tu - ak už máte profil na Facebooku, sa totiž nemusíte registrovať. Tovar následne predávate formou správ vo Facebook Messengeri, prípadne si so záujemcom o kúpu a spojíte sa telefonicky alebo e-mailom. 

    Zdroj: Shutterstock

    Ženám vyhovuje aj predať oblečenia, doplnkov a kozmetiky, prostredníctvom aplikácie Vinted (funguje v mobile aj na webe).
    Obľúbeným portálom je aj web eMimino.cz.  ale aj už spomínaný Facebook (oficiálne miesto na predaj sa nazýva Marketplace). Možností na predaj tovaru je samozrejme oveľa viac.

    Ako predávať
    + Ak chcete predať nepotrebné oblečenie, ale aj hračky, doplnky či pomôcky na cvičenie a pod. čo najrýchlejšie a najvýhodnejšie, neodfláknite to. Najskôr tovar odfoťte. Urobte kvalitné fotografie a dajte si záležať na popise produktu. Ak budete mať totiž v popise gramatické chyby alebo predávaný tovar opíšete len stručne alebo vôbec, zaručene znechutíte väčšinu potenciálnych záujemcov.
     
    + Popis produktu by mal výstižne pomenovať vec, ktorú sa snažíte predať. Keď totiž napíšete text bez uvedenia značky produktu, jeho veľkosti, opotrebovania a iných prípadných chybičiek,  kupujúceho s najväčšou pravdepodobnosťou odradíte.   

    Zdroj: Canva

    + Vyvarujte sa však zbytočností, ktoré v texte nikoho nezaujímajú. Buďte vecná a zabudnite aj na skratky a slová, ktorých význam poznáte len vy.   
     
    + K inzerátu nahrajte len kvalitnú fotografiu. Mala by byť dostatočne veľká a mala by zachytávať celkový pohľad na predávanú vec, ale aj detaily a prípadné nedostatky a pod. Predmety určené na predaj foťte na vhodných miestach. Napríklad bicykel nefotografujte v tmavej špinavej garáži, ale niekde v prírode. Mobilný telefón položte pred fotografovaním na bledý jednofarebný podklad a priložte k nemu aj príslušenstvo, teda nabíjačku, slúchadlá, krabičku a pod.

    Zdroj: Pexels

    + Oblečenie pred fotografovaním vyperte a dôkladne vyžehlite. Rozprestrite ho na jednofarebný podklad a foťte pri dobrom svetle zhora. Myslite na to, že fotografie, ktoré vznikli na rozostlanej posteli či špinavej podlahe, nikoho nezaujmú.  
     
    + Neprežeňte to s cenou. Porovnajte ju s ostatnými podobnými inzerátmi a uveďte konkrétnu cenu. Inzeráty bez ceny (dohodou, ponúknite) sú pre kupujúcich nezaujímavé, lebo sa im zvyčajne nechce pátrať po cene a dohadovať sa s vami.

    + Našiel sa záujemca? Komunikujte s ním slušne a najmä na jeho dotazy reagujte. Dôležité teda je, aby ste do inzerátu uviedli telefónne číslo alebo mail, ktorý pravidelne kontrolujete a nie raz za týždeň.
     
    Inzerujete už pomerne dlho, ale nikto sa na vás inzerát neozval? Tak ho spropagujte. Mnoho stránok ponúka takzvané topovanie. Ide o službu, vďaka ktorej za pár eurový poplatok bude váš inzerát umiestnený na horných priečkach nad ostatnými inzerátmi, teda sa k nemu nebude treba zdĺhavo preklikávať.  Ak predávate drahšiu vec, pár eur za to stojí.

    Zdroj: Shutterstock

    Naša rada:
    Ak predávate tovar cez Facebook, rozpošlite inzerát aj známym. Možno sa v okruhu ľudí, ktorých poznáte, nachádza niekto, čo si od vás vec rád kúpi. Možnosťou aj je, že si budú vašu ponuku priatelia medzi sebou aspoň zdieľať, tak sa dostane na oči viacerých ľudí.
    Toto ste vedeli?
    Na sociálnych sieťach platí, čím vtipnejší inzerát uverejníte, tým bude väčšia odozva a teda aj väčšia šanca na predaj.

    Aj takto sa dá skôr predať
    - Skúste sa odlíšiť – Ak predávate rovnakú sukňu alebo podobný bicykel ako ďalší pätnásti inzerenti, buďte iná. V popise uveďte viac informácií, zvoľte kvalitnejšie fotografie, alebo tovar zlacnite o pár centov oproti konkurencii, prípadne k nákupu ponúknite malý darček ako bonus. 
     
    - Napíšte pútavý popis – do popisu napíšte čo najviac informácií o predávanej veci (veľkosť oblečenia či topánok, uhlopriečka TV, veľkosť kolies a rámu ak predávate bicykel, dĺžka lyží...) Nezabudnite doplniť, v akom stave je tovar, ktorý predávate (nový, raz použitý, poškriabaný a pod.). 

    Zdroj: shutterstock

    - Zdôraznenie výhodnosti predaja – ak predávate novú nenosenú vec, napíšte jej pôvodnú cenu aby si ju vedel kupujúci porovnať s  vašou.   
     
    - Pri novej veci nezabudnite zdôrazniť, že je ešte v záruke. V tom prípade by ste mali priložiť aj pokladničný bloček.