Aké sú najšpinavšie miesta v domácnosti? Na TOMTO mieste je viac baktérií ako na kľučke
3. 9. 2023, 14:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:40)

Zdroj: Shutterstock
Často je ľahké si všimnúť do očí bijúce špinavé miesta v našich domovoch – tie omrvinky na kuchynskej linke, mydlovú špinu v sprche alebo horu bielizne v kúpeľni. Pred nami sa však skrývajú tie menej zrejmé, ale potenciálne nebezpečnejšie miesta pre mikróby a baktérie.

Kuchyňa
Kuchyňa, často najrušnejšia miestnosť v domácností, zvykne byť aj tá najšpinavšia. Je to živná pôda pre baktérie vďaka trojici ideálnych podmienok: teplo, vlhkosť a jedlo. S pridaným vystavením surovému mäsu, neumytej úrode a choroboplodným zárodkom, ktoré lietajú na kabelkách a batohoch, sa vaša kuchyňa stane útočiskom pre škodlivé baktérie, ako je E. Cola.
Ako ju vyčistiť? Majte po ruke dezinfekčné obrúsky na rýchle vyčistenie drezov a dosiek po každom použití. Dosky na krájanie by sa mali po každom použití umyť horúcou mydlovou vodou, dôkladne opláchnuť a osušiť utierkou. Malé spotrebiče a kuchynské náradie, ako sú mixéry alebo odmerky, potrebujú podobné ošetrenie – umyte horúcou mydlovou vodou, dôkladne opláchnite a úplne vysušte.

Kúpeľňa
Aby ste udržali všetky druhy baktérií pod kontrolou, venujte zvláštnu pozornosť často sa dotýkajúcim povrchom, ako sú spínače svetiel, kľučky dverí a kohútiky. Každodenné používanie jednorazových dezinfekčných utierok môže túto úlohu uľahčiť. Osušky a predložky by sa mali umývať v horúcej vode aspoň raz týždenne a úplne vysušiť.
Uteráky by sa mali vymieňať niekoľkokrát týždenne. Nezabudnite denne utierať umývadlá a čistiť držiaky na zubné kefky a poháre každý týždeň. Pri riešení viditeľne špinavých oblastí, ako je vaňa, sprchové dvere a toaleta, venujte chvíľu času dezinfekcii plochých povrchov, ako sú steny v blízkosti toaliet.
Obývačka
Obývacie izby sú tiež úkrytom nečistôt a baktérií. Myslite na všetky povrchy, ktorých sa denne dotýkate – diaľkové ovládače, herné ovládače, klávesnice, tablety, slúchadlá či mobilné telefóny. Môžete si byť istí, že sa s nimi vždy manipuluje s čistými rukami? Každý deň utrite všetky tie klávesnice a ovládače dezinfekčnou utierkou bezpečnou pre elektroniku.
Ak má niekto vo vašej domácnosti nádchu alebo virózu, vyčistite tieto predmety po každom použití. Čalúnený nábytok je ďalšou živnou pôdou pre baktérie a alergény, ktoré sú vystavené kýchaniu, neumytým rukám či srsti domácich zvierat. Týždenne povysávajte čalúnené povrchy, vniknite do zákutí a následne použite dezinfekčný sprej. Ak je niekto chorý, zvážte prikrytie týchto povrchov umývateľnými plachtami alebo prikrývkami, ktoré je možné vymeniť a často prať na dôkladnú dezinfekciu.
Spálňa
Vaša spálňa, to pokojné útočisko, môže obsahovať huby, baktérie a množstvo roztočov a hmyzu, z ktorých väčšina je priamo vo vašej posteli. Vymeňte posteľnú bielizeň aspoň raz týždenne a riadne ju vyperte. Štúdie ukazujú, že už po týždni môže posteľná bielizeň obsahovať viac baktérií ako kľučka na dverách kúpeľne. Vankúše a matrace by mali byť zabalené v odnímateľných, umývateľných a hypoalergénnych poťahoch, aby sa zabránilo napadnutiu roztočmi.