Čistením náhrobných kameňov sa zaoberá viacero špecializovaných firiem. Tie za krátky čas zmenia hrobové miesto na nepoznanie. No ak nemáte chuť za bežné čistenie jedného hrobu zaplatiť priemerne 15 eur, môžete si poľahky pomôcť aj sama…

Ako na to? 
Vo všeobecnosti platí, že na náhrobky by ste nemali používať bežné čistiace prípravky, lebo môžu nenávratne poškodiť kameň. Povrchy nečistite ani oceľovou kefou a nepoužívajte ani ostré náradie, lebo by tiež mohlo kameň vážne poškodiť. Vyhnite sa aj práškovým čističom  a tekutým pieskom. Preventívne nepoužívajte ani kyselinu alebo aspoň reakciu čistiaceho prostriedku najskôr otestujte niekde na skrytom mieste.

Terrazza je zmes
cementovej malty,
farbiva
a drviny zbrúsená
do hladkého až lesklého
povrchu.
Zdroj: shutterstock
Terrazza je zmes cementovej malty, farbiva a drviny zbrúsená do hladkého až lesklého povrchu.

Historické skvosty?
Náhrobné kamene  z pieskovca dnes nájdete najmä na historických cintorínoch. Sú najnáročnejšie na údržbu, lebo chémia im nerobí príliš dobre. Ak ich teda chcete zbaviť nánosov špiny či machov a lišajníkov, na ich očistenie použite najskôr pevnú, no nie kovovú kefu. Šetrnejšie však očistí ich povrch para, prípadne čistič kameňa  s neabrazívnym charakterom. Náhrobný kameň nezabudnite potom opláchnuť čistou vodou.