Reklama

Ako predísť plytvaniu? Skvelé tipy na uskladnenie potravín

Nákup potravín

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Skončite s plytvaním potravinami pomocou týchto jednoduchých, ale efektívnych metód uskladnenia – nielenže udržíte svoju kuchyňu v poriadku, ale ušetríte aj peniaze.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:45
Remaining Time 0:45
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Princ z Večernice v tom má jasno. Juraj Ďudriak miluje svoj domov, lebo...

    Každý z nás už zažil situáciu, keď našiel v chladničke zabudnutú zeleninu, ktorá sa zmenila na kašu, alebo potraviny, ktorým vypršala trvanlivosť. Plytvanie jedlom je však možné jednoducho obmedziť správnym uskladnením. Vďaka týmto siedmim tipom predĺžite čerstvosť potravín, udržíte kuchyňu v poriadku a navyše ušetríte peniaze.

    Majte chladničku pod kontrolou

    Aby potraviny vydržali čo najdlhšie čerstvé, je kľúčové uskladňovať ich na správnych miestach v chladničke, pretože rôzne potraviny vyžadujú rôzne podmienky. Mäso a ryby patria vždy na spodnú policu, kde je najchladnejšie. Tento spôsob uloženia zároveň znižuje riziko kontaminácie – ak by zo surového mäsa alebo rýb vytekali šťavy, nehrozí, že by sa dostali na iné potraviny. Ideálne je uložiť mäso do uzatvárateľných nádob alebo na tanier s vysokým okrajom, aby sa predišlo pretekaniu.

    Zdroj: hedgehog94

    Správne usporiadanie jedla v chladničke vám pomôže ušetriť peniaze.

    Ovocie a zelenina patria do zásuviek na to určených, ktoré zabezpečujú optimálnu vlhkosť. Nezabudnite ich však rozdeliť – niektoré druhy, ako jablká, banány alebo hrušky, uvoľňujú plyn etylén, ktorý urýchľuje dozrievanie iných plodín. Preto ich skladujte oddelene od zeleniny či ovocia, ktoré sú na tento plyn citlivé, Zeleninu, ktorá potrebuje dlhšie uskladnenie, môžete zabaliť do papierovej utierky, aby absorbovala prebytočnú vlhkosť a zabránila hnilobe.
    Hotové jedlá, mliečne výrobky a nápoje ukladajte na stredné alebo horné police, kde je teplota stabilná. Uistite sa, že hotové jedlá sú v uzatvárateľných nádobách, aby si zachovali svoju chuť a vôňu. Správne usporiadanie potravín v chladničke vám nielen predĺži ich trvanlivosť, ale aj ušetrí čas pri hľadaní surovín a zníži množstvo vyhodeného jedla.

    Dbajte na čistotu

    Aj tá najlepšie usporiadaná chladnička si vyžaduje pravidelnú starostlivosť, aby zostala hygienicky čistá a funkčná. Zvyšky jedál, rozliate tekutiny či zabudnuté potraviny, ktoré zostanú nepovšimnuté, sa môžu stať živnou pôdou pre baktérie, plesne a nepríjemné zápachy. Tieto môžu následne ovplyvniť čerstvosť a bezpečnosť ostatných potravín v chladničke.

    Zdroj: fongbeerredhot

    Aspoň raz mesačne chladničku kompletne vyčistite.

    Raz mesačne si preto vyhraďte čas na dôkladné vyčistenie chladničky. Začnite tým, že ju úplne vyprázdnite a skontrolujete všetky uložené potraviny – tie, ktoré sú už po dátume spotreby alebo sú viditeľne pokazené, ihneď vyhoďte. Police, zásuvky a vnútorné steny chladničky umyte vlažnou vodou zmiešanou s trochou octu, ktorý prirodzene odstraňuje pachy a má antibakteriálne vlastnosti. Po čistení nechajte chladničku dobre vyschnúť a police aj zásuvky vráťte späť. Ak chcete predísť nepríjemným pachom v budúcnosti, vložte do chladničky misku so sódou bikarbónou alebo plátkami citróna, ktoré prirodzene absorbujú pachy.

    A čo špajza?

    Špajza je nenahraditeľným miestom v každej domácnosti, kde skladujeme suché a trvanlivé potraviny. Preto je kľúčové, aby bola udržiavaná v suchu, čistote a dobre organizovaná. Suché potraviny, ako sú múka, strukoviny, ryža, cukor alebo cestoviny, sú náchylné na vlhkosť a nepríjemné útoky škodcov. Najlepším riešením je skladovať ich vo vzduchotesných nádobách, ktoré potraviny ochránia pred vonkajšími vplyvmi. Sklenené alebo plastové nádoby s pevne uzatvárateľným viečkom sú ideálne nielen na ochranu, ale aj na prehľadnosť. Ak chcete mať systém ešte efektívnejší, označte nádoby názvom potraviny a dátumom jej nákupu – pomôže vám to sledovať, ako dlho sú uložené.

    Zdroj: Shutterstock

    Skvelými pomocníkmi v špajze sú priehľadné nádoby.

    Pravidelne kontrolujte stav zásob v špajzi, aby ste predišli nálezom starých a pokazených potravín, ako je plesnivý balíček sušeného ovocia alebo zatuchnuté oriešky. Okrem toho, upratovanie špajze aspoň raz za mesiac vám pomôže udržať ju bez prachu, zvyškov a potenciálnych škodcov. Ak v špajzi objavíte známky vlhkosti alebo plesní, okamžite zakročte – vlhkosť je hlavným nepriateľom suchých potravín.

    Prvý dnu, prvý von

    Jednoduchý princíp „prvý dnu, prvý von“ je jedným z najefektívnejších spôsobov, ako mať prehľad o potravinách vo vašej domácnosti a minimalizovať ich plytvanie. Tento systém spočíva v tom, že staršie potraviny, ktoré boli zakúpené skôr, umiestnite dopredu na poličky v chladničke alebo špajzi, aby ste ich spotrebovali pred novšími. Týmto spôsobom sa vyhnete situáciám, keď na niečo zabudnete a potraviny sa pokazia.

    Zdroj: Shutterstock

    Pred každým nákupom skontrolujte, čo máte doma. Vyhnete sa tak zbytočným nákupom a míňaniu peňazí.

    Pred každým nákupom si urobte rýchlu kontrolu zásob v špajzi a chladničke, aby ste sa vyhli duplicitným nákupom potravín, ktoré už doma máte. Tento krok vám pomôže nielen ušetriť peniaze, ale aj znížiť množstvo odpadu. Rotácia zásob je obzvlášť užitočná pri potravinách s kratšou dobou trvanlivosti, ako sú mliečne výrobky, čerstvé ovocie a zelenina či mäso.