Pre začiatočníčky

Do mištičky

Urobte si voňavú atmosféru zo sušených kvetov a z lístočkov. Kombinácia, ktorú vytvoríte, je len na vás. Obývacou izbou sa razom môže niesť romanticky sladká vôňa sušených kvetov, spálňu zas prevonia relaxačná aróma.

Ako dlho voňajú
Zdroj: shutterstock
Ako dlho voňajú

Ak chcete staviť na istotu, siahnite po ruži. Je jedno, či si nasušíte okvetné lístky z ruže darovanej na narodeniny, alebo z vlastnoručne dopestovanej ruže vo vašej záhradke. Mala by byť v plnej kondícii, preto ju nikdy nesušte, keď už začne vädnúť. Keď je svieža, vonné olejčeky sa v nej lepšie udržia a lístky budú voňať až pol roka. Lístky otrhajte a sušte rozprestreté na baliacom papieri, podobne ako huby, ideálne na tmavom a suchom mieste s prievanom.

Lupene
Zdroj: shutterstock
Lupene

Babičky často sušili na pôjde, vy to vyskúšajte na skriniach či nočnom stolíku. Lupienky môžete sušiť aj v sušičke alebo využiť teplo elektrickej rúry. Vytvárajte vlastné kombinácie vôní. Niektoré sušené kvety, napríklad levanduľa, majú takú intenzívnu vôňu, že žiaden iný kvet ju nemá šancu „preraziť“. Prekvapivo, nie všetky kvety, ktoré majú silnú vôňu v čerstvom stave, dokážete uchovať tak, aby rozvoniavali aj vysušené. Naopak, niektoré menej výrazné kvietky, napríklad parkových jazmínov, voňajú nádherne aj po vysušení.