Ako škodia vonné sviečky a aromalampy?
17. 12. 2008, 2:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:09)

Nič nedokáže ulahodiť nášmu čuchovému zmyslu tak, ako príjemná vôňa. Zmesou tých najrôznejších esencií sa kedysi vítali hostia v Stredomorí. Obchody sú dnes preplnené osviežovačmi vzduchu, vonnými sviečkami, tyčinkami a olejmi. Najnovšie zistenia však upozorňujú na to, že nie všetky sú zdraviu prospešné.
Vybrať si môžeme z prírodných vonných látok a chemických prípravkov. Teraz si určite poviete, že prvé spomínané budú menej škodlivé ako tie druhé, no nie vždy je to tak. Prírodné materiály sú síce menej rizikové, je však dokázané, že horením sa neškodné látky menia na pravý opak. Spaľovaním vznikajú polycyklické aromatické uhľovodíky a niektoré z nich majú rakovinotvorné účinky. Práve obľúbené vonné tyčinky sú podľa výsledkov výskumu zdrojom nebezpečných emisií.
Vonné sviečky sú v tomto smere menším zlom, ale aj z nich sa uvoľňujú alergény a ako testy preukázali, pri horení aj stovky organických zlúčenín. Ak si ich aj vy radi zapálite pri pozeraní televízie, čítaní knihy, posedení s priateľmi a rodinou, mali by ste vedieť, že dvojhodinové horenie sviečky v miestnosti, dokáže prevýšiť hodnoty škodlivín, ktoré sa dajú namerať na ulici s hustou automobilovou premávkou. Kvôli tomu sa ich však ešte nemusíme vzdávať, stačí keď sviečky s prímesou včelieho vosku vymeníme za obyčajné, parafínové sviečky.
V gélových sviečkach je dôležitý knôt s kovovou výstužou, obyčajne sa naň používa zinkové vlákno. Niektoré čínske výrobky však namiesto neho používajú výstuž z olova. Zistilo sa, že inhalácia a vdychovanie olovnatého prášku, ktorý sa usádza na nábytku v miestnosti, spôsobuje u detí duševné problémy, problémy s učením, nesústredenosť a rastovú retardáciu. Kvôli chýbajúcej legislatíve sa však spotrebiteľ o zložení výrobku nedozvie nič, a podľa vzhľadu sa obsah prímesí v sviečke a v jej knôte rozoznať nedá. Jediné, čo si môžeme všimnúť je krajina pôvodu.
Ústav chémie a analýzy potravín Vysokej školy chemickotechnologickej v Prahe urobil prieskum aj medzi syntetickými výrobkami tohto druhu. Na mušku si vzali elektrické osviežovače, spreje, parfumy a dospeli k zaujímavému zisteniu. Jedenásť z trinástich výrobkov obsahovalo benzén, ktorý Svetová zdravotnícka organizácia považuje za preukázaný ľudský karcinogén. Ten negatívne ovplyvňuje tvorbu kostnej drene a môže spôsobiť aj niektoré druhy leukémie. Ani ďalšie zistené látky ako napríklad toulén, styrén, xylény nepatria medzi zdraviu prospešné. Nebezpečne pôsobia na náš reprodukčný systém.
Niektoré osviežovače vzduchu vylučujú množstvo exhalátov, ktoré zhoršujú kvalitu vzduchu v miestnosti, dráždia nosnú sliznicu a spôsobujú zdravotné problémy dokonca aj zvieratám, ich čuch je omnoho citlivejší ako ľudský.
Príjemná aróma šíriaca sa našim bytom, sviečky zdokonaľujúce relax vo vani, to všetko si môžeme pokojne užívať aj naďalej. Pamätajme však na staré známe všetko s mierou. Úplne by sa im mali vyhnúť tehotné ženy a deti do šiestich mesiacov. A ak si chcete zdravo prevoňať domácnosť, udržiavajte čistotu, pravidelne vetrajte a vsaďte na prirodzené vône. Rozkrojte citrón, pomaranč, alebo dajte na radiátor šupky z tohto ovocia.
Autor: Eva