Reklama

Ako znie váš hlas?

Reklama

Hlas je odrazom stavu vnútra, intelektu a šarmu. Aj keď sa hovorí, že hlboký, mierne chrapľavý hlas býva pre mužov príťažlivý, mal by okrem toho mať vnútorný obsah. Na zafarbenie hlasu si dávajú pozor hlavne zmyselné ženy, ktoré chcú aj zodpovedajúcim spôsobom vystupovať. Zapájajú do práce aj svoje vnútro. Vedzte, že skutočný milovník ženských pôvabov teda veľmi pozorne hodnotí nielen vzhľad, ale aj hlas a spôsob hovoru.

Čo je to hlas? Povedala by som, že je to niečo, čo spája do jedného celku myseľ, city a telo.

Hlas mnohých žien existuje ako by nezávisle na ich povahe, temperamente, životných skúsenostiach, postavení, vzhľade. Máte o sebe určitú predstavu a môže sa stať, že váš hlas s ňou nie je v súlade. Preto hneď nespoznáte svoj hlas na nahrávke. V niektorých oblastiach môže mať hlas, najmä jeho výška, rozhodujúci význam.

Keď napríklad pred mnohými rokmi Margaret Thatcherová začínala politickú kariéru, musela chodiť na hodiny techniky reči. Príliš vysoký hlas pani Thatcherovej totiž neznel presvedčivo a vôbec nešiel dohromady s predstavou o predsedkyni vlády.

My však nežijeme v Anglicku. U nás je tenučký hlások ešte väčšou prekážkou pre kariéru než na Západe. Keď žena zapiští "Som riaditeľkou tej a tej firmy", ťažko ju môžete brať vážne. Keď v jednom kolektíve pracuje niekoľko žien s rovnakým postavením, bude vždy po kávu behať nie tá najmladšia, ale tá s najtenším hlasom. Pokiaľ voláte do nejakej firmy a slúchadlo zdvihne dievča so slabým hlasom, automaticky ju budete považovať za pomocnú silu, ktorú vôbec nemusíte brať vážne. Pokiaľ však budete počuť hlbší hlas, ste naklonení považovať jeho majiteľku za obchodného partnera.

Nedostatky hlasu

Ako napraviť nedostatky v reči, akými sú napríklad: príliš rýchle alebo pomalé tempo reči, monotónnosť, podráždený prejav, výška hlasu? Na školení o technike telefonovania a rokovania inštruktori radia študentom, aby si našli tú najnižšiu polohu hlasu, pri ktorej sú ešte schopní hovoriť, a snažili sa ju udržať v akejkoľvek situácii. Ako cvičenie sa odporúča čítať si doma nahlas svojim "novým" hlasom.

Človek je hodnotený nielen podľa oblečenia, ale aj podľa hlasu. Napríklad hovorca s chrapľavým alebo unaveným hlasom nepôsobí dojmom, že môže byť dobrým odborníkom, pokiaľ ho človek počuje v slúchadle prvýkrát. Na druhej strane existujú hlasy, ktoré svojou intonáciou dokážu ľahko presvedčiť napriek tomu, že uvádzané dôvody nemajú veľkú váhu. Používanie miestneho nárečia alebo nespisovnej slovenčiny môže priviesť protistranu k myšlienke, že má čo dočinenia s nekultivovaným človekom, aj keď on môže byť doktorom vied. Sipivý hlas vytvára predstavu človeka, ktorý dosť fajčí alebo pije.

Potrebujete pracovať na svojom hlase? Odpoveď na túto otázku vám dá lekár - foniater. Počúvne si vás a vynesie rozsudok. Existuje však aj jednoduchšia cesta: spýtajte sa známych, čo si myslia o vašom hlase, či sa im páči a či sa k vám hodí.

Ako trénovať svoj hlas?

Prečo váš hlas nie je taký krásny, aký by mohol byt? V tom, aby sa hlas "oslobodil", mu prekážajú dávne nachladnutia, choroby, psychické bloky a nesprávne dýchanie. Pokiaľ sú hlasové nedostatky zapríčinené chorobami či úrazmi, napríklad alergickou nádchou či skrivenými nosnými prepážkami, je nutný zásah foniatra. Vo väčšine prípadov, ale ľudia proste nevedia používať svoje vlastné hlasivky. Niektorí foniatri hovoria, že mnohí ľudia majú hlas, z ktorého vôbec nie je cítiť žiadna duševná energia. Pritom hlas je ohromná zbraň! Každý z nás má hlasové vlohy. Iná vec ale je, že sa v rozhovore deformujú. Akýkoľvek človek, ktorý má od prírody zdravé hlasivky, môže svoj hlas zmeniť. Hlas príliš vysoký alebo nudný, udýchaný alebo umravčaný, to všetko je možné napraviť. Hlasová mutácia je ukončená okolo dvadsiateho roku veku a vtedy je najvhodnejšie začať pracovať na zmene hlasu. Po tridsiatke je na to potrebné už väčšie úsilie.

Niekedy celý problém spočíva v držaní tela. Jeho náprava tvorí značnú časť práce s hlasom v divadelných školách. Napríklad keď neustále vsúvate bradu alebo naopak chodíte s hlavou sklonenou, prerušuje sa spojenie s hrudným rezonátorom a nie je možné docieliť melodický hlboký zvuk. Môžu to byť aj psychologické dôvody. Skúste si predstaviť napríklad človeka, ktorého reč je obyčajne šedivá, a ktorý celkom neočakávane výborne prehovorí na tému, ktorá ho zaujíma. O komplexe menejcennosti zase svedčí, keď sa rečník prejavuje namáhavo, jeho hlas je napätý a on robí časté pauzy. Keď človek dlho hovorí zovretým hlasom, často to nielen u poslucháčov vyvoláva nepríjemné pocity; môže ho rozbolieť v hrdle, môže začať chraptiť.

Pokiaľ nemáte možnosť obrátiť sa na odborníka alebo to ani nepovažujete za nutné, a napriek tomu by ste chceli svoj hlas zdokonaliť, čítajte si čokoľvek nahlas asi tak desať minút denne - môžu to byť novinové články alebo napríklad rozprávky dieťaťu pred spaním. Nahrajte si nejaký úryvok vlastného čítaného prejavu a opakujte ho do tej doby, než docielite uspokojivý zvuk. Venujte zvýšenú pozornosť zreteľnej výslovnosti a prirodzenému tempu. Všimnite si artikuláciu spoluhlások a výslovnosť ťažkých cudzích slov. Posudzujte svoj hlas kriticky, ako by to bol hlas úplne cudzieho človeka.

Hlas je polovicou nášho image. Pokiaľ bežne navštevujete salóny krásy a staráte sa o účes, nie je dôvod, prečo by ste nemohli urobiť niečo podobné aj so svojim hlasom. Nepríjemný hlas môže zatieniť všetky vaše prednosti, zato ten ľubozvučný vás odmení za vynaložené úsilie. Pomôže vám ako v kariére, tak aj v súkromnom živote.

Ako spoznám, že moja reč aj hlas majú k dokonalosti ešte ďaleko?

  • V bežnom rozhovore vám komunikačný partner hovorí, že nerozumel, a žiada vás, aby ste vetu zopakovali
  • Máte strach z vystupovania na verejnosti
  • Už po desiatich minútach hovorenia vás škriabe v hrdle
  • Vaši poslucháči po nejakej chvíli začínajú utekať pohľadom, pretože hovoríte monotónne
  • Na konci dlhého súvetia strácate nad hlasom kontrolu
  • Váš hlas znie nevhodne mlado
  • Často opakujete slová alebo vety ako "hm", "no" alebo "ako"
  • Vlastný hlas sa vám nepáči a ani nikdy nepáčil
  • Autor: Rachel