Väčšina Slovákov neváha zdieľať svoj profil
Takmer 70 percent ľudí na Slovensku je ochotných zdieľať svoj profil na sociálnej sieti, aby získali zľavu pri online nakupovaní. Pre rýchlejšie vybavenie cestovnej kontroly či zabezpečenie miesta pre dieťa v prvotriednej škole by to spravila viac ako polovica.

Dôvodom bolo aj zabezpečenie lepšieho prenájmu, získanie úveru či udelenie víz. „Aj keď sú stránky sociálnych médií navrhnuté tak, aby nás povzbudzovali zdieľať informácie s ostatnými, existuje riziko, že akékoľvek údaje, ktoré zverejníte, sa môžu dostať do nesprávnych rúk,“ vysvetlil kyberanalytik pre východnú Európu Miroslav Kořen. Upozorňuje, že vďaka zapojeniu sa do online prieskumu môže spotrebiteľ získať zľavu na obľúbenú značku, no zároveň o ňom daná spoločnosť môže získať viac informácií, než by chcel.

Polovica ľudí nevie, či im ukradli heslá
Viac ako polovica opýtaných Slovákov a Sloveniek (54 %) nevie, ako si skontrolovať, či nedošlo k úniku ich prihlasovacích údajov. „Heslá sú najbežnejšou overovacou metódou, no fungujú iba vtedy, ak je ich ťažké prelomiť a sú tajné. Keďže si ich vyžaduje čoraz viac aplikácií, prísť s nápadmi na nové heslá a nezabudnúť ich, môže byť zložité,“ uvádza ďalej Miroslav Kořen.

d
Zdroj: Shutterstock
  • 55 % používateľov tvrdí, že si všetky svoje heslá pamätá
  • 1/5 má heslá zapísané v súbore či dokumente v počítači
  • 18 % si ukladá heslá do prehliadačov vo svojich zariadeniach

Ako si heslá ochrániť

Platby nikdy nevykonávajte na verejných Wi-Fi sieťach, ani sa v nich nikdy neprihlasujte do internetbankingu, hackeri môžu získať prístup k heslám a údajom. Ak ste tak už urobili, zmeňte si prístupové heslá.

  • Nepoužívajte rovnaké heslá pri prihlasovaní sa do internetbankingu, na sociálnych sieťach či v obľúbenom e-shope.
  • Vaše heslá by nemali obsahovať dátumy, mená či iné ľahko dostupné údaje rodinných príslušníkov.
  • Minimalizujte počet ľudí, s ktorými zdieľate svoje prihlasovacie údaje, a nikdy nenechávajte heslá na viditeľných či verejných miestach.