BIELA TECHNIKA: Ako často jej venovať pozornosť a starostlivosť?
18. 10. 2023, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:41)

Zdroj: Shutterstock
Chladničky, práčky, varné dosky či mikrovlnky sú neodmysliteľnou súčasťou našich domácností. Ako sa o ne starať, aby nám slúžili čo najdlhšie?

Zdroj: Žena
Čistenie spotrebičov je oveľa dôležitejšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Okrem estetického hľadiska je ich pravidelná údržba dôležitá pre zachovanie zariadení v optimálnom stave. Kúpa nových spotrebičov je v niektorých prípadoch skutočne nákladná, preto je správna starostlivosť aj ekonomicky výhodnejšie riešenie pre veľkú väčšinu domácností. Okrem toho, napríklad chladnička, ktorá nie je pravidelne odmrazovaná a má na vnútorných stenách vrstvu ľadu, bude veľmi pravdepodobne spotrebovávať viac elektrickej energie, čo sa prejaví aj na vyšších účtoch za elektrinu.
Ako často čistiť bielu techniku?
Pri každom type spotrebiča je potrebné brať do úvahy faktory, akými sú frekvencia používania, typ potravín alebo materiálov, ktoré prichádzajú so spotrebičom do kontaktu a miesto, kde sa spotrebič nachádza.
Každodenné čistenie
Varné platne a sporáky je dobré vyčistiť po každom použití. Nemusí pritom ísť o hĺbkové čistenie, stačí po použití počkať, kým varné platne dostatočne vychladnú a mäkkou hubkou alebo handričkou namočenou v teplej vode s odmasťovačom, odstrániť nečistoty z varenia. Nahromadená mastnota môže časom začať ničiť povrch platne.
Mikrovlnky a rúry sú v domácnostiach často využívané. Čistenie po každom použití je dobrý návyk, ktorý pomáha zabrániť nahromadeniu škvŕn a nečistôt. Pravidelné odstraňovanie škvŕn z mikrovlnky a čistenie rúry môže tiež zabrániť nepríjemným zápachom, ktoré sa môžu prenášať na ďalšie jedlo.
Raz týždenne
Chladničky, práčky, sušičky a digestory: Tieto spotrebiče sú nevyhnutné pre bežný chod domácnosti a zvyčajne sa používajú denne alebo často. Týždenné čistenie vonkajších povrchov a vnútorných priestorov je dôležité pre zachovanie hygienického a bezpečného prostredia.
Čím čistiť bielu techniku?
Dobrou správou je, že na bežnú údržbu bielej techniky môžete použiť aj prostriedky, ktoré sa už vo vašej domácnosti nachádzajú. Aké? Ocot, citrón, jedlá sóda alebo napríklad peroxid vodíka budú vašimi vernými spoločníkmi na ceste za žiarivo čistými spotrebičmi!
Ocot a citrón
Ocot si hravo poradí s mastnotou. Môžete ho používať v kombinácii s jedlou sódou a vzniknutou pastou odstránite napríklad aj pripálené jedlo na varnej doske. Na pastu potrebujete cca 2 PL jedlej sódy a 1 ČL octa. Všetko zmiešajte a naneste na ošetrované miesto, nechajte chvíľu pôsobiť a jemne vyšúchajte napríklad pomocou hubky na riad. Octový roztok môžete použiť aj na dezinfekciu chladničky či práčky. Stačí zriediť ocot vodou v pomere 1:4 a zázrak je na svete! Citrón môžete použiť tiež, jeho výhoda je aj svieža vôňa.
Jedlá sóda do chladničky
Sóda je skvelým pohlcovačom pachov. Stačí vložiť malú misku s jedlou sódou na jednu z poličiek v chladničke. Sóda bikarbóna absorbuje zápach a pomáha udržiavať vnútro chladničky svieže. Odporúčame ju vymieňať každé 2-3 mesiace.
Peroxid vodíka na pleseň v práčke
Slabo vetrané a vlhké vnútro práčky môže napadnúť pleseň. Nemusíte však hneď siahať po komerčných prostriedkoch, ktoré smrdia tak, že to privolá aj suseda. Ide to aj bez zápachu! Nalejte peroxid vodíka do fľašky s rozprašovačom a nastriekajte na postihnuté miesta. Po chvíľke pôsobenia pleseň zmizne. S peroxidom môžete vyčistiť aj tesnenie na práčke či umývačke riadu.