1. Roztrieďte a skontrolujte
Najprv bielizeň rozdeľte na kôpky podľa farebnosti a druhu materiálu. Prezrite vrecká a vytiahnite ich von (ak sa to dá), narovnajte ponožky a rukávy, uviažte šnúrky, aby sa nezamotali, pozapínajte suché, plastové aj kovové zipsy. Gombíky nezapínajte, aby sa pri praní nevyťahali dierky. Jemné odevy otočte na rubovú stranu.

domacnost pranie
Zdroj: Shutterstock

2. Vyberte vhodný program
Rešpektujte informačné štítky na odevoch a bielizni. Neperte v teplejšej vode, ako odporúča výrobca, ani keď je bielizeň silno znečistená. Textílie zo zmesi vláken a z čisto umelých vláken perte pri nízkych teplotách a nízkych otáčkach žmýkania, aby sa nepokrčili. Na úplety, svetre, vlnu, hodváb, čipku a iné jemné vlákna nastavte špeciálne programy na to určené, alebo ich vyperte ručne.

3. Zoznámte sa s vodou
Praním v tvrdej a chlórovanej vode jemné vlákna stvrdnú, lámu sa a ťažko sa žehlia. Na pracích prípravkoch si pozrite dávkovanie pre rôzne stupne tvrdosti vody, v prípade veľmi tvrdej vody používajte zmäkčovače, ktoré zároveň zabraňujú usadzovaniu vodného kameňa v útrobách spotrebiča. Svoj diel práce urobí aj aviváž, ktorá oblečenie príjemne prevonia. Každé pranie vás síce vyjde o pár centov viac, ale je to vždy menej ako oprava práčky či kúpa novej.