Čistota a hygiena v kuchyni: Ako sa správne starať o textilné utierky
27. 12. 2023, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: shutterstock
Chcete mať vaše kuchynské utierky v dokonalom stave? Naučte sa, ako ich správne prať, aby boli vždy čisté a hygienické. Tieto tipy vám pomôžu udržať vaše utierky v bezchybnom stave!

Starostlivosť o textilné utierky nie je len o praní a sušení. Existuje niekoľko ďalších tipov, ktoré vám pomôžu udržiavať vaše utierky v čo najlepšom stave a zabezpečia ich bezpečné používanie v kuchyni.
Zdroj: Shutterstock
Utierky si rozdeľte podľa použitia.
Jedna utierka - jeden účel
Keď používate jednu utierku iba na určité úlohy, minimalizujete riziko prenosu baktérií medzi rôznymi povrchami a činnosťami. Napríklad, utierka používaná na utieranie riadu by nemala prísť do kontaktu s jedlom na stole.
Správne pranie
Kuchynské utierky je vhodné prať minimálne raz do týždňa alebo podľa potreby. Ak sa utierky silno zašpinia alebo absorbujú nepríjemné pachy, môžete ich namočiť do misy s vlažnou vodou a pridať lyžicu sódy bikarbóny. Nechajte ich namočené pred praním. Utierky perte pri teplote minimálne 60 °C a podľa možnosti vynechajte aviváž, budú lepšie sať. Ak sa vám však zdá, že sú vaše utierky príliš tvrdé, pridajte do prania namiesto aviváže ocot. Ocot zmäkčí vlákna a vaše utierky budú na nepoznanie!
Zdroj: Canva
Utierky by sa mali prať minimálne pri teplote 60 °C.
Treba ich vôbec žehliť?
Žehlenie utierok nie je nevyhnutný krok, ale má niekoľko výhod. Vyžehlené utierky majú hladší a lepší vzhľad. Vytvárajú dojem čistoty a upravenosti. Vyššia teplota prispieva k odstráneniu baktérií a plesní, ktoré by mohli prežiť pri nižších teplotách počas prania. Odporúča sa však vyžehliť nové utierky pred pred prvým použitím, aby ste odstránili záhyby z balenia, ktoré sa nemusia odstrániť pri praní.
Zdroj: SHUTTERSTOCK
Žehlenie môžete vynechať.
Tieto sajú najlepšie
Ľan je známy svojou vysokou absorpčnou schopnosťou. Dokáže rýchlo absorbovať veľké množstvo vody a rýchlo schnúť. Niekedy ale trvá nejaký čas, kým dosiahne svoju maximálnu účinnosť. To znamená, že jeho plná savosť sa môže prejaviť až po niekoľkých vypraniach. Čím dlhšie ľanové utierky používate, tým budú poddajnejšie. Ľanové utierky sú odolnejšie voči opotrebeniu a častému praniu v porovnaní s niektorými inými materiálmi.
Zdroj: shutterstock
Ľan je skvelý prírodný materiál.
Bavlna je ďalším materiálom s vynikajúcou absorpčnou schopnosťou. Je mäkká a príjemná na dotyk. Môže rýchlo absorbovať vodu, ale pri niektorých bavlnených utierkach môže trvať dlhšie, kým úplne vyschnú.
Bambus je prirodzene antibakteriálny materiál a je známy svojou vysokou absorpčnou schopnosťou. Absorbuje vodu rýchlo a tiež sa rýchlo schnú. V porovnaní s ľanom však nedokáže vsiaknuť až také množstvo tekutiny.