V cudzej koži, ale za peniaze!
1. 4. 2010, 5:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:48)

Milé dámy, pripravili sme vám "Špeciál", ktorý vás zavedie na podnikateľské chodníčky. Súvisí z naším zdravím, respektíve s tým, čo môžeme všetko na našom tele speňažiť.

Zdroj: walter zerla
Treatment for skin
Dnešná téma: Kožné transplantácie
Transplantácia kože je v mnohých prípadoch záchrannou procedúrou pre ľudí, ktorých pokožka bola znetvorená či už ohňom alebo iným ničivým spôsobom. Dokonca existujú prípady, kedy transplantácia zohrala dôležitú úlohu pri tvorbe pohlavného orgánu v prípade hermafrodita.
Naše telo je úžasný stroj v tom smere, že počas svojho života sa ním neustále tvoria nové bunky a v podstate sa nám za normálneho fungovania organizmu obnovujú kompletné orgány. A to platí aj pre náš najväčší orgán - pre kožu.
V čom to celé spočíva?
Kožná transplantácia je vlastne prenos kože z jednej - darcovskej časti tela na miesto, kde sa prijíma. Ak hovoríme o prenose kože z vlastného tela, ide o kožnú autotransplantáciu. Časť kože, s ktorou sa pri operácii manipuluje, sa nazýva transplantát alebo graft. Kožný štep sa skladá z dvoch zložiek - z celej epidermy a rôznej vrstvy dermy.
Zdroj: zilli
Surgical stitches
Podľa hrúbky štepu rozdeľujeme transplantáty na dva druhy: štepy dermoepidermálne a štepy v celej hrúbke, pričom čím je transplantát tenší, tým lepšie sa hojí, ale jeho hodnota je nižšia, pretože je krehkejší a má väčšiu tendenciu zmršťovať sa.
Na druhú stranu, pri štepoch v celej hrúbke existujú zvýšené nároky na prekrvenie príjmovej oblasti a nutnosť uzavretia kožným švom, ale vzhľadom sa len málo líšia od ostatnej kože a zmršťujú sa v minimálnej miere.
Samotná transplantácia je technicky jednoduchý zákrok, celková liečba ale závisí od mnohých faktorov, na ktoré treba dbať v snahe o najlepší výsledok. Medzi hlavné zásady patrí zaistenie príjmu živín transplantátom, zabránenie vzniku infekcie, zabránenie vzniku zvyškových defektov, správna voľba odberového miesta a zabránenie infekcie odberovej plochy.
Dermoepidermálne štepy sa zvyčajne odoberajú z najprístupnejších miest, z prednej alebo vnútornej strany stehien. Transplantáty odobrané z dolných končatín majú tendenciu hnednúť alebo žltnúť, čo spôsobuje viditeľné rozdiely napríklad pri aplikovaní takejto kože na tvári.
V prípade použitia kožného transplantátu na príjmové miesto tváre sa odoberá koža za uchom alebo z očných viečok. Množstvo je ale veľmi obmedzené, preto na rozsiahlejšie použitie je táto oblasť nepoužiteľná. Ak je potrebná rozsiahlejšia transplantácia a estetický výsledok nie je práve uspokojivý, je možné upraviť stav pokožky pomocou rekonštrukčnej chirurgie.
Autor: Tamara