Dajte zbohom vodnému kameňu! Poznáte všetky tieto tipy?
23. 8. 2023, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:40)

Zdroj: Shutterstock
Vodný kameň je nepríjemný spoločník v takmer každej domácnosti. Dá sa ho vôbec zbaviť?
Ako vzniká?
Vodný kameň je bežný problém, s ktorým sa stretávajú mnohí ľudia. Vzniká v dôsledku tvorby a usadzovania minerálov, najmä vápnika a horčíka, z pramenitej vody. Postupne sa hromadí v vo vodovodných potrubiach, čajníkoch, kávovaroch, umývačkách riadu či práčkach. Nechcený povlak zanecháva napríklad aj na sprchových kútoch či zrkadlách.
Zdroj: Shutterstock
Strašiak domácností
Najsilnejších bojovníkov máte doma
Boj s vodným kameňom môžete vyhrať aj prírodnou cestou. Stačí zájsť do kuchyne! Ocot je jedným z najpopulárnejších a účinných prostriedkov na odstránenie vodného kameňa. Rovnako účinná je aj kyselina citrónová, ktorá rozpúšťa zásadité usadeniny. Ak preferujete miernejší prístup k odstraňovaniu vodného kameňa, sóda bikarbóna môže byť ideálnou voľbou.
Zdroj: Shutterstock
Všeobecne známe je, že ocot je vynikajúci čistič v domácnosti.
Pomôžte rýchlovarnej kanvici
Je dôležité pravidelne odstraňovať vodný kameň z rýchlovarnej kanvice, pretože vodný kameň môže vytvoriť vrstvu na ohrievacej špirále alebo dne kanvice, čo vedie k zhoršenej vodivosti tepla a dlhšiemu času ohrevu vody. Rovnako môže ovplyvniť chuť a vôňu ohrievanej vody alebo nápojov.
Zmiešajte rovnaké množstvo bežného bieleho octu a vody. Zvyčajne stačí asi pol litra roztoku, neprežeňte to s množstvom. Nalejte pripravený roztok do rýchlovarnej kanvice, tak aby pokryl celú časť s vodným kameňom. Zapnite prístroj a nechajte vodu zovrieť. Octový roztok by mal ideálne pôsobiť vo vnútri kanvice približne 15 - 20 minút. V prípade veľmi silného vodného kameňa môže byť potrebné nechať pôsobiť dlhšie. Potom dôkladne opláchnite kanvicu čistou vodou, aby ste odstránili zvyšky octu a rozpustené čiastočky vodného kameňa.
Vyskúšať môžete aj trik s citrónom, ktorý pomôže pri menej zanesenej kanvici, ale je aj šetrnejší. Do 300ml vody dajte rozrerazný citrón, môžete pridať aj šťavu z druhého citróna. Opäť nechajte zovrieť a pôsobiť. Výhodou tejto metódy je aj príjemná osviežujúca vôňa, ktorá sa bude šíriť vašim domovom.
Zdroj: shutterstock
Pomôže vám aj citrón.
Sprchový kút či zrkadlo
Pre odstránenie nánosov vodného kameňa zo skleného povrchu, použite domáci čistič. Zmiešajte ocot a vodu v pomere 1:2, pridajte pár kvapiek vonného oleja a prelejte do fľaše s rozprašovačom. Roztok nastriekajte na celú plochu kúta či zrkadla, nechajte chvíľu pôsobiť a následne prejdite rozkrojeným citrónom. Opláchnite a už sa iba tešte z dokonalo čistej plochy bez zbytočnej námahy!
Zdroj: Shutterstock
Sprchový kút bude kričať radosťou spolu s vami.
Do práčky zmäkčovač
Usadeniny vápnika a horčíka môžu sa usádzať na komponentoch práčky, to vedie k znižovaniu účinnosti práčky, pretože vápnik a horčík vytvárajú izolačnú vrstvu, ktorá bráni prenosu tepla a tým aj účinnému ohrevu vody. V dôsledku nižšej účinnosti ohrevu vody sa môže stať, že práčka bude potrebovať viac času a energie na dosiahnutie požadovanej teploty vody, zvýši sa spotreba elektrickej energie a predĺži cyklus prania.
Zdroj: Profimedia
Tvrdá voda sa môže skrývať za častými poruchami práčky.
Pomôcť môže inštalácia vodného filtra na úpravu vody alebo zmäkčovače, ktorých je na trhu neúrekom. Spoľahnúť sa môžete aj ocot, ktorý vám pomôže aj v tomto prípade. Nalejte octový roztok (ocot a voda v pomere 1:1) do priehradky na prací prostriedok a zapnite prádznu práčku s programom na 60°C. Prevencia je v tomto prípade viac než dôležitá.