Domáce farbenie textílie, aj pre deti
19. 3. 2011, 12:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 11:09)

Chceli by ste vrátiť život svojmu oblečeniu, ktorému okrem pôvodnej farby nič iné nechýba? Alebo sa chcete aj kreatívne realizovať a namaľovať si naň vzory či obrázky, ktoré istotne u nikoho iného neuvidíte? Naberte odvahu a pustite sa do farbenia.
Čo na to potrebujete?
V prvom rade si, samozrejme, musíte zadovážiť vhodnú farbu. K dispozícii máte produkty na farbenie za studena alebo vo vriacom kúpeli - ako napríklad značky Dúha alebo Iberia. Vždy však musíte nasledovať postup uvádzaný pri tej konkrétnej farbe, ktorú sa chystáte použiť.
V zásade to ale funguje asi tak, že suchý prášok rozpustíte v siedmich až desiatich litroch vody v hrnci, ktorý už nemienite používať na varenie, a k tomu pridáte približne desať lyžíc vody. Vodu s farbou začnete ohrievať a potom do nej vložíte a ponoríte látku alebo odev, ktorý idete farbiť.
Celý proces trvá asi dvadsať minút, čas od času môžete vodu aj zamiešať. Kreatívna časť je pritom na vás. Ak chcete svetlejšie farby, skráťte dobu pôsobenia. Po uplynutí tejto doby nechajte vodu vychladnúť a potom ju môžete vyliať. Ak by ste chceli zafarbiť väčšie kusy textilu, siahnite po farbe Iberia. Postupujte pritom presne podľa návodu uvedenom na balení, nakoľko väčšie kusy je jednoduchšie farbiť priamo v práčke.
Ako udržať farby?
Farbenú textíliu následne uložíte do octového kúpeľa, farba sa takto zakonzervuje a vy budete mať istotu, že sa vám pri najbližšom praní nevymyje. Nakoniec odev ešte prepláchnete v čistej vode, kým neprestane farba púšťať. Spočiatku si musíte pri praní dávať trošku väčší pozor a prať najskôr len v rukách, potom už môžete prať zafarbené odevy aj v práčke.
Pozor na špeciálne textílie
Ak by ste chceli farbiť ľan alebo bavlnu, pridajte vo vody jednu polievkovú lyžicu soli, v prípade vlny alebo hodvábu zase dve lyžice octu. Ak farbíte polyamid alebo umelé vlákna iného druhu, nemusíte do vody pridávať nič.
Takto pripravený kúpeľ nechajte vychladnúť a až potom doň ponorte odev, ktorý chcete zafarbiť. V priebehu pôsobenia (15-30 min.) treba celú zmes miešať a potom opäť vyprať v čistej vode.
Vytvorte si originálne dielo
Máte odvahu a nejaké tie výtvarné skúsenosti? Vyskúšajte batikovanie! Už dávno neplatí, že batika súvisí len s rozťahanými tričkami, ktoré sa nosili kedysi dávno a dnes by sme v nich ani len smeti nešli vyniesť. Dnes už existuje množstvo spôsobov, ako si vytvoriť zaujímavý vzor na inak nudné kusy oblečenia. Skúste obzvláštniť svoj šatník alebo garderóbu svojich najmenších!
Autor: Tamara