Reklama

Drsné, tvrdé, nesajú a ešte aj smrdia? UTERÁKY sa majú prať inak!

Woman,Tired,After,Doing,Laundry,Isolated,On,White

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Ak uteráky a osušky zapáchajú aj po vypraní, hoci používate kvalitné prášky alebo gély a aviváže, niekde sa stala chyba. Ako sa o ne starať, aby boli stále hebké a voňavé?

Najprv skontrolujte práčku, či náhodou nezapácha ona. Ak áno, použite prípravok na čistenie práčok, ktorý odstráni vodný kameň i zvyšky pracích prostriedkov a práčku vydezinfikuje.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Chystáte sa na jarné upratovanie šatníka? Naučte sa efektívne skladať šatstvo...
    Zdroj: httpswww.instagram.comartistsuniversum

    Zdroj zápachu

    Vlhké uteráky, ktoré visia v slabo vetranej kúpeľni bez denného svetla, milujú mikroorganizmy, ako sú baktérie. Keď si niekto neumyje poriadne ruky a zvyšok nečistoty aj s baktériami utrie do uteráka, usalašia sa v hustých vláknach a potichu sa rozmnožujú.

    TIP:

    Uteráky by po každom použití mali preschnúť. Kým sa kúri, vlhké uteráky môžete prehodiť na rebríkový radiátor, v lete von na sušiak.

    Častejšie meniť

    Ak uteráky vymieňate iba raz za týždeň či ešte zriedkavejšie, rýchlo sa množiace baktérie sa cítia ako v raji a nič nezabráni tomu, aby uteráky po pár dňoch nezačali smrdieť. Uteráky na tvár a na ruky nahraďte čistými každé 2 až 3 dni.

    TIP

    Vhodné je tiež vymeniť jednoduché háčiky na zavesenie veľkých uterákov a osušiek v kúpeľni za vodorovné tyčové, na ktorých ich môžete rozprestrieť.

    Správne prať

    Optimálna teplota na pranie bavlnených uterákov je 60 stupňov Celzia. Studená voda a obyčajný prací prostriedok sú slabé na zlikvidovanie všetkých baktérií, preto sa odporúča použiť prací prášok alebo gél na báze aktívneho kyslíka. Pomôže aj dezinfekcia na bielizeň.

    TIP

    Vyprané uteráky čo najrýchlejšie dôkladne vysušte. Ak nemáte sušičku, postavte sušiak do blízkosti radiátora, v lete využite slnečné lúče a čerstvý vzduch, ktoré podporujú dezinfekciu.

    Dávkovať s mierou

    Pri odmeriavaní pracieho prostriedku rešpektujte kapacitu práčky, množstvo bielizne a tvrdosť vody. Čím viac prášku či gélu pridáte v nádeji, že sa uteráky dôkladnejšie vyperú, tým tvrdšie a drsnejšie budú po usušení. Ak máte veľmi tvrdú vodu, spolu s pracím prostriedkom pridajte zmäkčovač vody.

    TIP

    Uteráky a osušky perte samostatne a práčku neprepĺňajte, aby sa mohli dôkladne vyplákať od zvyškov pracieho prášku alebo gélu.

    Vôňa čistoty

    Pri praní froté uterákov a osušiek sa neodporúča pridávať aviváž, lebo obalí vlákna a zníži ich absorpčnú schopnosť.

    Namiesto aviváže môžete do prania pridať 1-2 kvapky éterického oleja z citróna, mäty alebo levandule, podľa toho, akú vôňu preferujete.

    Namočiť

    Froté uteráky budú príjemne mäkké a hebké, keď ich pred praním namočíte do octovej vody.

    Vyvárať?

    Uteráky perte pri 90 stupňoch Celzia po chorobe alebo plesňovej infekcii, ale pre istotu ich roztrieďte podľa farieb.

    Nežehliť

    Froté uteráky žehlením nezmäknú. Jemné vlákna pod žehličkou spľasnú a uteráky stratia schopnosť absorbovať vodu.