Reklama

DRŽÍTE PENIAZE pevnou rukou? Rady pre matky aj pre dcéry

Držíte peniaze pevnou rukou?

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Reklama

Ak zodpovedne narábate s financiami v rámci rozpočtu, robíte obrovskú službu aj svojej rodine.

Deti od útleho veku vnímajú finančné návyky svojich rodičov, čo má veľký vplyv na ich prístup k finančnej zodpovednosti. V budúcnosti je tak vysoká šanca, že aj ony budú efektívne hospodáriť so svojimi vlastnými peniazmi.

RADÍ odborníčka na úvery z FinGO.sk Eva ŠABLOVÁ

Rady pre matky : Pevný rozpočet
Zodpovedné narábanie s financiami je aj o určovaní priorít v domácom rozpočte, míňaní s mierou a o návyku odkladať si časť výplaty na sporenie, napríklad na dôchodok, vzdelanie detí a podobne. Ak máte na starosti rodinné financie, spočítajte, koľko a za čo platíte.

  1. Ujasnite si, akú výšku dosahujú fixné náklady, ktoré musíte každý mesiac platiť (náklady na bývanie, nájomné, strava, cestovné atď.).
  2. Spočítajte všetky ostatné bežné výdavky, ktoré zvyčajne miniete (nákupy nad rámec nevyhnutných platieb, zábava, kultúrne podujatia, návšteva kaviarne, záľuby, fitness).
  3. Zrátajte platby všetkých sporení a poistiek pre vás i vaše deti.

Optimálny pomer
Ideálne je, ak fixné náklady tvoria maximálne 50 % z príjmu a bežná spotreba, teda nie úplne nevyhnutné výdavky, nepresahuje 30 % z celkového príjmu rodiny. Zvyšok, teda aspoň 20 % z príjmu, by ste si mali odkladať na sporenie na konkrétne účely, napríklad na rezervu pre prípad neočakávaných výdavkov v domácnosti, pre deti na štúdiá, dôchodok, dovolenky a napokon platby za rôzne poistenia. Ak vám tento pomer nesedí, je na čase s tým niečo urobiť.

Vysoké fixné výdavky?
Pokúste sa eliminovať veci, ktoré sa dajú. Nájomné zaplatiť musíte, ale možno môžete chodiť do práce peši alebo na bicykli. Naozaj si musíte zobrať pôžičku na nový televízor? Máte v rozpočte priestor na ďalšiu splátku? V druhej kategórii určite nájdete položky, ktoré by ste mohli oželieť a vytvorili si priestor na cielené sporenie. Tieto peniaze sa raz určite zídu, a ak sa vám podarí dosiahnuť, že 20 % z príjmu si odložíte pre seba a svoju budúcnosť, máte istotu, že ste zvládli základy finančného plánovania.

Zdroj: Shutterstock

Myslite na budúcnosť

Buďte zodpovedné
Skôr ako si zoberiete pôžičku, zamyslite sa, či úžitok z nej, napríklad kúpa nového smartfónu, prevyšuje cenu, ktorú zaň zaplatíte. Nákupy na splátky či pôžičky sa dajú riešiť aj opačne: najskôr šetriť, potom kúpiť. Vyhnete sa tak situácii, že pôžičiek bude toľko, že vám v banke nevyjde úver na riešenie naozaj dôležitého problému. Lákavé je aj využitie debetu na účte, kreditná karta či rýchla pôžička. Toto sú veci, ktoré treba zvážiť s chladnou hlavou, nie pod vplyvom impulzívnej potreby kúpiť si niečo hneď. Zriaďte si sporiaci účet v banke a z každej výplaty naň odložte určitú čiastku. Vytvoríte si tak zdroj peňazí, z ktorého môžete neskôr robiť nákupy z kategórie „zábava“. Je to nielen motivačné, ale hlavne - vyhnete sa zbytočnému zadlžovaniu.

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Držíte peniaze pevnou rukou?

Potrebujete len 500 alebo 1 000 eur?
Povolené prečerpanie alebo kreditná karta sú vhodná voľba, ak chcete využiť krátkodobú pomoc z banky. Kreditku je lepšie použiť pri bezhotovostnom platení v obchode. Môžete využiť bezúročné obdobie, no podstatné je včas uhradiť dlžnú sumu. Určite ňou nevyberajte hotovosť z bankomatu, za čo sa účtujú vysoké poplatky. Ak musíte za niečo zaplatiť v hotovosti, vhodnejšie je povolené prečerpanie, teda debet na účte. Vyberte len čiastku, ktorú aktuálne potrebujete. Banka účtuje debetný úrok zo sumy, ktorú ste prečerpali, a za počet dní, ktoré ste boli v mínuse. Čím skôr sumu vrátite, tým menej zaplatíte na úrokoch.

Rady pre dcéry: Nehrňte sa do úverov
Dnes sa väčšina mladých ľudí, ktorí sa chcú osamostatniť, zrejme nevyhne hypotéke. Fakt, že hypotéku nedostanete na celú sumu, vás nútiť zamýšľať sa nad tvorbou úspor, aby ste vedeli dofinancovať kúpu bytu či domu. Neuvážené úvery, ktoré si zoberiete skôr, ako začnete riešiť hypotéku, vás môžu zastaviť aj na pár rokov. Auto, spotrebná elektronika či najnovšie IT vychytávky rýchlo stratia na hodnote a ich životnosť sa končí ešte skôr, ako splatíte pôžičku, vďaka ktorej ste ich kúpili. A nezabúdajte, že skôr či neskôr budete riešiť vlastné bývanie, založíte si rodinu...

Zdroj: SHUTTERSTOCK

Pohľad na peniaze je dnes zásadne iný ako v minulosti.

Myslite na budúcnosť
Čerství absolventi sa nad tým príliš nezamýšľajú, ale neskôr ich to dobehne a tí nepripravení budú musieť robiť finančné kompromisy. Stále platí: čím skôr začnete, tým lepšiu finančnú budúcnosť si pripravíte. Už od prvej výplaty by ste mali mať nastavené správne dôchodkové sporenie. Okrem toho je vhodné začať sporiť aj na iné ciele, napríklad na bývanie, pokojne aj po malých sumách, ale dôležité je začať čím skôr. V dlhodobom sporení má práve obdobie sporenia najväčší efekt. „Čím dlhšie sporíte, tým viac nasporíte“ znie lepšie ako „čím viac sporíte, tým viac nasporíte“. Pohľad na peniaze je dnes zásadne iný ako v minulosti.

Časy sa menia
Všetko v oblasti financií dnes funguje tak, ako si to ľudia nastavia. Napríklad výšku dôchodku si do značnej miery ovplyvníte samy. Aj to, či a kedy chcete bývať vo vlastnom a koľko ste za to ochotné mesačne platiť, vám nenastaví nikto iný ako vy. Sociálne istoty garantované štátom sa dnes absolútne nedajú porovnať s tými, ktoré mali vaši rodičia alebo starí rodičia. Napríklad mnohí získali bývanie za minimálne odkupné sumy alebo zadarmo, dnes musíte financie na byt či dom plánovať, sporiť a splácať úver. Ak chcete mať na dôchodku vyšší štandard, musíte si naň odkladať čím skôr. Aj na lepšiu zdravotnú starostlivosť si treba priplatiť a pripoistiť sa.

Zdroj: Shutterstock

Buďte zodpovedné

VIETE, ŽE...

  • maximálne 1/3 vášho príjmu by mali tvoriť všetky splátky úverov dohromady?
  • až na 100 € vás môže vyjsť celoročné prečerpanie 500-eurového debetu na bankovom účte?
  • od 11 do 30 % sa pohybujú úrokové sadzby na kreditných kartách?
  • 50 : 30 : 20 je ideálny pomer fixných výdavkov, bežnej spotreby a sporenia + poistiek?