Duchovná veľkonočná cesta: 5 výnimočných kresťanských pamiatok
6. 4. 2025, 8:01

Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Vydajte sa s nami na púť za duchovným pamiatkami Slovenska. Každé z týchto miest má svoju jedinečnú atmosféru, príbeh a čaro, ktoré čaká na objavenie.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Galéria k článku
Socha Krista v Kline
Na kopci Grapa v oravskej obci Klin stojí najvyššia socha Ježiša Krista na Slovensku. Je vysoká 9,5 metra a je verná replika slávnej brazílskej predlohy. Rozpažené ruky Spasiteľa akoby objímali krajinu a symbolicky ju chránili. Sochu vytvoril miestny rezbár v roku 2008. Časom tu vznikol malý upravený areál, ktorý tvoria chodníčky, schody, lavičky, kvety a dokonca tu nájdete kaplnku, ktorá sídli na začiatku tohto komplexu. Neďaleko Kristových nôh kľačí socha pápeža Jána Pavla II.. K soche vedie z obce turistický chodník alebo sa ku nej dostanete autom.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY
Obec Klin na Orave, kde po vzore Krista v Riu de Janeiro postavili repliku Krista s rozpaženými rukami a miesto natvali Rio de Klin
Oltár Majstra Pavla z Levoče
V srdci stredovekého mesta Levoča sa v Bazilike svätého Jakuba ukrýva poklad nevyčísliteľnej hodnoty. Drevený oltár Majstra Pavla patrí medzi najvzácnejšie sakrálne skvosty u nás. Vyrezaný je z lipového dreva a v dielni slávneho rezbára na ňom pracovali takmer 10 rokov. Keď vojdete do chrámu a pozriete sa na neho, za slnečného počasia doslova zažiari zlatistým svetlom prenikajúcim cez vitráže. Oltár zobrazuje biblické scény a postavy v dychberúcom detailnom prevedení. V strede sa nachádzajú sochy svätcov a Panny Márie, obklopené výjavmi z poslednej večere, reliéfmi a tabuľovými maľbami. Legenda dokonca hovorí, že Majster Pavol vyrezal jednu z apoštolských sôch ako svoju vlastnú podobizeň.
Zdroj: František Iván
Na snímke gotický oltár Majstra Pavla z Levoče v Bazilike sv. Jakuba v Levoči 15. apríla 2024. FOTO TASR - František Iván
Drevený artikulárny kostol, Hronsek
V malej obci Hronsek neďaleko Zvolena sa nachádza nenápadný, no o to vzácnejší chrám. Drevený artikulárny kostol postavili v 18. storočí bez použitia jediného železného klinca. Obklopený je starými lipami, čo tu vyvoláva pokojnú a magickú atmosféru. Zaujímavosťou je, že stavba nesie prvky škandinávskej architektúry. Údajne je to kvôli tomu, že na výstavbe sa podieľali remeselníci až z Nórska alebo Švédska. I keď zvonku tak nepôsobí, v skutočnosti sa do neho zmestí až 1 100 veriacich, kvôli čomu je najväčší kostol svojho druhu. Jednoduchá drevená výzdoba, starodávny organ i oltár s vymeniteľnými obrazmi dotvárajú nevšedný zážitok. Kostol má dokonca samostatnú drevenú zvonicu stojacu pár metrov od neho, ktorú postavili v rovnakom čase.
Zdroj: Ján Miškovič
V drevenom artikulárnom kostole povedal svoje áno Andrej Sládkovič Júlii Sekovičovej.
Pútnické miesto Litmanová
Hora Zvir pri Litmanovej sa v rokoch 1990 až 1995 preslávil tým, že sa tu dvom miestnym dievčatám údajne zjavovala Panna Mária. Odvtedy sa z tohto odľahlého kúta Slovenska stal obľúbený pútnický areál, kam prichádzajú veriaci aj hľadači pokoja z celej krajiny i zahraničia. Nájdete tu prostú drevenú kaplnku a lúku s oltárom pod holým nebom. Kaplnka stojí na mieste bývalého senníka, kde údajne došlo k prvým zjaveniam. Popri nich vedie krížová cesta, ktorá je prepojená s nádhernou prírodou. V areáli vyviera prameň svätého Jána Krstiteľa. Pútnici mu pripisujú zázračné liečivé účinky.
Zdroj: Slovakia.Travel
pútnické miesta
Kostol Kopčany
Na slovensko-českom pohraničí neďaleko obce Kopčany stojí malý svätostánok, ktorý patrí k najstarším stavbám v celej strednej Európe. Kostol svätej Margity Antiochijskej v Kopčanoch je považovaný za najstarší stojaci kostol na Slovensku. Vznikol ešte v čase Veľkej Moravy. Stáročia prežil prakticky bez výrazných prestavieb. Dnes tak môžeme obdivovať jeho pôvodnú predrománsku architektúru. Nemá žiadne zložité zdobenia, ale napriek tomu vás uchváti svojou atmosférou. Práve v tej jednoduchosti však tkvie jeho čaro. Stojí osamotený uprostred poľa, nad ním sa týči modrá obloha. Interiér kostola sprístupňujú len počas výnimočných udalostí. Taktiež je jednoduchý s malým oltárom a lavicami.
Zdroj: Dano Veselský
Kostol svätej Margity Antiochijskej leží pri obci Kopčany. Prvá zmienka o ňom je z roku 1392. Jeho najstaršia stavebná fáza je datovaná do 9. – 10. storočia, vďaka čomu patrí k najstarším stojacim stavbám na Slovensku a medzi kostoly s možným veľkomoravským pôvodom. V Kopčanoch 15. októbra 2021. FOTO TASR - Dano Veselský
Cestovanie je aj o spoznávaní tradícií. Takéto bizarné majú vo svete:

Zdroj: Zena.sk