Reklama

Etiketa počas KORONY: Krátky SPRIEVODCA, ako správať v časoch pandémie

korona

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Situácia s počtom infikovaných sa síce výrazne skomplikovala, ale ak neskôr nastane uvoľnenie, pomôže vám náš krátky sprievodca v časoch pandémie. RADÍ odborník na etiketu Jakub ABRAHÁM.

Čo sa vám ešte nedávno zdalo prirodzené, to dnes nie je samozrejmé, ale skôr vzácne. A ostáva vám jediné - zmieriť sa s tým a prispôsobiť sa. Niektoré pravidlá správania, žiaľ, musia ísť bokom, nostalgicky konštatuje odborník na etiketu. Ako sa zmenili v konkrétnych situáciách?

Odborník na etiketu Jakub ABRAHÁM

Zdroj: Archív

Odborník na etiketu Jakub ABRAHÁM

V PRÁCI

Všeobecne:
Či už pracujete v otvorenej kancelárii alebo vo výrobnej hale, je dôležité, aby ste mali rovnako ako kdekoľvek inde dostatok osobného priestoru. Čo sa týka pozdravu ostatných, mal by zodpovedať kultúre danej spoločnosti, ale ak ide o otvorené poschodie, zvítanie každého vstupujúceho môže ostatných vyrušovať, preto sa kontaktujte len z bezprostrednými spolupracovníkmi. Ešte rušivejšie pôsobí hlasné telefonovanie, na ktoré majú byť vyčlenené miestnosti.

V pandémii:
Zamestnanci sa na pracovisku striedajú alebo sa ich počet obmedzil na nevyhnutný, tí však majú pracovať pohodlne a v bezpečných rozstupoch. Ak je možná práca z domu, tzv. home office, mala by dostať jednoznačnú prednosť. Rozhovor s kolegami prirodzene nabáda na bližší kontakt. Je to prirodzené, preto podľa odborníka netreba panikáriť, ak vám niekto podá ruku - je neslušné ju odmietnuť. Bezprostredne po tom, ako sa vzdialite, si ruky vydezinfikujte či dôkladne umyte.

V súčasnosti sa namiesto podania ruky zaužíval aj takzvaný lakťový pozdrav. Nejde o nič nemiestne, zdravia sa tak už aj vysokí európski politici.

—  

VO VÝŤAHU

Všeobecne:
Éra, keď muž vchádzal do výťahu ako prvý, je minulosťou. Odvíjala sa od predstavy, žeby mal odskúšať bezpečnosť priestoru. V modernej dobe sa žene či spoločensky významnejšiemu človeku dáva prednosť najmä preto, aby mohol nastúpiť v bezpečnom intervale otvorených dverí. Muž by mal ostať pri dverách, aby v prípade nutnosti zabránil ich predčasnému zatvoreniu.

V pandémii:
V súčasnej situácii by si vo výťahu každý mal nájsť svoj „roh“ a priestor nenahusťovať. V praxi to znamená, že namiesto maximálneho počtu 8 osôb väčšie výťahy zaplniť len polovične, a ak je to možné a nehorí vám za pätami, radšej si počkať na prázdnu kabínku.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
 
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected

    Kdekoľvek slušne, ale opatrne

    Na návšteve
    Stretávanie v interiéri obmedzte na minimum. Ak to inak nejde, prvé kroky by mali smerovať do kúpeľne, kde by malo byť prichystané mydlo, dezinfekcia a pre každého hosťa čistý uteráčik. Hostiteľ by mal myslieť aj na jednorazové rúška, ak na ne návšteva zabudne, ktoré sa zložia len pri jedení. Servírované menu by sa malo dať konzumovať príborom, prípadne napichovať, zabudnite na čipsy či oriešky.

    Na prechádzke
    V prírode si môžete rúško sňať, pobyt na čerstvom vzduchu je dôležitý, ale vždy ho majte poruke. Ak ho nemáte, známych pozdravte z dostatočnej vzdialenosti alebo improvizujte šálom či rukou pred ústami, no určite nepanikárte. Ich deti nebozkávajte a nechytajte na tvári, je to nevhodné a voči rodine netolerantné.

    Obchody a úrady majú jasné pravidlá vstupu. To, čo v nich chýba, je trpezlivosť ľudí.

    —  

    V obchode a na úrade
    Obchody a úrady majú jasné pravidlá vstupu, ak im niečo chýba, obyčajne je to len trpezlivosť zákazníkov. Počkať treba pri naberaní pečiva či zeleniny, pri pokladni dodržiavať odstup od zákazníkov aj pokladníčky. Rozhovory s úradníkmi a predavačmi by ste mali obmedziť na nevyhnutné minimum, na zdvorilostné rečičky si ešte budete musieť počkať.

    V službách
    Ak nastúpite na rekreáciu, obmedzte čas na recepcii a komunikáciu s personálom. Stačí, ak sa na to podujme jeden z rodiny či z páru. Do hotela, na masáž či ku kaderníčke prichádzajte zásadne v rúšku, personál by mal mať pre prípad potreby k dispozícii ďalšie, ak ich pri procedúrach treba vymeniť. Riaďte sa jeho pokynmi.

    Pri cestovaní
    Cestovanie hromadnou dopravou sa dnes považuje za najrizikovejšie. Jesť či konverzovať v spojoch sa snažte obmedziť na minimum. Ak nemá spolucestujúci nasadené rúško, je na mieste ho o to požiadať alebo upovedomiť sprievodcu či vodiča, lebo ide o zdravie všetkých.

    Pri športe
    Po aktivite dezinfikujte použité športové náčinie a stroje, zariadenie by malo mať k dispozícii dezinfekčný materiál. Rúška sú podľa aktuálnych nariadení vlády povinné. Pri športe vonku rúško odložte, ale majte ho vždy poruke.

    Pri preberaní zásielok
    Aj preberanie zásielok, jedla či pošty od donáškových služieb by malo prebiehať neosobne a bezkontaktne. Vidieť to aj na pribúdajúcich samoobslužných boxoch rozmiestnených v obciach a mestách. Pri dodržaní hygienických noriem sa nemusíte obávať prebrať zásielku osobne, no buďte taktní voči kuriérovi. Nasaďte si rúško, pred donáškou i po nej si vydezinfikujte ruky. Snažte sa čo najviac platiť bezhotovostne kartou a vopred.

    Aktuálne za záver: Od 15. októbra 2020 sú zatvorené reštaurácie a kaviarne, môžu ponúkať len služby „take away“, teda so sebou. Rovnako aj kostoly, kiná, divadlá, bazény, wellness centrá, športoviská či stredné školy. Stretávať sa môžu skupiny maximálne 6 ľudí. Vnútri aj vonku (okrem lesov či mimo miest a obcí) sú povinné rúška.
    Želáme vám mnoho síl, zdravia a trpezlivosti!