Čo sa vám ešte nedávno zdalo prirodzené, to dnes nie je samozrejmé, ale skôr vzácne. A ostáva vám jediné - zmieriť sa s tým a prispôsobiť sa. Niektoré pravidlá správania, žiaľ, musia ísť bokom, nostalgicky konštatuje odborník na etiketu. Ako sa zmenili v konkrétnych situáciách?

Odborník na etiketu Jakub ABRAHÁM
Zdroj: Archív
Odborník na etiketu Jakub ABRAHÁM

V PRÁCI

Všeobecne:
Či už pracujete v otvorenej kancelárii alebo vo výrobnej hale, je dôležité, aby ste mali rovnako ako kdekoľvek inde dostatok osobného priestoru. Čo sa týka pozdravu ostatných, mal by zodpovedať kultúre danej spoločnosti, ale ak ide o otvorené poschodie, zvítanie každého vstupujúceho môže ostatných vyrušovať, preto sa kontaktujte len z bezprostrednými spolupracovníkmi. Ešte rušivejšie pôsobí hlasné telefonovanie, na ktoré majú byť vyčlenené miestnosti.

korona
Zdroj: Shutterstock

V pandémii:
Zamestnanci sa na pracovisku striedajú alebo sa ich počet obmedzil na nevyhnutný, tí však majú pracovať pohodlne a v bezpečných rozstupoch. Ak je možná práca z domu, tzv. home office, mala by dostať jednoznačnú prednosť. Rozhovor s kolegami prirodzene nabáda na bližší kontakt. Je to prirodzené, preto podľa odborníka netreba panikáriť, ak vám niekto podá ruku - je neslušné ju odmietnuť. Bezprostredne po tom, ako sa vzdialite, si ruky vydezinfikujte či dôkladne umyte.

V súčasnosti sa namiesto podania ruky zaužíval aj takzvaný lakťový pozdrav. Nejde o nič nemiestne, zdravia sa tak už aj vysokí európski politici.
 

VO VÝŤAHU

Všeobecne:
Éra, keď muž vchádzal do výťahu ako prvý, je minulosťou. Odvíjala sa od predstavy, žeby mal odskúšať bezpečnosť priestoru. V modernej dobe sa žene či spoločensky významnejšiemu človeku dáva prednosť najmä preto, aby mohol nastúpiť v bezpečnom intervale otvorených dverí. Muž by mal ostať pri dverách, aby v prípade nutnosti zabránil ich predčasnému zatvoreniu.

V pandémii:
V súčasnej situácii by si vo výťahu každý mal nájsť svoj „roh“ a priestor nenahusťovať. V praxi to znamená, že namiesto maximálneho počtu 8 osôb väčšie výťahy zaplniť len polovične, a ak je to možné a nehorí vám za pätami, radšej si počkať na prázdnu kabínku.