FALOŠNÉ faktúry. Dostihnúť vás môžu aj doma! Ako ich rozpoznáte?
10. 9. 2024, 17:00 (aktualizované: 11. 9. 2024, 11:40)

Zdroj: Shutterstock
Podvodníci hľadajú možnosť zarobiť si na váš úkor azda všade. Stretli ste sa však s tými, čo sa dali cestou nepravých faktúr? My vieme, ako sfalšovanú faktúru spoznáte a čo robiť, aby ste neprišli o peniaze.
Digitálne útoky sú totiž čoraz sofistikovanejšie a môžete sa s nimi stretnúť v bežnom ako aj v pracovnom živote, či už v postavení podriadeného alebo nadriadeného. Preto treba byť obozretná, overovať si hodnovernosť informácií, konať uvážlivo a nie pod tlakom. To je totiž jediný efektívny spôsob, ako sa podvodom vyhnúť a nenaletieť na triky podvodníkov. O tom, ako na to, sme sa porozprávali so Sylviou Ďatelinkovou, právničkou Slovenskej bankovej asociácie.
Zdroj: Matej Kalina
Premyslené taktiky
Podvodníci používajú rôzne taktiky ako vás oklamať a často ide o manipulatívne techniky. Vydávajú sa nielen za dôveryhodné autority, ale neváhajú zneužívať aj mená rôznych spoločností, či osôb. Ich cieľom je získať majetkový prospech. V rámci firemných podvodov sa podľa Sylvie Ďatelinkovej najčastejšie môžete stretnúť s typmi podvodov, v ktorých sa podvodník snaží manipulovať vás v súvislosti s realizáciou firemných platieb, a to či už vydávajúc sa za falošného dodávateľa alebo nadriadeného. Zbystriť pozornosť by mal preto každý, kto má v náplni práce zodpovednosť za realizáciu firemných platieb.
Zdroj: Shutterstock
Takto firemné podvody rozpoznáte
„V prípade podvodných faktúr sa podvodník vydáva za dodávateľa firmy, či už súčasného alebo bývalého. Zašle vám faktúru, ktorá sa na prvý pohľad javí identicky ako faktúra od reálneho dodávateľa. Podvodník v nej, ale zmení číslo účtu, kam je platbu potrebné poslať,“ ozrejmuje právnička.
Zdroj: Shutterstock
V druhom type podvodu sa podvodník vydáva za nadriadeného (napríklad riaditeľa spoločnosti) osoby, ktorej je podvodná správa doručená. Tento typ podvodu je realizovaný zvyčajne e-mailovou formou, ale výnimkou nie sú ani prípady, kedy podvodník osloví podriadeného iným spôsobom ako napríklad zaslaním podvodnej SMS správy. Telefónne číslo, z ktorého podvodník podriadeného kontaktuje, budí na prvý pohľad dojem dôveryhodnosti. Na displeji mobilného telefónu sa zobrazí meno nadriadenej osoby alebo názov spoločnosti. Ale v skutočnosti je telefonický kontakt realizovaný z podvrhnutého telefónneho čísla, zdanlivo vyzerajúceho ako číslo vášho nadriadeného alebo spoločnosti, v ktorej pôsobíte.
Ako môže znieť esemeska, nájdete na nasledujúcej strane.
Text podvodnej správy býva zvyčajne stručný s neformálnym oslovením a písaný direktívne, napríklad: „Ahoj, pošli urýchlene, ešte dnes, platbu na toto číslo účtu.“ Vyskytli sa aj prípady, kedy si podvodník prostredníctvom podvodnej správy overoval, aký je zostatok na účte spoločnosti a následne na to, požiadal príslušného pracovníka o prevod platby.
Takto predchádzať firemným podvodom
Efektívnou obranou proti podvodníkom je dôsledne si overovať hodnovernosť informácií. Podvodníci často využívajú manipulatívne techniky, pôsobia naliehavo, spoliehajú sa na to, že si pre krátkosť času nezachováte chladnú hlavu a nebudete si informácie overovať. Preto je podstatné overiť si akúkoľvek zmenu, či už sa táto týka fakturačných zmien platobných údajov alebo správy, ktorú ste obdržali od „nadriadeného“ za účelom overenia zostatku na účte spoločnosti a či žiadosti o vykonanie urgentnej platby na neznáme číslo účtu.
Zdroj: Archív
Na toto nikdy nezabudnite:
+ Nadriadeného kontaktujte za účelom overenia si hodnovernosti požiadavky cez bežne používaný kontakt, a nie cez ten, z ktorého vám bola správa doručená. Všímajte si tiež, ako je správa koncipovaná. Či zodpovedá komunikačnému štýlu vášho nadriadeného.
+ Vždy si skontrolujte zloženie e-mailovej adresy, z ktorej ste žiadosť o urgentnú platbu obdržali. Názov odosielateľa správy môže byť síce zhodný s tým, za koho sa podvodník vydáva, no zloženie e-mailovej adresy môže byť odlišné od reálnej e-mailovej adresy. Často je v nej pozmenené (napríklad firma@.sk je uvedené fimra@.sk), vynechané (napríklad firma@.sk je uvedené fima@.sk) alebo doplnené (napríklad firma@.sk je uvedené firmas@.sk) písmenko.
+ Dodávateľov kontaktujte na vám známy kontakt z predchádzajúcej korešpondencie. Neoverujte si informácie prostredníctvom správy, z ktorej ste informáciu o zmene platobných údajov obdržali. Vhodné je dohodnúť sa s dodávateľmi na spôsobe vzájomnej komunikácie pri oznamovaní zmien, a to vrátane určenia kontaktných osôb.
Na nasledujúcej strane sa dozviete, či si podvodníci radi občas posvietia aj na bežné domácnosti.
V ohrození sú aj domácnosti
Nielen vo firmách, ale aj v domácnostiach je platenie faktúr napríklad za internet, energie alebo vodu samozrejmosťou. Pri ich platení je preto rovnako nevyhnutné dávať si pozor na podvodníkov. Platí to tak pri kontrole obsahu došlých faktúr, ale obzvlášť v prípadoch, ak ste dostali upomienku za nezaplatenú faktúru. Hoci sa môžu faktúra aj upomienka na prvý pohľad zdať v poriadku, obsahujú viaceré obvyklé údaje, vaša pozornosť by mala smerovať najmä na kontrolu čísla účtu. To si porovnajte s číslom účtu uvedeným v predošlej faktúre. Vyhnete sa tým zbytočným nepríjemnostiam a predídete tak prípadnej škode.
Zdroj: Shutterstock
„Nezanedbávajte ani kontrolu toho, za čo vám faktúra prišla. Prekvapiť vás môže faktúra, ktorá vás vyzýva na úhradu tovarov, či služieb, ktoré ste si vôbec neobjednali,“ pokračuje Sylvia Ďatelinková. Podvodníci jednoducho skúšajú, kto na podvod naletí. „Na takéto faktúry nereagujte. Pozor si treba dávať aj pri ponukách vzoriek zdarma. Čítajte pozorne obchodné podmienky a reklamačný poriadok, aby ste sa žiadosťou o zaslanie vzorky zdarma nezaviazali k pravidelnému odberu tovaru, ale už za úhradu.“
Zdroj: Shutterstock
Vynaliezaví podvodníci
- Čo sa týka ďalších typov podvodov, výnimkou nie sú ani rôzne podvodné ponuky podomových predajov, ponuky služieb, kedy majú podvodníci už vopred pripravené zmluvy a naliehajú na vás, aby ste ich pre tzv. výhodnosť a neopakovateľnosť ponuky podpísali, potom sú to fiktívne výhry v lotériách, fiktívne dedičstvo po neznámej osobe zo zahraničia, ale časté sú aj rôzne „výhodné“ ponuky investičných služieb do kryptomien.
Zdroj: Shutterstock
- V digitálnom priestore buďte obozretná a zdržanlivá v tom, aké webové stránky navštevujete a aké informácie o sebe v digitálnom priestore uvádzate. Na žiadosť neznámych osôb o poskytnutie informácií o zostatku na účte, či o zaslanie alebo o poskytnutie peňažných prostriedkov nereagujte.
- Neposkytujte telefonicky ani iným spôsobom citlivé údaje o platobnej karte alebo prístupové kódy do elektronického bankovníctva tretím osobám.
- Pri akejkoľvek komunikácii s neznámou osobou buďte ostražitá a poskytnuté informácie si vždy vopred overte.-