Hubári pozor! Kvôli tejto chybe pri sušení vám môžu zhorknúť hríby
7. 9. 2024, 8:00

Zdroj: shutterstock
Vášniví hubári už očakávajú, kedy si z lesa domov prinesú plné košíky. Viete však hríby správne spracovať?
Huby môžete uskladniť troma spôsobmi. Prvým je sušenie, ktoré si volí najviac ľudí. Druhým je mrazenie, pred ktorým ich musíte chvíľu orestovať. Tretí spôsob je najstarší, ale v súčasnosti sa už veľmi nevyužíva. Ide o konzervovanie pomocou soli, keď sa narezané plody nechajú najprv chvíľu akoby zvädnúť na slnku, zmiešajú sa so soľou a takto sa uzatvoria do zaváraninových pohárov.

Zdroj: Zena.sk
Nikdy ich nesušte v rúre!
Už sa vám istotne niekedy stalo, že pri varení ste zrazu zistili, že majú huby nepríjemne horkastú chuť. Chyba môže nastať práve pri ich uskladnení. Niektorí hubári sa ponáhľajú a nechcú mať doma rozložené sitá, pokiaľ sa ich úlovky dobre presušia. Preto ich poukladajú na plech a sušia v rúre pri nízkej teplote. Lenže to je veľká chyba.
Pri takomto spôsobe strácajú nielen na aróme, chuti a niektorých výživových hodnotách, ale môžu aj zhorknúť. Niektorým druhom hríbov totiž prekáža takéto agresívnejšie sušenie pomocou vyšších teplôt. Nechajte všetko na prírodu a vysušte ich prirodzene. To najdôležitejšie je, aby ste ich nakrájali na tenké plátky a zabezpečili, aby sa k nim dostal dostatok vzduchu. Práve preto by ste ich mali rozložiť na sito alebo mriežku. Ak takú možnosť nemáte, tak ich musíte pravidelne obracať. Do nádoby ich odložte len keď už sú úplne suché a skladujte ich na tmavom mieste.
Čo by ste nikdy nemali robiť s hríbmi? Čítajte na ďalšej strane.
Toto pred sušením nikdy nerobte
Ďalším zlozvykom je, že niektorí ľudia pred sušením hríby umývajú. To však skomplikuje ich sušenie a môžu sa vám navyše pokaziť. Keď ich chcete nejakým spôsobom očistiť, vezmite si papierovú utierku, ktorú jemne navlhčite vodou. Potom ňou utrite celú hlavičku. Prach a peľ môžete zotrieť tiež hustým, ale jemným štetcom.
Počuli ste už náš podcast?