Čo zvýši váš kredit?
Ak chce žena o úver požiadať sama, jej šance na schválenie môže zvýšiť napríklad vysokoškolské vzdelanie, dlhodobý pracovný pomer či dokonca to, že už má nejakú úverovú históriu, teda predtým splácala nejaký úver. Ak sa rozhodnete žiadať o úver a ste zamestnaná alebo podnikáte krátko, napríklad len zopár mesiacov, môžu byť šance na hypotéku podľa vašich predstáv nižšie. Ideálne je, ak ste zamestnaná alebo podnikáte najmenej rok a viac.

hypoteka single
Zdroj: Shutterstock

Dieťa v opatere
Ak ste matka samoživiteľka, banka z vášho príjmu odpočíta okrem životných nákladov na dospelú osobu aj životné minimum na vyživované dieťa, čo ovplyvní výšku hypotéky, ktorú vám môže poskytnúť. Niektoré banky však vedia uznať ako príjem aj rodinné prídavky či výživné na maloleté dieťa, ak je určené súdom a zasielané na váš účet. Ak je váš príjem vzhľadom na požadovanú sumu úveru „na doraz“, aj tieto sumy môžu pomôcť získať hypotéku vo výške, akú potrebujete.

Na veku záleží
Už nie ste najmladšia? Medzi bankami sú veľké rozdiely aj v tom, do akého veku poskytujú hypotekárny úver. Niektoré majú hranicu do 65 rokov, iné poskytnú úver so splatnosťou aj do 70 rokov. Aby ste získali čo najvyšší úver, zamerajte sa na ponuky s najdlhšou lehotou splatnosti. Získate tak vyššiu sumu a možno nebudete musieť robiť kompromisy pri výbere nehnuteľnosti.

Ako si vybrať banku
Urobte si podrobný prieskum o možnostiach úverov vo všetkých bankách. Čas i námahu vám ušetrí skúsený finančný sprostredkovateľ. V banke, kde vám vedú účet, vás síce lepšie poznajú a vidia vaše finančné správanie, ale to neznamená, že vám poskytnú najvýhodnejší úver. Treba vopred myslieť aj na to, akým spôsobom dofinancujete hypotéku, ktorá sa zvyčajne poskytuje maximálne do 80 percent hodnoty nehnuteľnosti.

Kde vziať 20 percent?
Ak máte dostatočný príjem na splácanie ďalšieho úveru, môžete na dofinancovanie využiť spotrebný úver. Niektoré banky ho ponúkajú za zvýhodnených podmienok priamo k schválenej hypotéke. Ak váš príjem nestačí na splátku spotrebného úveru, oslovte niektorú zo stavebných sporiteľní. Tie môžu poskytnúť úver s výrazne dlhšou splatnosťou, čo znamená nižšie mesačné zaťaženie rozpočtu. Posledná možnosť je pomoc rodičov alebo iných blízkych osôb.