Zasadili ste strom, krík či trvalku na miesto, kde sa im nedarí? Rozhodli ste sa urobiť v záhrade nejaké úpravy alebo vysadiť živý plot či nové dreviny? Teraz je ten správny čas, tak sa do toho pusťte!

Zmena je život
Jeseň je ideálne ročné obdobie na sadenie a presádzanie okrasných aj ovocných stromčekov a kríkov, pretože ešte stihnú zakoreniť a nabrať silu, aby na jar mohli sústrediť viac energie na rast. Keď zamýšľate urobiť zmeny v okrasnej záhrade, nesaďte samé ihličnany len preto, že sú zelené po celý rok. Skombinujte ich s listnáčmi, ktoré sa na jeseň krásne vyfarbia alebo majú v zime dekoratívny tvar či stonky.

d
Zdroj: Shutterstock

Dodržte postup

  • Voľnokorenné stromy a kry najprv ponorte na niekoľko hodín alebo cez noc do vedra s vodou, aby sa korene dôkladne napili, rastliny s koreňovým balom pred sadením polejte.
  • Pre každý stromček a ker vykopte jamu jedenapolkrát väčšiu, ako je koreňový bal, u voľnokorenných primerane veľkú. Jamy musia byť hranaté, nie kruhové, v ktorých by sa korene mohli začať po obvode stáčať dokola a drevina by sa sama „zaškrtila“ a uhynula by.
  • Okolo kmienikov (nie až tesne k nim) nasypte aspoň 10 cm hrubú vrstvu mulčovacej kôry, ktorá zadrží teplo, zabráni odparovaniu vody aj prerastaniu buriny. Polievajte až do mrazov.