Kompostovanie v byte? Áno! Zbavte sa odpadu a doprajte rastlinám cenné živiny
23. 2. 2025, 14:00

Správne vrstvenie a starostlivosť o kompostér
Aby ste predišli možným problémom so zápachom a prilákaním hmyzu, odporúča sa udržiavať optimálnu rovnováhu medzi „zeleným“ a „hnedým“ materiálom. Do zelenej zložky patrí väčšina kuchynského odpadu, ako sú zvyšky ovocia a zeleniny, čajové vrecúška, kávová usadenina či zvädnuté kvety. Hnedú zložku tvoria najmä suché listy, papierové vreckovky či hobliny.
Raz za čas kompost premiešajte, aby sa vzduch dostal všade a pomohol dážďovkám pri efektívnom rozklade materiálu. Skontrolujte, či je prostredie dostatočne vlhké, no nie premočené. Ak by bol kompost príliš suchý, zľahka ho postriekajte vodou. Naopak, ak bude premočený, pridajte viac suchej hmoty a znížte množstvo pridávaných zvyškov.
Ako a kedy využiť hotový kompost?
Hotový kompost spoznáte podľa toho, že jeho textúra a vôňa pripomínajú lesnú zeminu. Vtedy je bohatý na živiny a pripravený na použitie. Môžete ho vybrať z kompostéra, preosiať a pridať do substrátu, ktorý používate na pestovanie. Ak pestujete bylinky na parapete, stačí zmiešať bežný kvetinový substrát s menším množstvom kompostu.
Pri izbových rastlinách môžete tiež využiť kompost ako vrchnú vrstvu – jemne ho nasypte na povrch črepníka a zľahka zapracujte do substrátu. Výživa sa tak bude postupne uvoľňovať a podporovať rast kvetov. Ak máte dostatok miesta a pestujete väčšie bylinky či kríky na balkóne, pridajte kompost do väčšieho kvetináča približne každú jar, aby ste rastliny zásobili čerstvou dávkou živín.