Reklama

Lunárny kalendár: Ktorým činnostiam by ste sa mali venovať v auguste v záhrade?

h

Zdroj: Shutterstock

Reklama

August je mesiac končiacich sa prázdnin, zrelého obilia či nočných koncertov cvrčkov. Ktorým činnostiam by ste sa mali venovať v záhrade?

Dĺžka dňa
V auguste ubudne zo dňa 1 h 37 minút

Slnečné znamenia
Lev, od 23. 8. o 17. 45 Panna.

Počasie podľa storočného kalendára
Až do 8. 8. teplo, 10. 8. srieň a chladno, 13. a 14. 8. dážď, 15. a 16. 8. pekne, 20. 8. veľké horúčavy, 21. až 26. 8. dážď, 27. 8. až do konca mesiaca pekne

Zber rastlín a plodov
Čučoriedka, zemiak, burina, zeler, cibuľa, čakanka, divozel, pamajorán, fenikel, harmanček, hrach, chmeľ, jablčník, skorocel, pakost, rasca, komonica, alchemilka, kôpor, žihľava, valeriána, chren, ľan, levanduľa, majorán, mäta, materina dúška, púpava, palina, senovka, ibiš, praslička, stavikrv, rebríček, repík, svetlík, ľubovník, turan, túžobník, vachta, fialka trojfarebná, vres, zemežlč, baza čierna, jabloň, ríbezla zlatá, orech.

August v záhrade
1., 2. augusta – Vysejte cibuľu, ako narástla do zimy. Pripravte jamy na výsadbu karfiolu, zeleru a ružičkového kelu. Prevzdušnite kompost. Ak je suchý, polejte ho.
3., 4., 5. augusta – Okolo splnu 3. augusta nesaďte, prihnojujte. Zhromažďujte bylinky, mrazte ich alebo sušte - tieni zavesené kvetom nadol a v miernom prievane. Zachovajú si pôvodnú farbu i tvar.
6., 7. augusta - Polievajte rastliny. Pred jesenným zberom vysejte šalát, čínsku kapustu a špenát.
8., 9. augusta - Naposledy prihnojte zimné odrody jadrovín. Pozbierajte opadané ovocie. Zbierajte a skladujte úrodu. Môžete aj zavárať a mraziť, je odolnejšia proti skazeniu. 

10., 11., 12. augusta - Zbierajte a skladujte úrodu. Koreňovú zeleninu popretrhávajte, vytrhajte burinu.
13., 14. augusta - Zbierajte a skladujte úrodu. Vysaďte cibuľkové kvety - šafrany, narcisy, tulipány, ľalie, pivonky.
15., 16., 17. augusta – Zalejte rastliny a prihovorte sa im, bude sa im lepšie dariť. Prihrňte pór zeminou. Nezbierajte úrodu.
18., 19. augusta - Presvetlite koruny orechov - odrežte vetvy rastúce dovnútra, podobne aj ovocné dreviny a hrozno. Vysaďte predpestované jahody, dosejte a prihnojte trávnik. Odstráňte neplodné výhonky a odrežte výrastky paradajok.
20. augusta - Rozmnožte kosatce, orežte muškáty a pivonky. Rastliny presádzajte a rozdeľujte. Vysaďte trvalky a zimnú cibuľu na prezimovanie.
21. augusta - Nepracujte s pôdou ani rastlinami. Vysaďte cibuľkové kvety.
22., 23. augusta - Odkvitnuté trvalky rozdeľte a presaďte, do zimy zakorenia. Ak treba, preočkujte ruže.

24., 25. augusta - Polievajte rastliny. Kto chce do zimy zbierať špenát, reďkovky, petržlen či inú listovú zeleninu, má poslednú možnosť pre výsev. Vysaďte či presaďte aj ihličnany a vždyzelené dreviny. Bylinky presaďte do kvetináčov.
26., 27. augusta - Vysaďte predpestované jahody, dosejte trávnik. Zaštepte letorasty vinnej révy. Zaočkujte ovocné dreviny, najmä kôstkoviny.
28., 29. augusta - Parenisko pripravte na výsev karfiolu, zeleru a ružičkového kelu. Najvhodnejšiou predplodinou pre nový záhon jahôd sú skoré zemiaky alebo kríčková fazuľa. Zamerajte sa na kompost (založenie, zhutnenie či rozhŕňanie). Pripravte jamy pre výsadbu, založte vysoké záhony.
30., 31. augusta - Narežte kvety na sušenie a do kytíc (machovka, slamienky). Sušte ich v tme a miernom prievane, na svetle by ich farby vybledli. Poolamujte odkvitnuté kvety, vyštipujte ruže - pri priaznivom počasí vykvitnú ešte raz. Vetrajte.

Augustová obloha
Z hviezd večer nad západom bude najjasnejšie svietiť oranžový Arktur, Veľký voz klesá na severozápad, letný trojuholník hviezd Vega, Deneb a Altair vrcholí vysoko na juhu, mliečna dráha sa klenie od severovýchodu na juhozápad a ráno sa už vynárajú zimné súhvezdia. Významný roj Perseíd môžete spozorovať nadránom 13. augusta. Blízko Marsu sa Mesiac ocitne 9. augusta okolo 2. v noci. Venuša ozdobí oblohu 15. augusta po 5. ráno nad východným obzorom.

Zdravie v auguste
Podľa tradičnej čínskej medicíny je v auguste ohrozený súhrn funkcií súvisiacich s telesným teplom – termoreguláciou, ktorá vzniká pri chemických reakciách v tele, najmä v srdci, pečeni, obličkách, mozgu, pôsobením niektorých hormónov či svalovou aktivitou. Hrozí vám celkové oslabenie organizmu, hlavne pečene a látkovej premeny, čo sa môže preukázať aj kolísaním telesnej teploty. Najnižšia je ráno o tretej, najvyššia popoludní o 17. hodine. Množstvo tepla produkuje aj hlava, preto je dobré nosiť pokrývku a dávať si pozor na dehydratáciu a stratu soli. Môžete ich doplniť mierne teplou polievkou, ktorá prospeje aj v lete.