Milujete zemiakový šalát? 6 najlepších rád, ako mu ubrať kalórie
23. 4. 2022, 16:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:35)

Zdroj: SHUTTERSTOCK
Majonézy sa nemusíte vzdať, no nie vždy je tradičná domáca tá najvhodnejšia.
Zdroj: LAURA WITTEKOVA
Zdroj: Archív NMH
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
1. Sú hotové ľahšie ako domáce?
Väčšina hotových majonéz obsahuje minimum nezdravých nasýtených tukov a viac esenciálnych mastných kyselín omega-3. Základ tvorí kvalitný, väčšinou repkový olej a pasterizované vajcia. Rastlinný olej umožňuje vstrebávanie vitamínov A, E a K zo zeleniny, podobne ako olivový olej v zálievke na čerstvom šaláte. Okrem toho hotová majonéza obsahuje podstatne menej vajec, ako by ste spotrebovali pri výrobe domácej majonézy, napríklad v 250 ml je iba tretina žĺtka.

Zdroj: SHUTTERSTOCK
(Ne)bezpečne chutný šalát
2. Extra tipy
- Ak chcete mať pod kontrolou množstvo tuku, oddeľte si trocha zemiakového šalátu skôr, ako doň zamiešate majonézu. Do svojej porcie dajte menej majonézy alebo ju odľahčite smotanou.
- Pri výbere majonéz a tatárskych omáčok sledujte nielen energetickú hodnotu, ale aj množstvo konzervačných látok a emulgátorov. Čím je ich menej, tým lepšie.
- Neotvorená kvalitná majonéza vydrží v chladničke aj rok, po otvorení ju však treba do mesiaca spotrebovať. Optimálna teplota na skladovanie majonézy je 5 až 8 stupňov Celzia.
3. Tradícia nepustí
Nedáte dopustiť na ťažkú domácu majonézu z oleja a vajec? Do jej výroby sa púšťajte, iba ak máte skutočne čerstvé vajíčka, inak okrem žlčníkového záchvatu riskujete salmonelózu.
Zdroj: Shutterstock
(Ne)bezpečne chutný šalát
4. Základný recept
Suroviny: 2 vajcia izbovej teploty, 200 ml kvalitného slnečnicového oleja, horčica, mleté čierne korenie, soľ, citrónová šťava alebo ocot podľa chuti.
Celé vajcia vyšľahajte najprv s horčicou, mletým čiernym korením a so soľou. K vaječnej zmesi postupne po kvapkách (treba tento krok dodržať) primixujte olej. Ak je majonéza redšia, zašľahajte viac oleja. Nakoniec okyslite podľa chuti.
5. Typy majonéz
Hotové majonézy sa líšia hlavne obsahom tuku, teda aj energetickou hodnotou. Za jednu porciu sa považuje 1 polievková lyžica = 15 ml.
- Tradičné majonézy majú vyše 70 % tuku a energetickú hodnotu 2 700 až 2 800 kJ/100 g. Jedna porcia má okolo 420 kJ a 11 g tukov, z toho 0,9 g nasýtených.
- Menej tuku, ale viac žĺtkov majú majonézy podľa receptúr starých mám – 65 % tuku a energetickú hodnotu okolo 2 500 kJ/100 g. Jedna porcia: 370 kJ a 9,8 g tukov, z toho 0,8 g nasýtených.
- Light majonézy majú výrazne znížený obsah tuku – iba 25 % – a energetickú hodnotu necelých 1 200 kJ/100 g. Na 1 porciu to vychádza 180 kJ, 4 g tukov, z toho 0,3 g nasýtených.
- Majonézy s jogurtom majú takisto iba 25 % tuku a približne 1 200 kJ/100 g. Jedna porcia teda má 180 kJ, necelé 4 g tukov, z toho 0,3 g nasýtených.

6. Súboj: Vegánska vs tradičná majonéza
Z ponuky hotových majonéz si môžete vybrať takú, ktorá vám viac vyhovuje. Testovali sme tradičnú hotovú majonézu i vegánsku a zisťovali, ktorá je lepšia do šalátov...
I. kolo: Energia
Keďže základom všetkých majonéz je rastlinný olej, od jeho obsahu závisí aj energetická hodnota výrobku. Vegánska majonéza obsahuje 72 percent tuku a jej energetická hodnota v 100 g sa pohybuje okolo 2 740 kJ. V jednej porcii (15 g) tak zjete 410 kJ a 11 g tuku. Obsah tuku v tradičnej majonéze je zvyčajne 73 percent tuku a jej energetická hodnota v 100 g je asi 2 800 kJ, na jednu porciu (15 g) to teda vychádza 420 kJ a o niečo viac ako 11 g tuku. Tesne, ale predsa bod získava vegánska majonéza.
Stav – 1 : 0
II. kolo: Nasýtené tuky
Vysoký podiel nasýtených tukov v strave zvyšuje riziko zdravotných problémov, preto sa im treba čo najviac vyhýbať a uprednostniť potraviny, ktoré ich obsahujú čo najmenej. Ich množstvo v potravinách je uvedené v tabuľke výživových hodnôt. V 100 g vegánskej majonézy je 5,3 g nasýtených mastných kyselín (SAFA), na jednu porciu pripadá 0,8 g. V 100 g tradičnej majonézy je okolo 5,6 g nasýtených mastných kyselín, v jednej porcii je o troška viac ako 0,8 g. Opäť tesne boduje vegánska majonéza.
Stav – 2 : 0
III. kolo: Vajcia
Vajíčka si doprajte radšej varené alebo praženicu či volské oko, v majonéze ich mať nemusíte. Čím viac žĺtkov majonéza obsahuje, tým má žltšiu farbu. Vegánska majonéza, ktorá neobsahuje vajcia ani iné živočíšne produkty, je preto na pohľad belšia ako majonézy pripravené s pasterizovanými žĺtkami. Tradičná majonéza obsahuje priemerne 3 % žĺtkov, majonézy podľa receptúr starých mám až 4,3 % žĺtkov. Chuťový rozdiel medzi nimi je však naozaj zanedbateľný, preto bod patrí vegánskej majonéze.
Stav – 3 : 0