Najväčšie ekologické OMYLY! Možno TIETO chyby robíte aj vy! TOTO o olejoch ste vedeli?
31. 7. 2024, 15:00

Zdroj: Shutterstock
Životné prostredie treba chrániť čoraz viac, ale na správnych frontoch. Pozor na legendy, ktoré mu nepomáhajú a „zelené“ sú len zdanlivo. Takzvaný „greenwashing“ zbytočných noviniek číha aj za novými trendmi.
AK MÁ KRAJINA VODU, NETREBA ŠETRIŤ
Hladiny podzemných pitných vôd sa klimatickou zmenou znižujú, a hoci Slovensko má jej zásoby aj na najspodnejších úrovniach, nie na celom území, preto rozdistribuovať ich stojí nemalé náklady. Zachytávanie dažďovej vody, jej cirkulácia na pozemku či viacnásobné použitie je to najprezieravejšie, na čo sa treba aktuálne zamerať.
Ručné umývanie riadu šetrí vodu
Podobné to bolo aj s umývačkami riadu. Chvíľu trvalo, kým ich začali prispôsobovať na vyššie ekologické triedy, taktiež práčky či sušičky. Závisí to aj od množstva riadu, no moderné prístroje šetria čas, vodu a energiu na jej ohrev, ak riad pred vložením do umývačky zbytočne neoplachujete, stačí z neho len zoškrabať zvyšky.
VŠETKO „BIO“ JE ŠETRNEJŠIE
Nie všetko, čo sa označuje za ekologické, zelené či prírodné, je presne také alebo je také len sčasti - má len istú prírodnú zložku. Výroba papierovej tašky v skutočnosti spôsobí viac skleníkových plynov, preto je ideálne nahradiť jednorazové mikroténové i papierové vrecká takými, ktoré možno opakovane použiť.
Vyhadzujte, ako sa patrí
Zbavovať sa odpadu kade-tade je vandalizmus. Veľkorozmerný ani špecifický odpad do bežných kontajnerov nepatrí. Nielenže ničí prírodu, ale aj kvalitu vášho života a bezprostredného okolia. Kam teda s ním?
Textil a šatstvo
Kontajnery na obnosené oblečenie dnes nájdete takmer všade. V akom stave treba šaty priniesť a zabaliť, sa uvádza priamo na nich. Textil prijímajú aj niektoré zberné dvory a po uvoľnení opatrení aj obchody s recyklovanou módou či tzv. „SWAP“ výmenné akcie. Ak ho chcete podarovať charitatívnej organizácii (pre bezdomovcov, detské domovy), najskôr sa informujte, aké presne potrebujú, aby ste im nepridali starosti.
Oleje
Kuchynské oleje a tuky patria do špeciálnych kontajnerov. Ak taký v okolí nemáte, prevezme ich zberný dvor.
Malý elektroodpad
Na batérie (prípadne mobilné telefóny, žiarovky či akumulátory z áut) čakajú zberné kontajnery alebo nádoby. Povinnosť tzv. spätného odberu majú aj obchody, ktoré ich predávajú, napríklad potraviny s rozličným tovarom či drogérie.
Veľký elektroodpad
Starých elektrospotrebičov od chladničiek až po tlačiarne sa legálne zbavíte niekoľkými spôsobmi. Odvezením do zberného dvora, sezónnym zberom, mobilným výkupom, ale môžete ich odovzdať aj v predajniach elektrospotrebičov, bez ohľadu na značku či pôvodnú kúpu.
Ak vo vašej obci nemáte zberný dvor, obecný úrad musí aspoň dvakrát ročne zabezpečiť zvoz pristaveným kontajnerom, zväčša na jeseň a na jar.
TAKTO NIE: Veľké predmety ani chemický odpad do „komunálu“ nepatria. Naopak, veľmi špinavé plasty, použité rúška a jednorazové rukavice áno, ale netrieďte ich!