Nárok na invalidný dôchodok: Pozor, ak ste si zlý stav spôsobili sami!
14. 1. 2025, 17:00 (aktualizované: 14. 1. 2025, 17:59)

Zdroj: TASR
Invalidný dôchodok sa vypláca ľuďom so zníženou schopnosťou pracovať. Ak ste si ju však spôsobili sami, nárok na plnú dávku nemáte!
Každý zamestnanec aj samostatne zárobkovo činná osoba si platí isté odvody, ktoré jej zabezpečujú nárok nielen na starobný, ale v prípade potreby aj invalidný dôchodok. Účelom invalidného dôchodku je zabezpečiť človeku príjem v prípade poklesu schopnosti vykonávať dovtedajšiu zárobkovú činnosť z dôvodu dlhodobého nepriaznivého zdravotného stavu.
Zdroj: pixabay
Invalidita znamená prekážku vo vykonávaní zárobkovej činnosti.
Nárok na invalidný dôchodok
Dlhodobo nepriaznivý stav znamená, že podľa hodnotenia posudkového lekára bude pretrvávať dlhšie ako jeden rok. Invalidita sa priznáva, keď vaša schopnosť pracovať klesla minimálne o 40 percent v porovnaní so zdravou osobou. Ak máte viaceré závažné diagnózy, do úvahy sa berie hlavne tá, ktorá je rozhodujúca pre pokles schopnosti pracovať. Ostatné diagnózy môžu mieru vášho poklesu zvýšiť spolu najviac o 10%.
Pre nárok na dávku je potrebný aj istý počet odpracovaných rokov v závislosti od veku:
- do 20 rokov – menej ako 1 rok,
- od 20 rokov do 24 rokov – najmenej 1 rok,
- nad 24 rokov do 28 rokov – najmenej 2 roky,
- nad 28 rokov do 34 rokov – najmenej 5 rokov,
- nad 34 rokov do 40 rokov – najmenej 8 rokov,
- nad 40 rokov do 45 rokov – najmenej 10 rokov,
- nad 45 rokov – najmenej 15 rokov.
Invalidnou osobou sa môže stať aj človek, ktorý sa stále pokladá za nezaopatrené dieťa, podmienkou je však trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a nárok na dávku vzniká najskôr dovŕšením 18. roku života. Uvedená podmienka odpracovaných rokov sa pokladá automaticky za splnenú, pokiaľ sa za invalidnú uzná osoba, ktorá je nezaopatreným dieťaťom, doktorandom na dennom štúdiu alebo jej invalidita vznikla v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania.
Invalidný dôchodok môžete poberať, pokiaľ nespĺňate podmienky nároku na starobný dôchodok alebo nemáte priznaný predčasný starobný dôchodok.
Zdroj: Shutterstock.com
Nárok na invalidný dôchodok zhodnotí posudkový lekár.
Ako požiadať o invalidný dôchodok
Zdravotný stav žiadateľa posúdi posudkový lekár príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne bez osobnej účasti na základe lekárskych správ a údajov zo zdravotnej dokumentácie. Spísanie žiadosti o invalidný dôchodok a posúdenie zdravotného stavu posudkovým lekárom sa uskutoční spravidla v ten istý deň.
Dôchodok sa vybavuje v pobočke Sociálnej poisťovne podľa miesta vášho trvalého bydliska, kde príslušný zamestnanec s vami spíše žiadosť o jeho priznanie. Termín si môžete rezervovať v Rezervačnom systéme Sociálnej poisťovne.
Čo vybaviť predtým
Najskôr by ste mali informovať svojho obvodného lekára, že chcete požiadať o invalidný dôchodok a priniesť mu všetky odborné nálezy, ktorými zatiaľ nedisponuje. Ošetrujúci lekár potom pripraví vašu zdravotnú dokumentáciu.
Ak budete naďalej zamestnaný u toho istého zamestnávateľa aj po dátume, od ktorého žiadate priznať invalidný dôchodok, budete potrebovať, aby predložil evidenčný list dôchodkového poistenia. Ten je potrebný na preukázanie obdobia dôchodkového poistenia a dosiahnutého vymeriavacieho základu.
Zdroj: archív
Invalidný dôchodok sa vybavuje v Sociálnej poisťovni.
Doklady potrebné k vybaveniu žiadosti:
- Platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.
- Vyplnené tlačivo Prehliadka zisťovacia – kontrolná, potvrdené ošetrujúcim lekárom.
- Doklady o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy o trvaní štúdia).
- Muži potrebujú aj vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby.
- Ak budete aj naďalej pracovať, váš zamestnávateľ predloží spomínaný Evidenčný list dôchodkového poistenia.
- Rodné listy detí, ak ste cudzinec alebo sa deti narodili v cudzine a neboli zapísané do osobitnej matriky, ak máte dieťa v náhradnej starostlivosti, ak vaše dieťa zomrelo pred 18. rokom života.
- Doklady preukazujúce obdobie zamestnania a výšku hrubých zárobkov, ktoré nie sú uvedené v Elektronickom účte poistenca.
- Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
- Bankou potvrdený formulár o poukazovaní dôchodku na účet v banke, ak si želáte zasielať dávky týmto spôsobom.
Výška invalidného dôchodku
Rozhodnutie o priznaní dôchodku by vám malo prísť do 60 dní od spísania žiadosti. Jeho výška závisí od viacerých faktorov:
- od dĺžky dôchodkového poistenia,
- od stanovenej miery poklesu vašej schopnosti pracovať,
- od výšky hrubých zárobkov.
Dôchodky priznané v roku 2025 Sociálna poisťovňa zvýšila o 2,1 % mesačnej sumy dôchodku. Ide o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané Štatistickým úradom Slovenskej republiky za prvých deväť mesiacov kalendárneho roka 2024. Dôchodky sa zvyšujú automaticky, bez vypisovania žiadosti.
Zdroj: Shutterstock
Pokiaľ si invaliditu spôsobíte pod vplyvom alkoholu, dôchodok budete mať nižší.
POZOR! Ak invalidita vznikla v dôsledku stavu, ktorý si človek zavinil sám požitím alkoholu alebo iných návykových látok, suma invalidného dôchodku sa mu znižuje o polovicu.
Invalidita a zdravotné postihnutie
Zdravotné postihnutie a invalidita sú dva rozdielne pojmy, ktoré sa ale často zamieňajú. Ťažko zdravotne postihnutá osoba zároveň nemusí byť invalidná a naopak. O ťažkom zdravotnom postihnutí rozhoduje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, o invalidite rozhoduje Sociálna poisťovňa.
Zdroj: shutterstock
Invalidita nie je to isté ako zdravotné postihnutie.
Invalidita sa vzťahuje na stav, ktorý výrazne bráni vo vykonávaní zárobkovej činnosti. Ťažké zdravotné postihnutie človeka síce obmedzuje, no nemusí zároveň brániť aj vykonávaniu zárobkovej činnosti. Invalidný dôchodok môže poberať iba dospelá osoba, príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia však môže dostávať aj dieťa – preberá ich jeho zákonný zástupca).