Reklama

Nedajte sa okradnúť na dovolenke! Toto platí na vreckárov

Ilustračná fotografia

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Aj z dovolenky sa môže stať nočná mora. Stačí, ak vás okradnú, lebo vreckári prázdniny nemajú. Vieme, ako sa pred nimi chrániť.

Je jedno, či dovolenkujete na Slovensku alebo v zahraničí, vždy potrebujete mať v peňaženke aspoň akú-takú hotovosť. Pri výbere peňazí z bankomatu ste zraniteľná. Keď zadávate PIN kód prekryte klávesnicu na bankomate. „Počkajte, kým vám bankomat vydá hotovosť, platobnú kartu a potvrdenie o výbere. Vhodné je vyberať hotovosť jednorazovo na frekventovaných a nie odľahlých miestach, ak je to možné vyhýbajte sa výberu peňazí na nedostatočne osvetlených miestach,“ radí Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Hádajte s nami! Je to prasknuté potrubie, či prameň?

    Aby ste boli neustále informovaná o stave vášho účtu či platobnej karty, nastavte si bezplatné push notifikácie. Tým budete mať k dispozícii informácie o každom pohybe na účte a pri akejkoľvek nezrovnalosti o tom budete vedieť a môžete okamžite reagovať. 

    Pri platení platobnou kartou ju nespúšťajte z dohľadu a nikdy ju nikomu neodovzdávajte. Vždy požiadajte o prenosný platobný terminál a až potom plaťte. Pred potvrdením platby nezabudnite skontrolovať správnosť sumy. Doklad o platbe nezahoďte – môže vám neskôr slúžiť na reklamáciu platby.

    Ak sa zdržiavate na frekventovaných miestach, buďte ostražitá. Doklady a platobnú kartu majte vždy pri sebe a nenechávajte ich v batožine, či v kabelke mimo vášho dozoru. Ak vám napriek tomu niekto ukradol platobnú kartu alebo ju zneužil, okamžite o tom informujte vašu banku a požiadajte o blokáciu karty. Nezabudnite podať trestné oznámenie na políciu. V peňaženke noste iba minimálnu hotovosť. 

    Pri platení si vždy pred potvrdením transakcie skontrolujte sumu na platobnom termináli a až potom platbu realizujte. Doklad si pre prípadnú potrebu reklamácie uschovajte. Pozor si dajte aj na vreckových zlodejov. Aby ste sa nestali ich obeťou, svoje osobné veci, doklady a peniaze chráňte. Nenechávajte ich na miestach, odkiaľ je ich možné ľahko vytiahnuť. Kabelku majte poruke, zásadne ju noste uzatvorenú. Tašky a kabelky nikam neodkladajte a nikdy ich nenechávajte bez dozoru.

    Ste v tlačenici? Ak sa jej nedá vyhnúť, peňaženku a  doklady majte pri sebe vo vrecku na zips alebo gombík, prípadne v ľadvinke, ktorú máte zakliesnenú pevne pod pazuchou. Myslite však na to, že vreckári pracujú v skupinách a často pri krádežiach využívajú deti. 

    Ako najčastejšie kradnú? Dajte si pozor na ich triky:

    - Dámske kabelky - Zvyčajne sa na vás viacerí na pár sekúnd pritlačia a to stačí, aby vám jeden z nich nepozorovane „prehľadal“ obsah kabelky. Preto ju nikdy nemajte ani pootvorenú a peňaženku a doklady si neukladajte úplne navrch, radšej do bočného vrecka, najlepšie zazipsovaného.
     
    - Vrecká – Vaše peniaze nie sú v bezpečí ani vo vreckách a je jedno, či je reč o zadných či predných. Populárna je opäť tlačenica. Zlodej sa na vás pritisne, sám „pobúrený“ pretlakom ľudí a jediným chmatom vám vytiahne z vrecka peňaženku.
     
    - Čestní zlodeji –
    Tí využívajú trik so šperkom a snažia sa vám vrátiť šperk, lebo vám vraj spadol na zem. Kým vás presviedčajú, vám nepozorovane ukradnú peňaženku či doklady.

    - Priamy kontakt – Buďte v strehu, ak do vás niekto náhle vrazí. Zatiaľ, čo sa zviechate zo zeme a „rozdýchavate“ náraz, okradnú vás.
     
    - Príliš bohatý – Ide o trik s veľkou bankovkou, ktorú si nechávajú „rozmeniť“. Len čo vyberiete peňaženku, on, alebo jeho partner odpútajú vašu pozornosť a peniaze aj bankové karty „premiestnia“ z vašej peňaženky do ich vrecka.
     
    - Príliš dotieravý – Ide o hru na falošného priateľa. Keď k vám pristúpi niekto neznámy a chce vás objať, ustúpte. Na krádež stačí aj krátke podanie ruky.

    Paradoxne, „okradnúť“ vás môžu aj bankomaty – teda keď z nich vyberáte hotovosť v zahraničí. „Ak cestujete do krajín, ktoré nepoužívajú euro, odporúčam v čo najvyššej možnej miere využívať pri platení platobnú kartu, ktorá je nielen ekonomickejšia, ale aj bezpečnejšia v porovnaní s hotovosťou,“ radí Sylvia Ďatelinková.

    Zdroj: Matej Kalina

    Klienti o absurdných poplatkoch v bankomatoch mnohokrát nevedia.

    „Najlepšie urobíte, keď peniaze vyberáte v partnerských bankomatoch vašej domovskej banky, aby ste sa vyhli vysokým poplatkom.“ Ak sa chystáte vycestovať do niektorej z krajín, kde je sieť bankomatov ešte len v plienkach, teda nemajú dostatočne širokú infraštruktúru platobných systémov, najlepšie urobíte, keď budete cestovať s hotovosťou. Väčšina krajín akceptuje americký dolár a euro.