Nepríjemne zatuchnutá bielizeň? Pozrite, čo vám s ňou pomôže
17. 1. 2024, 17:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 16:42)

Zdroj: Shutterstock
Vaše oblečenie vonia nevábne, aj keď je čerstvo vyprané? Vytiahli ste zo skrine šaty, ale hneď ste ich museli hodiť do práčky? Ako vrátiť oblečeniu sviežosť? Poradíme vám!

Zdroj: Žena
Správne pranie je základ
Pravidelné pranie odevov je základným krokom v boji proti zatuchnutému oblečeniu. Pot, nečistoty a prach, ktoré sa do oblečenia dostávajú počas nosenia, spôsobujú nepríjemný zápach. Snažte sa oblečenie prať pravidelne, neskladujte ho v koši na bielizeň príliš dlho, pretože by mohlo nasiaknuť väčšie množstvo nepríjemných pachov. Rovnako nedávajte do koša mokré a spotené oblečenie, ale nechajte ho predtým preschnúť alebo ho hoďte rovno do práčky.
Zdroj: shutterstock
Neodkladajte pranie oblečenia.
Nezabudnite na použitie správneho pracieho prostriedku, najlepšie podľa druhu tkanín, ktoré sa chystáte prať. Na trhu už nájdete aj obrovské množstvo pracích gélov s dezinfekčným účinkom, ktoré pomôžu odstrániť baktérie aj pri nižších teplotách a sú vhodné napríklad na rýchloschnúce športové oblečenie oblečenie.
Máte čistú práčku?
Práčka je neoceniteľným pomocníkom v domácnosti, ale ak sa o ňu nestaráme správne, môže sa stať zdrojom nepríjemných zápachov a problémov s bielizňou. Len z čistej práčky môžete vytiahnuť čisté a voňavé oblečenie. Väčšina práčok má filter, ktorý zadržiava väčšie častice a nečistoty. Pravidelné čistenie tohto filtra pomôže udržiavať správny chod práčky a minimalizuje riziko nepríjemných pachov. Okolo dvierok práčky sa nachádza gumené tesnenie, ktoré môže zadržiavať vodu a nečistoty. Očisťte toto tesnenie a okolie dverí od zvyškov pracieho prostriedku, vlasov, prachu a iných nečistôt.
Zdroj: shutterstock
Občas zapnite aj prázdnu práčku.
Aj keď vás to možno prekvapí, práčku dokážu vyčistiť aj tablety do umývačky riadu. Stačí, keď do prázdneho bubna vložíte 2 tablety a zapnete prací cyklus s minimálnou teplotou 60°C. Maz a iné nečistoty sa rozpustia a vaša práčka bude ako nová. Použiť môžete aj špeciálne roztoky na čistenie práčok, ktoré už nájdete v každom obchode.
Skúste ocot a sódu
Ocot a sóda bikarbóna sú osvedčenými domácimi prostriedkami na elimináciu nepríjemného zápachu z bielizne. Ocot funguje ako neutralizátor zápachu a rozpúšťa nečistoty. Na prípravu roztoku pridajte približne pol šálky octu alebo sódy bikarbóny do väčšieho množstva vody. Namočte bielizeň do roztoku na niekoľko hodín a následne vyperte.
Zdroj: Shutterstock
Ocot patrí aj do kúpeľne.
Tento postup je účinný pri odstraňovaní pachov a zanecháva bielizeň s príjemnou sviežou vôňou. Ocot a sódu môžete dať aj priamo do dávkovača na prací prostriedok. Vždy si však vyberte iba jedného z pomocníkov, pretože môžu svoju silu navzájom neutralizovať.
Využite silu slnka
V prípade, že máte tú možnosť, sušte bielizeň vonku. Prádlo usušené na čerstvom vzduchu získava príjemnú prírodnú vôňu. Slnečné lúče a svieži vzduch prispievajú k prirodzenému osvieženiu bielizne a oblečenia. Rovnako majú antibakteriálne vlastnosti a môžu pomôcť odstrániť baktérie a mikróby, ktoré môžu spôsobovať nepríjemné zápachy.
Zdroj: shutterstock
Niekedy sa to nedá, ale ak máte možnosť sušenia vonku, využite ju.
Prevoňajte skrine
Prevoňajte svoj šatník sušenou levanduľou! Zaveste malé zviazané kytičky na vešiaky k oblečeniu alebo ich pridajte do šuflíkov. Okrem krásnej vône majú totiž ďalšiu výhodu: odpudzujú nepríjemné mole! Sóda bikarbóna je prírodný absorber pachov. Malé vrecká s jedlou sódou umiestnite do rôznych častí šatníka, aby absorbovali nepríjemné vône. Zvoliť môžete aj hotové vrecká s vôňou jazmínu či konvalinky. Nezabudnite ich však pravidelne obmieňať.
Zdroj: Shutterstock
Levanduľa vám vylepší šatník.
Extra tip: Do malej fľašky s rozprašovačom si nalejte aviváž alebo destilovanú vodu s vonným olejom a prestriekajte oblečenie. Tento postup však vždy vyskúšajte na malej, neviditeľnej časti odevu.